Najważniejsze Meczety w Sofii – zwiedzanie, bilety

Tagi , , , , , , ,

Sofia to tętniąca życiem stolica Bułgarii. Większość mieszkańców jest wyznania prawosławnego, czego efektem są liczne cerkwie. Mają one nie tylko wartość religijną, ale także historyczną. Jednocześnie wielokrotne najazdy Turków sprawiły, że w całej Bułgarii powstało również wiele meczetów. Niestety, tylko nieliczne z nich zachowały się do dziś. Dwa najważniejsze meczety w Sofii, to Bania Baszi Dżamija oraz Bujuk Dżamija. Co musisz o nich wiedzieć i jak możesz się do nich dostać? Przekonajmy się już teraz!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Mecze Bania Baszi Dżamija – opis, historia, dojazd i bilety wstępu

Meczet Bania Baszi Dżamija to jedyny, obecnie działający meczet w Sofii. Reprezentuje architekturę osmańską i zalicza się do jednych z najstarszych świątyń islamskich w Europie. Dawniej w jego miejscu istniała łaźnia rzymska oraz źródła wody termalnej, od których meczet zaczerpnął swoją nazwę. Co ciekawe, po wyzwoleniu Bułgarii z rąk Imperium Osmańskiego, w samej Sofii istniały aż 32 meczety. Jednak to właśnie Bania Baszi Dżamija zachował się do dziś w praktycznie niezmienionej formie.

Banya Bashi Mosque in Sofia, Bulgaria
Meczet Banya Bashi w Sofii, Bułgaria, licencja: shutterstock/By takashiimages

Gdzie znajduje się meczet Bania Baszi Dżamija?

Meczet Bania Baszi Dżamija znajduje się w ścisłym centrum Sofii. Dojazd do niego jest bardzo prosty. Około 100 metrów od budynku zlokalizowana jest stacja metra Serdika II. Zatrzymuje się tam niebieska linia metra. Dodatkowo w najbliższej okolicy zlokalizowane są liczne przystanki autobusowe oraz tramwajowe.

Meczet Bania Baszi Dżamija – zwiedzanie, bilety wstępu

Jeśli będziesz w Sofii to warto, znaleźć chwilę czasu na odwiedzenie meczetu. Reprezentuje on architekturę osmańską, która w Europie nie jest zbyt popularna. Meczet oficjalnie nie jest udostępniony do zwiedzania turystom w takiej formie jak inne kościoły czy cerkwie, ale możesz się tam wybrać, jeśli nie odbywa się tam akurat modlitwa. Mogą się tam udać również kobiety, aczkolwiek muszą pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stroju i nakrycia głowy. Nie potrzebujesz biletu wstępu. Wejście do meczetu jest całkowicie darmowe. Pamiętaj o zachowaniu ciszy. Zabronione jest także robienie zdjęć.

Banya Bashi Mosque, Sofia, Bulgaria.
Banya Bashi w Sofii, Bułgaria, licencja: shutterstock/By LPeak

Meczet Bujuk Dżamija – opis, historia, dojazd i ciekawostki

Bujuk Dżamija nazywany był dawniej Wielkim Meczetem. W trakcie panowania Imperium Osmańskiego był to jeden z największych obiektów kultu islamskiego w stolicy Bułgarii. Niestety, ale tuż po wyzwoleniu meczet popadał w ruinę, a w 1892 roku zdecydowano się wykorzystać jego budynek do innych celów. To właśnie w nim obecnie mieści się Narodowe Muzeum Archeologiczne w Sofii. Mimo wszystko zewnętrzna architektura budynku została względnie niezmieniona. Meczet Bujuk Dżamija powstał z czerwonej cegły ze strzelistymi oknami. Zachowały się również dawne układy sal oraz liczne malowidła ścienne. Dalej przylega do niego minaret, który obecnie jest nieużywany.

Gdzie znajduje się meczet Bujuk Dżamija?

Meczet Bujuk Dżamija – obecne Narodowe Muzeum Archeologiczne – znajduje się w centrum miasta, w bezpośredniej bliskości meczetu Bania Baszi Dżamija. Dojazd do niego również jest bardzo prosty. W pobliżu znajdują się stacje metra: Serdika i Serdika II, na których zatrzymują się czerwona, żółta oraz niebieska linia metra. Dodatkowo w okolicy są także liczne przystanki autobusowe oraz tramwajowe.

Banya Bashi Mosque in Sofia - Bulgaria
Meczet Banya Bashi w Sofii – Bułgaria, licencja: shutterstock/By andronovl

Meczet Bujuk Dżamija – zwiedzanie, bilety wstępu

Dzięki powstaniu Narodowego Muzeum Archeologicznego meczet pozostaje czynny dla zwiedzających. Możesz się tu wybrać w dowolny dzień od poniedziałku do piątku. Instytucja czynna jest w godzinach od 10:00 do godziny 18:00. Ostatnie wejście możliwe jest na 30 minut przed zamknięciem obiektu, czyli o godzinie 17:30. Bilet wstępu kosztuje około 30 lewów dla osób dorosłych. Dzieci do 7 roku życia mogą skorzystać z darmowego wejścia. Bilety możesz kupić na miejscu lub na oficjalnej stronie Muzeum Archeologicznego w Sofii. Można także postawić na wycieczki zorganizowane w towarzystwie przewodnika. Dzięki temu jeszcze lepiej poznasz historię meczetu i samego muzeum.

Czytaj także: TOP 10 atrakcji i miejsc do zobaczenia – zwiedzanie Sofii

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Delfinarium w Warnie – zwiedzanie, atrakcje, co zobaczyć, bilety

Rowling Canal Plovdiv – dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Następny

Dodaj komentarz