Most Orłów w Sofii – zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

Tagi , , , , ,

Most Orłów w Sofii to prawdopodobnie jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w mieście. Każdego dnia odwiedzają go tłumy turystów. Jeśli będziesz w stolicy Bułgarii, to również powinieneś się tam udać. Co warto wiedzieć o tym obiekcie? Sprawdźmy wspólnie!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Most Orłów w Sofii – podstawowe informacje

Most Orłów w Sofii znajduje się nad rzeką Perłowską i łączy jej oba brzegi. Zgodnie ze źródłami historycznymi został on wybudowany w 1891 roku. Zaprojektowała go para architektów z Czech. Obecny Most Orłów przypomina swoją konstrukcją łuk. Jego rozpiętość wynosi ponad 15 metrów. Szczególną cechą mostu są żeliwne balustrady znajdujące się po obu stronach. Mierzą one aż 10 metrów długości. Co więcej, obiekt wykończona jest ona żeliwną tabliczką, na której umieszczona została data zakończenia budowy.

Most Orłów swoją nazwę zaczerpnął od zdobień, które znajdują się na filarach. Przypominają one kamienne wieżyczki, zakończone kulami, na których zamocowane zostały figurki orłów. Mają one rozpostarte skrzydła i spoglądają w górę. Choć wieżyczki i kule zrobiono z kamienia, to posągi orłów zostały odlane z brązu i mosiądzu. Co ciekawe, tuż obok mostu możesz podziwiać jeszcze inny pomnik. Przedstawia on Bułgarów, którzy właśnie tę drogą pokonali, by wrócić do domu z osmańskiej niewoli. Dodatkowo Most Orłów jest miejscem wielu demonstracji i manifestacji.

Eagle at Eagles' bridge in Sofia, Bulgaria
Orzeł na moście Orłów w Sofii, Bułgaria, licencja: shutterstock/By mileatanasov

Gdzie znajduje się Most Orłów i jak do niego dojechać?

Obiekt ten znajduje się nad rzęską Perłowską w ścisłym centrum miasta, nieopodal stadionu narodowego im. Wasyla Lewskiego. Dojedziesz do niego w prosty sposób. Obok jest stacja metra. Krzyżują się tu praktycznie wszystkie linie metra, tramwaje i autobusy. Przystanki znajdują się w bezpośredniej bliskości Mostu Orłów.

Most Orłów w Sofii – zwiedzanie

Najlepszym sposobem na podziwianie tego obiektu jest oczywiście spacer. Dzięki temu będziesz mógł podziwiać nie tylko malownicze krajobrazy, ale także uda Ci się podziwiać wszystkie elementy konstrukcyjne. Oczywiście najwięcej uwagi powinieneś poświęcić figurkom orłów, a także pomnikowi, który znajduje się nieopodal mostu. Cztery figurki orłów spoglądających w górę symbolizują wolność.

Dlaczego warto odwiedzić Most Orłów w Sofii?

To niezwykle ważne i symboliczne miejsce. To także miejsce, w którym możesz podziwiać najpiękniejsze krajobrazy – panoramę Sofii oraz rzekę Pełowską. Ciekawostką jest fakt, że koszt budowy tego mostu podobno wyniósł jedynie 80 tysięcy lewów. Architektura jest niezwykle dopracowana. Żeliwne zdobienia, ornamenty, a także figurki czterech orłów to popis kunsztu czeskich projektantów. Jeśli tylko będziesz w Sofii, to koniecznie przespaceruj się słynnym Mostem Orłów i zobacz pomnik poświęcony mieszkańcom uwolnionym z niewoli osmańskiej. Będzie to dla Ciebie niezapomniane doświadczenie.

Czytaj także: Narodowe Muzeum Historii Wojskowości w Sofii – zaplanuj zwiedzanie

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Cerkiew Bojańska w Sofii – zwiedzanie, bilety, przewodnik

Cerkiew św Jerzego w Sofii – kompleksowy przewodnik

Następny

Dodaj komentarz