Nesebyr – bułgarska „perła Morza Czarnego”

Tagi , , , , , , ,

Nesebyr, nazywany często „perłą Morza Czarnego” jest nadmorską, bułgarską miejscowością i zarazem jednym z najstarszych miast w Europie. Jego historia sięga czasów starożytnych, a od roku 1983 znajduje się on na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ta nieduża miejscowość, licząca zaledwie kilkanaście tysięcy mieszkańców zachwyca swoją wielowiekową architekturą, ale także nowoczesna, ukierunkowaną na turystykę, częścią miasta.

Każdy, kto odwiedzi Nesebyr, może liczyć na wiele atrakcji, związanych z historią tego miasta, jak również na relaks i wypoczynek w luksusowych hotelach, kurortach lub też na jego słonecznych plażach. Warto więc przyjrzeć się dokładniej temu wyjątkowemu, aczkolwiek trochę niedocenianemu miastu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zwiedzać w Nesebyrze?

Najlepszym miejscem w Nesebyrze na zwiedzanie, jest jego starówka. Każdy, kto tam zawita, może liczyć na dużą ilość ciekawych i różnorodnych, zabytkowych budowli. Należy jednak pamiętać, że idealną porą do ich zwiedzania jest poranek. Wtedy miasto jest puste i w spokoju, bez tłumów ludzi można podziwiać jego wyjątkową architekturę. Już po południu, miasto to zamienia się w głośną i zatłoczoną turystyczną aglomerację. Warto więc wybrać się na zwiedzanie tej wyjątkowej miejscowości rankiem, zabierając ze sobą nakrycie głowy, krem do opalania i wodę, gdyż letnie temperatury w Nesebyrze potrafią być bardzo wysokie. Zwiedzając miasto, warto przyjrzeć się bliżej następującym jego miejscom.

Nessebar old town in Bulgaria and old wind mill. Nesebar is one of the major seaside resorts on the Bulgarian Black Sea Coast. UNESCO heritage site
stare miasto nessebar w bułgarii i stary wiatrak. Nesebyr jest jednym z głównych kurortów nadmorskich na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Miejsce dziedzictwa UNESCO, licencja: shutterstock/By Todor Stoyanov

Zabytkowy młyn

Jest on jednym z głównych symboli miasta i znajduje się na przesmyku łączącym starożytną część Nesebyru z nowoczesną. Młyn ten powstał prawdopodobnie w XVIII-XIX wieku, a zwiedzanie go od wewnątrz na chwilę obecną jest niemożliwe.

Muzeum archeologiczne

Muzeum to znajduje się na Starym Mieście i oferuje liczne wystawy poświęcone historii Nesebyru, wśród których odwiedzający może podziwiać artefakty z różnych okresów historycznych. Najstarsze z nich sięgają czasów starożytnych, ale są też i nieco młodsze z okresu bizantyjskiego czy też średniowiecza. Wstęp do muzeum jest płatny.

Ruiny teatru antycznego

Znajdują się one na Starym Mieście, w pobliżu portu. Ta starożytna konstrukcja, wybudowana jeszcze w okresie panowania greckiego, dziś w zasadzie jest już w dużej mierze zniszczona. Niemniej w jej obrębie co roku odbywają się liczne wydarzenia kulturalno-artystyczne.

Nessebar (Nesebar), Bulgaria. The Ancient City of Nessebar, Church of St. Sophia. Black Sea Coast, Burgas.
Nesebyr (Nesebyr), Bułgaria. Starożytne miasto Nesebyr, kościół św. Zofii. Wybrzeże Morza Czarnego, licencja: shutterstock/By catalin eremia

Liczne cerkwie

Nesebyr zwany często „miastem 40 cerkwi” słynie z licznych tego typu budowli. Pomimo iż aktualnie większość z nich stanowi ruinę, warto przyjrzeć się im z bliska, aby poczuć klimat czasów, w których były budowane. Najważniejsze z nich prezentują się następująco:

 • Cerkiew św. Jana Aliturgetos — powstała w XIV wieku, na chwilę obecną stanowi ona ruinę. Do takiego jej stanu przyczyniło się głównie trzęsienie ziemi z 1913 roku.
 • Cerkiew św. Szczepana — wybudowana w XI wieku, przetrwała w dobrym stanie do współczesności. Na chwilę obecną jest ona przekształcona w muzeum a wstęp do środka, jest płatny.
 • Cerkiew Chrystusa Pantokratora — w niej również znajduje się muzeum. Należy do najbardziej zadbanych budynków w całym mieście, a okresem jej budowy był wiek XIII.
 • Cerkiew św. Jana Chrzciciela — to także obecnie muzeum. Powstała ona w XI wieku i uznawana jest za jedną z najpiękniejszych cerkwi w całym mieście.
 • Cerkiew Świętych Archaniołów Michała i Gabriela — budowla ta pochodzi z XIII wieku, a na chwilę obecną stanowi same ściany, pozbawione sklepień i dachu.
 • Cerkiew świętej Paraskiewy — znajduje się w niewielkiej odległości od cerkwi Świętych Archaniołów. Została wybudowana w XIII wieku, a obecnie stanowi ona muzeum.
 • Cerkiew świętej Zofii — ta potężna niegdyś budowla, wybudowana na przełomie IV i V wieku, dziś w zasadzie stanowi ruinę, a na jej terenie mają miejsce koncerty oraz śluby.
 • Cerkiew Najświętszej Bogurodzicy Eleusa — wzniesiona w VI wieku, w wyniku trzęsienia ziemi zawaliła się. Dziś stanowi chętnie zwiedzaną przez turystów ruinę.
Church of Christ Pantocrator in the old town of Nessebar, Bulgaria. UNESCO World Heritage
Kościół Chrystusa Pantokratora na starym mieście Nesebyr, Bułgaria. Światowe dziedzictwo UNESCO, licencja: shutterstock/By Olha Solodenko

Łaźnie bizantyjskie- Powstałe w VI wieku, w okresie swojego istnienia stanowiły one potężną konstrukcję, wyposażoną w rozbudowany podziemny system wodociągów. Łaźnie te przetrwały do VIII wieku. Następnie zostały one przebudowane do celów handlowo-mieszkaniowych. Na chwilę obecną można obejrzeć około 2/3 ich faktycznej powierzchni. Pozostała część znajduje się pod okolicznymi domami i ulicami.

Plaże w Nesebyrze — którą wybrać?

Duża część turystów decyduje się na pobyt w Nesebyrze, chcąc głównie odpocząć na jego urokliwych plażach. Plaże te, piękne i piaszczyste, są jedną z wizytówek tego miasta. Niemniej należy mieć na uwadze, że ze względu na swoją popularność, w sezonie letnim są one bardzo zatłoczone. Poniżej przedstawione są te najpopularniejsze z nich.

Beach on the Black Sea in Nessebar, Bulgaria
plaża Nessebar, Bulgaria, licencja: shutterstock/By AAnatoliy Sadovskiy

Plaża południowa

Często zwana również Plażą na Wydmie. Co ciekawe przez wielu uznawana za najpiękniejszą na całym wybrzeżu miasta. Rozpościera się w kierunku południowym od jego starówki i cieszy się ogromną popularnością pośród rzeszy turystów rokrocznie odwiedzających Nesebyr, przez co panuje na niej duży tłok. Jest plażą typowo piaszczystą, na której nie brakuje nieodłącznych atrybutów takich miejsc, jakimi są leżaki, parasole czy też plażowe bary.

Plaża północna

Jest plażą piaszczystą i, tak jak w przypadku plaży południowej, dość mocno zagospodarowaną. Jej ulokowanie znajduje się pomiędzy Nesebyrem a Słonecznym Brzegiem. Lokalizacja ta w dużej mierze przyczynia się do jej popularności, a co za tym idzie, także dużych tłumów plażowiczów. W sezonie letnim nie brakuje na niej leżaków, parasoli, przebieralni, barów czy też restauracji.

Old city of Nessebar night view
nocny widok Nessebar, licencja: shutterstock/By niki_spasov

Plaża Bunata

Ta jest z kolei plażą piaszczysto-kamienista, usytuowaną u wybrzeża południowo-wschodniej części Starego Miasta. Jest ona stosunkowo małą plażą, a ze względu na swoją lokalizację i popularność wśród turystów, dość często odwiedzaną. Warto więc udać się na nią wcześnie rano.

Rosyjska plaża

Plaża ta znajduje się w południowej części wybrzeża starówki Nesebyru, wzdłuż parku miejskiego. Na plaży tej występują liczne skały i kamienie. Niemniej dużym plusem tej plaży jest bardzo czysta woda i stosunkowo mniejsza liczba plażowiczów, w porównaniu do innych plaż Nesebyru.

Nesebyr — jakie atrakcje?

Nesebyr poza licznymi, opisanymi już nieco wcześniej atrakcjami architektonicznymi oferuje wiele innych ciekawych miejsc, których zwiedzenie zadowoli nawet najbardziej wymagającego turystę. Będąc na mieście, z pewnością warto odwiedzić przystań rybacką oraz marinę i skorzystać z oferowanych tam rejsów po Morzu Czarnym, lub odwiedzić winiarnię Messembria.

Aerial view of Sunny beach - a popular holiday resort in Bulgaria
Słoneczny brzeg Bułgaria, licencja: shutterstock/By Ttrabantos

Pozycją obowiązkową dla każdego turysty jest również wizyta w leżącym na terenie gminy Nesebyr, najsłynniejszym nadmorskim kurorcie Bułgarii, zwanym „Słonecznym Brzegiem”. Kurort ten znajduje się zaledwie 3 km na północ od miasta i oferuje wszystko to, czego potrzebuje każdy turysta. Na jego terenie znajdują się setki hoteli i restauracji, a ze względu na liczne dyskoteki i kluby często określany jest mianem „Las Vegas Europy Wschodniej”. Niewątpliwie stanowi on jedną z największych atrakcji całego bułgarskiego wybrzeża.

Kiedy najlepiej jechać do Nesebyru?

Nesebyr leży w zasięgu klimatu umiarkowanego, przez co zima jest tu łagodna i stosunkowo ciepła, natomiast lato ciepłe a czasem też upalne. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, w którym średnia temperatura powietrza wynosi około 0°C. Natomiast najcieplejszym, lipiec, w którym to średnie temperatury wahają się w granicach 24-28°C.

Warto mieć te informacje na uwadze, gdyż dobór odpowiedniej pory na wypoczynkowy wyjazd, jest jednym z kluczowych czynników jego powodzenia. Każdy, kto zdecyduje się na wyjazd do Nesebyru w takich miesiącach jak czerwiec, lipiec czy sierpień, na pewno nie będzie zawiedziony brakiem słońca i wysokich temperatur.

Nessebar (Nesebar), Bulgaria. The Ancient City of Nessebar, Church of St. John the Baptist. Black Sea Coast, Burgas.
Nesebyr (Nesebyr), Bułgaria. Starożytne miasto Nesebyr, kościół św. Jana Chrzciciela. Wybrzeże Morza Czarnego, licencja: shutterstock/By SSCStock

Dobrym terminem są także takie miesiące jak maj czy wrzesień. Choć wówczas temperatura nie jest upalna, wahająca się w granicach 20°C, to jednak można się już spodziewać turystów.

Gdzie zjeść w Nesebyrze?

Nesebyr oferuje także liczne restauracje, ulokowane niemalże w każdej części tego miasta. Podaje się tam różnorodne potrawy. To właśnie one stanowią esencję tradycyjnego, jak również śródziemnomorskiego posiłku. Każdy, kto ceni sobie wykwintny smak, z pewnością nie będzie rozczarowany wizytą w takiej restauracji.

Będąc na mieście, dobrym pomysłem jest odwiedzenie restauracji Marina Sunny Beach, leżącej w centralnej alejce w Sunny Beach, niedaleko deptaku. W skład oferowanego przez nią menu wchodzi obfita ilość tradycyjnych bułgarskich dań rybnych, mięsnych oraz warzywnych. Jej specjalnością jest jedna z najsmaczniejszych, tradycyjnych bułgarskich potraw — kawarma. Oprócz tego restauracja oferuje również różnorodne potrawy kuchni europejskiej.

Równie ciekawą pozycją, wartą odwiedzenia, jest też znajdująca się przy ulicy Dobromira na Starym Mieście, restauracja Old Sailor. Jej specjalnością są głównie owoce morza, ale także słodkie przysmaki takie jak lody, serniki czy też nugaty. Serwowane tam smaczne posiłki.

Możliwość wynajęcia samochodu w Nesebyrze

Działające na terenie Nesebyru liczne wypożyczalnie pojazdów oferują krótkoterminowe usługi użyczenia samochodu licznie odwiedzającym to miasto turystom. Opcja wynajęcia samochodu na siedem dni, nie należy do najdroższych i zwykle waha się w granicach od 50 złotych za dzień użytkowania. W pakiecie umowy wypożyczenia samochodu znajduje się ubezpieczenie od kradzieży, ubezpieczenie od uszkodzeń oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto też wiedzieć o kilku podstawowych informacjach, które ułatwią jazdę po Nesebyrze każdemu nowicjuszowi:

 • Ze względu na tłumy ludzi, podczas jazdy po mieście należy zachować szczególną ostrożność.
 • Honorowane jest tam polskie prawo jazdy.
 • Jazda bułgarskimi drogami jest płatna. Należy wykupić odpowiednie winiety.
 • Zabroniona jest jazda po Starym Mieście.

Gdzie nocować w Nesebyrze?

Każdy, kto zdecyduje się odwiedzić to miasto, nie będzie miał żadnych problemów ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie noclegu. Już od 100 złotych za dobę można liczyć na dwuosobowy pokój o przyzwoitym komforcie, zlokalizowany zarówno w nowej części miasta, jak i na zabytkowym Starym Mieście. Niemniej warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji noclegów, ponieważ decydując się na nią tuż przed wyjazdem lub już na miejscu, wiele najlepszych ofert może już być zajętych. Poniżej przedstawione są najlepsze hotele w Nesebyrze, oferujące noclegi w kilku różnych wariantach:

Top 1 najlepszych hoteli dla rodzin z dziećmi w Nesebyrze

Sol Nessebar Bay All Inclusive — hotel ten położony jest na piaszczystej plaży, a jego niebagatelną zaletą jest imponujący pakiet All Inclusive, jaki oferuje swoim klientom. W hotelu znajdziesz m.in. nowo otwarty park wodny z pięcioma zjeżdżalniami i kilkoma basenami. Park ten czynny jest od początku czerwca do końca września. Dodatkowo dostępne są tu liczne tarasy, leżaki i parasole. Można również skorzystać z oferty spa, sauny oraz łaźni parowej. Na szczególne jednak wyróżnienie zasługują działające na terenie hotelu restauracje serwujące różnorodne potrawy wielu europejskich kuchni.

Top 1 najlepszych hoteli w Nesebyrze z widokiem na morze

Aphrodite Beach Hotel — leżący przy południowej plaży miasta posiada wiele udogodnień. Jednym z nich jest choćby odkryty taras, a także basen z zapierającym dech w piersiach widokiem na Morze Czarne. W szerokim pakiecie hotelu znajdują się jeszcze takie oferty jak usługi spa, masaże, bezpłatny transfer busem do parku wodnego Aqua Paradise w mieście Nesebyr i parku wodnego Action Aquapark w „Słonecznym Brzegu”. Jest tu również darmowy dostęp do internetu na terenie całego obiektu. Działające w jego obrębie restauracje oferują dania tradycyjnej kuchni bułgarskiej, ale także europejskiej oraz śródziemnomorskiej.

Hotele w Nesebyrze w przystępnej cenie

Large Cozy Studio Paradiso — hotel ten oferuje relatywnie niskie ceny w stosunku do jakości oferowanych usług. Znajduje się przy samej plaży i oferuje m.in. odkryty basen, taras, bar oraz darmowe Wi-Fi. Na jego terenie znajduje się także bezpłatny parking. Ze względu na swoją lokalizację, stanowi on dobre miejsce wypadowe, zarówno do zwiedzania Starego Miasta oddalonego zaledwie o 1,3 km, jak i Aqua Paradise, leżącego niecałe 3 km od hotelu.

Boutique Hotel St. Stefan — znajdujący się na Starym Mieście hotel oferuje niewielkie, schludne pokoje z telewizorem, dostępem do telewizji kablowej i bezpłatnym Wi-Fi. Niepowtarzalny klimat jego wnętrza tworzą zawieszone na ścianach liczne oryginalne obrazy bułgarskich artystów. Dodatkowo przyjezdni mogą zjeść posiłek w działającej na jego obszarze restauracji, lub też spróbować przekąsek ze znajdującego się na jego tarasie baru.

Hotele all Inclusive w Nesebyrze

Bilyana Beach Hotel – All Inclusive & Free Beach Access — hotel ten znajduje się jest tuż przy plaży. Ponadto oferuje darmowe kryte i odkryte baseny, darmowe Wi-Fi oraz centrum fitness. Goście mogą też skorzystać z masaży, centrum odnowy biologicznej z wanną, hydromasażem i sauną. Dodatkowo na terenie obiektu działa także restauracja oraz bar. Wszystkie oferowane w hotelu pokoje wyposażone są w klimatyzację, balkon oraz telewizor z dostępem do kanałów kablowych.

MPM Hotel Arsena – Ultra All Inclusive — hotel ten znajduje się w okolicy plaży w Nesebyrze. W skład jego bogatej oferty wchodzi m.in. odkryty basen z leżakami i parasolami, tarasy słoneczne z widokiem na morze, restauracja serwująca tradycyjne dania kuchni bułgarskiej, a także międzynarodowej, dwa bary oraz całodobowa recepcja. Pokoje mają klimatyzację, lodówkę, sejf i telewizor z dostępem do telewizji kablowej. Każdy pokój posiada też swój własny balkon.

Poprzedni

Wakacje w Primorsko – niewielkim kurorcie nad Morzem Czarnym

Wakacje w Burgas – słonecznym kurorcie nad Morzem Czarnym

Następny

Dodaj komentarz