Wakacje w Primorsko – niewielkim kurorcie nad Morzem Czarnym

Tagi , , , , ,

W dużej mierze można jasno stwierdzić, że Bułgaria tak naprawdę nigdy nie mogła narzekać na brak zainteresowania ze strony turystów. Tamtejsze kurorty- a w szczególności Złote Piaski- praktycznie od zawsze biły rekordy popularności. Jednak sam kraj raczej nie mógł pochwalić się najlepszą opinią i raczej turyści nie decydowali się na to, by odwiedzić jego inne regiony. Nie da się ukryć, że Bułgaria na przestrzeni lat borykała się ze swoimi- tylko sobie znanymi- problemami, które z całą pewnością nie dawały jej spokoju. Dodatkowo problemy z wejściem od Unii Europejskiej sprawiły, że zainteresowanie tym krajem nieco spadało. Jednak w ciągu ostatnich lat, Bułgaria i jej kurorty ponownie mogą poszczycić się niesłychaną sławą. W kraju zaszły ogromne zmiany, a to ponownie przywróciło ogromne zainteresowanie ze strony turystów. Coraz chętniej decydują się oni na zorganizowanie wczasów w słonecznych kurortach, a niewielka miejscowość wypoczynkowa- Primorsko, zyskała sobie nowe znaczenie. Wobec tego, jak można do tego kurortu dojechać i jak można zaplanować tam swoje wymarzone wczasy?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Primorsko – niewielki kurort tuż nad Morzem Czarnym

Bułgaria może pochwalić się wieloma miejscowościami turystycznymi. Kraj ten bowiem dostrzegł, jak ogromny potencjał w nim drzemie, szczególnie jeśli chodzi o malowniczą linię brzegową i zorganizowane tam kurorty oraz miasteczka. Jednym z nich jest właśnie Primorsko. To niewielkie miasteczko- można powiedzieć- że cały czas pozostawało w cieniu Burgas lub Złotych Piasków, a turyści raczej nie przejawiali nim ogromnego zainteresowania. W ciągu ostatnich lat jednak dosłownie wszystko się zmieniło. Co można powiedzieć o Primorsko obecnie? Cóż, nadal miasteczko to zamieszkiwane jest przez około 6 tysięcy mieszkańców, jednak w sezonie letnim zamienia się ono w tętniącą życiem i luksusem miejscowość wypoczynkową. Primorsko w ciągu ostatnich lat, zyskało sobie przede wszystkim wyjątkową bazę noclegową, która składa się głównie z prestiżowych hoteli zlokalizowanych wzdłuż malowniczej linii brzegowej, a także tysięcy restauracji i barów.

Promorsko Town
Primorsko, licencja: shutterstock/By Martin Georgiev

W miasteczku da się również zauważyć znaczną poprawą infrastruktury turystycznej, na którą obecnie składają się świetnie zaaranżowane plaże z wiele udogodnień dla turystów. Szczególną popularność zyskała sobie nadmorska promenada, która stała się ulubionym miejscem par na romantyczne spacery. Choć wydawać by się mogło, że Primorsko obecnie to jeden z luksusowych kurortów, to jednak nie spotkamy się tam, tylko i wyłącznie z „zamożnymi” turystami. Primorsko stało się bowiem świetnym miejscem dla dosłownie każdego, kto ma ochotę na to, by spędzić wakacje w niezapomnianej i spokojnej atmosferze, a także cieszyć się najlepszymi plażami- prawdopodobnie- w całej Bułgarii. Wobec tego spotkamy tam pary, które liczą na romantyczne chwile we dwoje, a także rodziny z małymi dziećmi. Nie brakuje tam również grup przyjaciół i młodych ludzi, którzy po prostu liczą na świetną zabawę w jednym z okolicznych klubów. Primorsko to swoisty skrawek bułgarskiego raju na ziemi, w którym każdy z nas znajdzie to, na co liczył.

Jak można dojechać od Primorsko nad Morzem Czarnym?

Primorsko to niewielka, można nawet powiedzieć, że kameralna miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Czarnym. Wobec tego turyści muszą sobie uświadomić, że dojazd do niej nie będzie taki oczywisty. W Primorsko nie działa absolutnie żaden port lotniczy, co jednak nie powinno być dla turystów zniechęceniem. Dlaczego? Otóż wystarczy znaleźć najbliższy port lotniczy, który znajduje się w słynnym, wakacyjnym kurorcie Burgas. Warto w tym momencie dodać, że loty do Burgas są wyjątkowo popularne, jeśli chodzi o nasz kraj. Są one obsługiwane dosłownie z każdego lotniska, a co więcej, są dość tanie. Loty do Burgas odbywają się również ze stałą częstotliwością, a co za tym idzie, nie będzie większego problemu z dopasowaniem ich rozkładu do swojego, wakacyjnego planu. Oba miasta tj. Burgas i Primorsko dzieli jedynie 60 kilometrów, co za całą pewnością nie jest dystansem zbyt odległym do pokonania.

Jak dojechać z Burgas do Primorsko?

Jeśli turyści bezpiecznie już wylądowali na lotnisku w Burgas, to można śmiało powiedzieć, że najdłuższa część drogi jest już za nimi. Obecnie muszą oni jedynie pokonać 60 kilometrów, by móc wypoczywać na prawdziwie magicznych plażach w Primorsko. Jak więc można dojechać z Burgas do Primorsko? Otóż podróżni mogą skorzystać z następujących możliwości:

 • wypożyczony samochód- to zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza opcja podróży do Primorsko. Trzeba podkreślić, że na lotnisku w Burgas, swoje usługi reklamuje szeroko wiele wypożyczalni samochodów, a dodatkowo gwarantują one konkurencyjne ceny. Jeśli więc zdecydujemy się na takie rozwiązanie, wówczas możemy dojechać do Primorsko w około 50 minut. Z lotniska wystarczy kierować się drogą numer 9 do miejscowości Meden Rudnik, gdzie skręcamy na lokalną drogę 99. To właśnie ona poprowadzi nas wzdłuż bułgarskiej linii brzegowej, do samego kurortu w Primorsko.
 • komunikacja miejska- komunikacja miejska w Bułgarii, szczególnie w jej „turystycznej” części jest świetnie zorganizowana. Co za tym idzie bez problemu dostaniemy się za jej pomocą do Primorsko. Z Burgas w sezonie letnim kursuje bezpośredni autobus, który za niską cenę dowiezie turystów bezpośrednio na miejsce. Poza sezonem do Primorsko również można dostać się komunikacją miejską, jednak warto zdecydować się na lokalny pociąg. Wówczas z lotniska w Burgas- najlepiej przy pomocy taksówki- trzeba będzie dostać się na miejski dworzec główny, a następnie dojechać z niego już prosto do Primorsko.

Jak więc widać, zarówno jedna, jak i druga możliwość dotarcia do Primorsko nie powinna sprawić turystom większego problemu. Naturalnie podróż komunikacją miejską, zajmie nam nieco więcej czasu.

Gdzie można zaparkować samochód w Primorsko?

Wielu turystów decyduje się na to, by skorzystać z opcji wynajęcia samochodu i właśnie w ten sposób dostać się do Primorsko. Oczywiście jest to wygodne i szybkie rozwiązanie. Jednak może pojawić się także pytanie, gdzie ten samochód można zaparkować. Otóż parkingów w Primorsko nie brakuje. Jeśli chodzi o parking długoterminowy, to jest on płatny. Znajduje się on w północnej części kurortu- więc dojeżdżając od strony Burgas, z pewnością go nie przegapimy. Jest to duży parking, który poniekąd ciągnie się aż do centrum miejscowości. Z kolei mniejsze parkingi dostępne są przy uliczkach oraz przy plażach. Parkingi przy drodze, oznakowane białymi liniami są darmowe, jednak są to parkingi krótkoterminowe. Jeśli nie chcemy jednak przepłacać za postoje, wówczas świetnym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na wynajęcie hotelu, który dostęp do parkingu oferuje już w cenie.

Co warto i co można zwiedzić w Primorsko?- atrakcje i zabytki

Primorsko to dość kameralna miejscowość wypoczynkowa nad brzegiem Morza Czarnego. Miasteczko to tak naprawdę nie może pochwalić się zbyt ogromną ilością zabytków, gdyż zostało ono zaaranżowane głównie w celach wypoczynkowych i turystycznych. Wobec tego, jeśli udajemy się tam tylko i wyłącznie z zamiarem zwiedzania, to możemy się nieco rozczarować. Nie znajdziemy tam muzeów, aczkolwiek nie oznacza to, że nie będziemy mieli tam zupełnie nic do „roboty”. Otóż w Primorsko i okolicach tego miasteczka, dalej możemy znaleźć kilka ciekawych atrakcji. Co się do nich zalicza? Otóż:

Beglik Tash

Jeśli kochamy mistyczne i pełne tajemnic miejsca, to kilka kilometrów od Primorsko znajduje się Beglik Tahh. Jest to nic innego, jak skalne sanktuarium i miejsce, w którym możemy poczuć prawdziwego „bułgarskiego ducha”. Beglik Tash to miejsce prawdziwie magiczne i nietuzinkowe. To właśnie tam- w epoce żelaza- odbywały się ważne pochówki, a samo Beglik Tash było jednym z najważniejszych miejsc kultu.

Beglik Tash or Begliktash, is a prehistoric rock phenomenon situated on the southern Black Sea coast of Bulgaria, a few kilometers north of the city of Primorsko.
Beglik Tash lub Begliktash to prehistoryczne zjawisko skalne położone na południowym wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii, kilka kilometrów na północ od miasta Primorsko, licencja: shutterstock/By Nnikolay100

Centrum Primorsko

Jeśli z kolei mamy nieco większą ochotę na to, by nieco odpocząć od plażowania i tłumów turystów, którzy te plaże tak chętnie oblegają, wówczas warto zdecydować się na odwiedzenie centrum Primorsko. Tam również poczujemy prawdziwy klimat Bułgarii, który na długo utkwi nam w pamięci. Znajdziemy tam niewielkie cerkwie i kościółki, a także wąskie i wyjątkowo romantyczne uliczki. W centrum Primorsko znajdziemy także wyjątkowo dobrze rozwiniętą bazę gastronomiczną i będziemy mogli zatrzymać się na kawę w przytulnych kawiarenkach.

Rezerwat przyrody Ropotamo

Jeśli chcemy sobie urozmaicić wakacje w Primorsko, wówczas możemy wybrać się w rejs statkiem do malowniczego rezerwatu przyrody Ropotamo. Jest to rzeka, która ciągnie się na 20 kilometrów od Primorsko. Rej statkiem po niej jest jedną z największych atrakcji w całej okolicy.

View of drone to the beautiful beach Arkutino and river Ropotamo.Black Sea, Bulgaria.
Widok z drona na piękną plażę Arkutino i rzekę Ropotamo. Morze Czarne, Bulgaria., licencja: shutterstock/By niki_spasov

Maslen Nos

Maslen Nos to najdalej wysunięty na południe przylądek w Bułgarii. Z lotu ptaka przylądek ten przypomina ogromną głowę lwa, tuż przy wspomnianej już rzece Ropotamo. Jeśli kochamy piękne krajobrazy i niesamowite przeżycia, to ten przylądek i wizyta na nim będzie dla nas z pewnością jedną z największych atrakcji.

Bay St. Paraskeva in Ropotamo reserve. near the city of Primorsko. Bulgaria
Zatoka św. Paraskewy w rezerwacie Ropotamo. w pobliżu miasta Primorsko. Bułgaria, licencja: shutterstock/By Vladimir Shulenin

Aquapark Primorsko

Awuapark w Primorsko to jedna z największych atrakcji tego kurortu. To właśnie tam najchętniej bawią się obecnie ludzie młodzi, a także rodziny z dziećmi. Park jest otwarty do późnych godzin nocnych, a na tamtejszych zjeżdżalniach wodnych, można się świetnie bawić dosłownie przez cały, długi dzień. Tej atrakcji w Primorsko również nie możemy przegapić.

Najlepsze i najpiękniejsze plaże w Primorsko, których nie można pominąć!

Turystyczna miejscowość Primorsko słynie ze swoich plaż, które są świetnie zorganizowane i przystosowane do potrzeb turystów. Co najważniejsze, w kurorcie znajdziemy tylko i wyłącznie plaże piaszczyste, co z pewnością jest dodatkowym udogodnieniem. Jednak które z tych plaż można zaliczyć do najlepszych i najpiękniejszych? Otóż:

 • plaża południowa Primorsko- jak sama nazwa wskazuje, plaża ta znajduje się w południowej części kurortu. Jest to jedna z większych plaż- około 1 kilometr długości- oraz posiada świetnie zaaranżowaną infrastrukturę turystyczną. Można na niej wypoczywać na leżakach, a w okolicy aż roi się od barów i sklepików.
 • plaża centralna Primorsko- to poniekąd przedłużenie plaży południowej Primorsko. Jest to plaża nieco mniejsza, jednak również oferuje ona cały szereg atrakcji oraz udogodnień dla turystów. Ze względu na łagodne zejście do wody, bardzo chętnie odwiedzają ją rodziny z małymi dziećmi.
 • plaża północna Primorsko- to plaża rozległa, usłana mięciutkim i złocistym piaskiem. Można na niej wypożyczyć parasole i leżaki- jeśli nie posiadamy własnego „sprzętu plażowego”. W okolicy tej plaży znajdziemy wiele barów i restauracji.
 • plaża Perla- jest to plaża nieco ukryta, która posiada dodatkowo wydzieloną część dla turystów, którzy cenią sobie opalanie bez ubrań.
 • plaża Ropotamo- znajduje się ona na terenie wspomnianego już rezerwatu przyrody i można dotrzeć do niej tylko piechotą. Jest to jednak plaża całkowicie dzika.
North beach at Primorsko in Bulgaria
północna plaża Primorsko, Bułgaria, licencja: shutterstock/By Ttrabantos

Czy w Primorsko można wynająć samochód?

Jak zostało to już wspomniane, Primorsko jest świetnie przygotowanym kurortem, jeśli chodzi o zaspokojenie potrzeb podróżnych. Wobec tego, jeśli mamy ochotę na to, by wynająć samochód i udać się na zwiedzanie okolicy, to również nie będzie z tym większego problemu. W kurorcie działa prężnie kilka wypożyczalni samochodów, które oferują zróżnicowaną flotę pojazdów oraz konkurencyjne ceny. Istnieje także możliwość wynajęcia skuterów miejskich.

Kiedy jechać do Primorska? – pogoda i temperatura w ciągu roku

Primorsko to słoneczny i ciepły kurort nad Morzem Czarnym. Najwyższych temperatur możemy się tu spodziewać w sezonie letnim, gdzie termometry pokazują średnio 29-30 stopni Celsjusza. Sezon jesienny z kolei również będzie dobrym momentem na wyjazd do Primorsko. Wówczas temperatury będą nadal utrzymywały się na poziomie około 25 stopni Celsjusza. Sezon zimowy będzie idealny dla turystów, którzy nie przepadają za upałami. Wówczas w Primorsko można spodziewać się temperatur rzędu około 18 stopni Celsjusza, jednak w tym sezonie kurort ten nawiedza pokaźna ilość opadów.

Gdzie można dobrze zjeść?- TOP3 rekomendowanych restauracji

Jeśli mamy ochotę na to, by zasmakować nieco bliżej bułgarską kuchnię, to nie musimy się o to, że w Primorsko zabranie nam ku temu możliwości. Baza gastronomiczna jest tam bowiem świetnie przygotowana. Wobec tego, w których restauracjach warto się zatrzymać na lunch? Otóż:

 • Tiki Bar and Grill Primorsko- to restauracja specjalizująca się w daniach z grilla, oczywiście w wersji bułgarskiej;
 • Tavern Kukeri- to z kolei tradycyjny, bułgarski lokal z regionalną kuchnią;
 • Restaurant Starata Melnitsa- to dośc prestiżowy lokal z bułgarską kuchnią.

Najlepsze hotele i obiekty noclegowe w Primorsko- gdzie warto nocować?

Baza noclegowa w Primorsko również jest świetnie przygotowana. Okazuje się, że turyści mogą skorzystać tam z różnorodnych opcji zakwaterowania. Które hotele jednak w Primorsko są zdecydowanie najlepsze?

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Primorsko

Jeśli wybieramy się do Primorsko wraz z dziećmi, wówczas warto zatrzymać się w:

 1. Plovdiv Hotel – to rodzinny hotel w Primorsko;
 2. APART-HOTEL Stampolou – to również hotel, który posiada bogatą ofertę pokoi rodzinnych.

Najlepsze hotele w Primorsko z widokiem na morze

Jeśli zależy nam na tym, by budzić się do morskich widoków, wówczas powinniśmy zatrzymać się w:

 1. Hotel Plamena Palace – to czterogwiazdkowy hotel z widokiem nam morze, przy plaży;
 2. Family Hotel Orios – to również czterogwiazdkowy hotel z widokiem na morze, jedynie 100 metrów od plaży;
 3. Siena Palace – to kolejny, czterogwiazdkowy hotel z widokiem na morze.

Hotele w Primorsko w przystępnej cenie

Jeśli zależy nam na hotelu w przystępnej cenie, warto rozważyć ofertę:

 1. Hotel Coral – znajduje się on około 400 metrów od plaży i oferuje zakwaterowanie w cenie od 180 złotych z noc.

Hotele all Inclusive w Primorsko

 1. Belvedere Hotel- All Inclusive – to pięciogwiazdkowy hotel z ofertą all inclusive;
 2. Jevari Hotel Club- All Inclusive – to czterogwiazdkowy hotel z ofertą all inclusive;
 3. Sunrise Hotel – to również czterogwiazdkowy z ofertą all inclusive.
Poprzedni

Wakacje Rawda – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

Nesebyr – bułgarska „perła Morza Czarnego”

Następny

Dodaj komentarz