Czy w Płowdiw (Plovdiv) jest drogo?

Tagi , , ,

Płowdiw to jedno z większych miast w Bułgarii, które obecnie zyskuje sobie coraz większą sławę. Płowdiw znajduje się w środkowej Bułgarii, a na co dzień zamieszkuje to miasto około 340 tysięcy osób. Słynie ono z malowniczych zabytków, a także licznych atrakcji, które czekają tam na podróżnych. Jednocześnie każdy wyjazd do Płowdiw związany jest z koniecznością poniesienia pewnych wydatków. Wobec tego, czy w Płowdiw jest drogo i z jakimi cenami będziesz mógł się spotkać? Sprawdźmy to!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wycieczki do Płowdiw – na jaki wydatek musisz się nastawić?

Wycieczki do Płowdiw stają się coraz popularniejsze. Nie da się bowiem ukryć, że miasto to pod wieloma względami faktycznie zachwyca. Jeśli planujesz tutaj wyjazd, to z pewnością interesują Cię kwestie wakacyjnego budżetu. Wpływa. Wpływ na koszty będzie miał rodzaj wybranego przez Ciebie noclegu, opcje wyżywienia, a także atrakcje, z jakich zdecydujesz się skorzystać. Mówi się natomiast, że średnio koszt życia w Płowdiw jest nawet dwukrotnie niższy w porównaniu do kosztów życia w Warszawie. Miasto to bez wątpienia nie należy do najdroższych. Sprawdź więc, jak kształtują się poszczególne ceny i na jaki wydatek będziesz musiał się przygotować.

Beautiful cityscape of Plovdiv, Bulgaria, in the medieval part of the city called Old Town
Piękny pejzaż miejski Płowdiw, Bułgaria, w średniowiecznej części miasta zwanej Starym Miastem, licencja: shutterstock/By dennisvdw

Ceny noclegów w Płowdiw

Noclegi w Płowdiw są w zróżnicowane. Bez problemu zatem uda Ci się dobrać obiekt dopasowany do swoich potrzeb, także pod względem cenowym. Średni koszt zakwaterowania w mieście nie jest wysoki i wynosi on około 180 złotych za noc. Dokładne ceny noclegów w Płowdiw przedstawiają się w następujący sposób:

 • za noc spędzoną w hostelu zapłacisz około 79 złotych;
 • jedna noc spędzona w pensjonacie to około 109 złotych;
 • za noc spędzoną w hotelu jednogwiazdkowym zapłacisz około 129 złotych;
 • zakwaterowanie w hotelu dwugwiazdkowym kosztuje około 155 złotych;
 • za noc spędzoną w hotelu trzygwiazdkowym zapłacisz już około 190 złotych;
 • noc w hotelu czterogwiazdkowym wynosi około 261 złotych;
 • za jedną noc spędzoną w luksusowym hotelu butikowym, pięciogwiazdkowym zapłacisz około 428 złotych.

Ceny jedzenia w Płowdiw

Jeśli chcesz tanio jeść w Płowdiw, to wyżywienie w restauracjach powinieneś połączyć z możliwością samodzielnego przygotowywania sobie posiłków. Natomiast ceny w marketach w mieście nie są zbyt wysokie, a to z kolei pozwoli Ci na wygenerowanie nieco więcej oszczędności. A zatem ceny w sklepach spożywczych w Płowdiw przedstawiają się następująco:

 • za świeży, biały chleb zapłacisz około 3,50 złotych;
 • litr mleka kosztuje około 5,90 złotych;
 • kilogram dobrego, lokalnego sera będziesz musiał zapłacić około 36 złotych;
 • za 12 sztuk jajek zapłacisz około 12 złotych;
 • woda niegazowana w butelce to koszt 2,70 złotych;
 • za kilogram jabłek zapłacisz około 5,50 złotych;
 • główka sałaty kosztuj około 3,50 złotych;
 • kilogram cebuli zapłacisz około 4 złote.

Czy w Płowdiw jest drogo? Oto Ceny w restauracjach!

Bułgarska kuchnia jest niezwykle sycąca i aromatyczna, a przy tym zyskuje sobie coraz większą popularność w innych, europejskich krajach. Restauracji i barów w mieście nie brakuje, nawet jeśli będziesz miał ochotę na całkiem inne dania. Wobec tego, ile średnio trzeba zapłacić za posiłek w Płowdiw? Otóż:

 • za posiłek w jednej z tańszych restauracji będziesz musiał zapłacić około 34 złote;
 • posiłek w restauracji o nieco wyższych standardach, dla dwóch osób, będziesz musiał zapłacić już około 114 złotych;
 • za zestaw w popularnej restauracji typu fast-food jak np. McDonald będziesz musiał zapłacić już około 26 złotych.

Jak więc widać ceny w restauracjach w Płowdiw nie należą do najwyższych.

Ceny piwa w Płowdiw

Piwo jest jednym z popularniejszych trunków w Bułgarii. Ile zatem kosztuje? Otóż wszystko zależy od tego, czy zdecydujesz się zakupić trunek w markecie, czy może w restauracji. Na cenę będzie miał wpływ także rodzaj piwa. Przykładowo w restauracji za lokalne piwo beczkowe będziesz musiał zapłacić około 8 złotych, z kolei za piwo importowane zapłacisz już 9,10 złotych. Jeśli jednak zdecydujesz się zakupić ten trunek w lokalnym markecie, to jego cena będzie znacznie niższa. Za piwo lokalne w butelce zapłacisz około 3,70 złotych, z kolei za piwo importowane – również w butelce – będziesz musiał zapłacić już około 6,40 złotych.

Panorama of the Amphitheatre in Plovdiv , Bulgaria at sunset - european capital of culture 2019. Ancient roman theater a venue for dramatic and musical performances. One of the oldest cities in world
Panorama amfiteatru w Płowdiwie w Bułgarii o zachodzie słońca – europejska stolica kultury 2019. Starożytny teatr rzymski, licencja: shutterstock/By dimitarchobanov

Ceny transportu w Płowdiw

Płowdiw ma dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Wielu turystów właśnie z tego środka transport korzysta podcza urlopu. Jak wygląda więc sytuacja z biletami? Możesz kupić jednorazowy bilet, a jego cena wynosi około 2,30 złotych. Kupisz go zarówno w automatach biletowych, ale też bezpośrednio u kierowcy. Jeśli jednak zamierzasz pozostać w Płowdiw nieco dłużej, to rozważ zakup biletu miesięcznego. Wówczas przez 30 dni będziesz mógł cieszyć się nielimitowanymi przejazdami, przesiadkami, a także możliwością korzystania ze wszystkich, dostępnych w mieście linii. Cena biletu miesięcznego na komunikację miejską w Płowdiw wynosi jedynie 110 złotych, więc nie jest to aż tak duży wydatek, o ile będziesz z niego korzystać.

Tak więc podsumowując, czy w Płowdiw jest drogo? Widać, że wycieczki do miasta oznaczają dla Ciebie umiarkowany koszt. Warto więc się wybrać i podziwiać nowe miejsca!

Czytaj także:

Wynajęcie samochodu w Płowdiw – co warto wiedzieć? Sprawdźmy!

Ceny w Płowdiw (Plovdiv) i koszty życia

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Kiedy jechać do Płowdiw (Plovdiv)?

Temperatura i pogoda w Warnie w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz