Co kupić w Płowdiw (Plovdiv) i jakie pamiątki przywieźć?

Tagi , , , ,

Pamiątki oraz zdobycze z różnych krajów są bezsprzecznie jednym z ważniejszych elementów wyjazdów dla wielu osób. A zatem, jeśli wybierasz się na wakacje do Płowdiw, to koniecznie musisz wiedzieć, co kupić w Płowdiw! Sprawdźmy, więc jakie pamiątki będą najbardziej wartościowe!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Bułgarska rakija

Bułgaria jest krajem słynącym raczej z produkcji wina, ale mieszkańcy nie stronią także od innych trunków. Z pewnością kojarzysz słynną rakiję, która masowo produkowana jest głównie w krajach bałkańskich. Zakupisz ją również w Płowdiw, Trunek powstaje głównie z poddanych destylacji, sfermentowanych owoców jak np. jabłka, gruszki czy śliwki. Alkohol ten jest mocny – ma około 40%.

Colorful magnet souvenirs from Plovdiv, Bulgaria
Kolorowe magnesy na pamiątki z Płowdiw, Bułgaria,licencja: shutterstock/By FranMuller

2. Bułgarskie wino

Wspomniane już zostało, że Bułgaria jest krajem, gdzie wino jest popularne. A zatem, w okolicy Płowdiw znajdziesz wiele winnic, gdzie można wybrać się na degustację. Zdecydowanie dominuje czerwone wino wytrawne, aczkolwiek nie zawsze. Warto, żebyś kupił Rubaiyat Red oraz Castellum Chardonnay Barrique. Są to najpopularniejsze rodzaje wina w Płowdiw, a także w całej Bułgarii.

3. Lawendowe kosmetyki i inne wyroby z lawendy

Płowdiw – podobnie jak cała Bułgaria – może pochwalić się wyjątkowo dużą ilością pól uprawnych z lawendą. Jest to roślina, która odznacza się właściwościami relaksującymi i odprężającymi. Co więcej, w Bułgarii lawendę wykorzystuje się także do produkcji unikalnych kosmetyków oraz innych wyrobów. Co ciekawe, bułgarskie kosmetyki z lawendy są uważane za jedne z najbardziej luksusowych na świecie. Na lokalnym bazarku znajdziesz różnorodne mydełka, wody lawendowe oraz mleczka do ciała. Są to kosmetyki wysokiej jakości.

4. Bułgarskie koszule z haftami

Jeśli chcesz kupić pamiątkę, która związana jest z folklorystyczną tradycją Bułgarii, wówczas wybierz się na lokalny bazar w Płowdiw i kup piękne, lokalne koszule z ręcznie wykonywanymi haftami. Miejscowi te koszule nazywają Shevitza. To stroje, które często wykorzystywane są w czasie lokalnych uroczystości. Warto zafundować sobie taką oryginalną pamiątkę!

Bulgarian national pattern, authentic art, national folklore motif, clay plate with traditional ornaments
Bułgarski wzór narodowy, autentyczna sztuka, narodowy motyw folklorystyczny, gliniany talerz z tradycyjnymi ozdobami, licencja: shutterstock/By shootinglove

5. Martenica

Martenica to malutkie, biało-czerwone ozdoby, które cieszą się wśród turystów ogromną popularnością. Ozdoby te są maksymalnie zróżnicowane. Mogą to być niewielkie laleczki, bransoletki, a także broszki. Co więcej, niosą one za sobą ogromne przesłanie. Dla wielu są symbolem szczęścia, zdrowia, a także długowieczności. Wykonuje się je przez lokalnych rzemieślników. Najczęściej wyplata się je z długich rzemyków, które dodatkowo mogą być ozdobione drobnymi koralikami.

6. Bułgarski instrument dęty duduk

Duduk to klasyczny instrument dęty. Jest jednym z narodowych symboli Bułgarii. Znajdziesz go na lokalnym bazarze w Płowdiw. Co ciekawe, duduk to instrument o głębokim brzmieniu, który pierwotnie był wykorzystywany głównie przez pasterzy. Taki instrument ma około 25 – maksymalnie 40 – centymetrów długości i jest wyjątkowo poręczny. Zazwyczaj ma 6 otworów i robi się go z naturalnego drewna. Jest on wykonywany ręcznie przez rzemieślników.

W sklepach muzycznych w mieście znajdziesz ten instrument w kilku wersjach – zazwyczaj możesz wybrać kolor lub rozmiar.

A zatem wybieraj z licznych możliwości!

Czytaj także:

Co zabrać na wycieczkę do Płowdiw (Plovdiv)? Przekonajmy się!

Czy w Płowdiw (Plovdiv) jest drogo?

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Co zabrać na wycieczkę do Płowdiw (Plovdiv)? Przekonajmy się!

Dlaczego warto jechać do Płowdiw (Plovdiv)?

Następny

Dodaj komentarz