Lotnisko w Warnie – ważne informacje oraz jak dojechać do centrum?

Tagi , , , , , ,

Warna to jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych. Każdego roku miasto odwiedza wielu turystów z każdej części Europy. Atutem jest też wygodne, międzynarodowe lotnisko. Jest on obecnie jednym z największych i najbardziej zatłoczonych lotnisk w całej Bułgarii. Wobec tego przed wyjazdem poznaj nieco lepiej Lotnisko w Warnie oraz sprawdź z nami jak dojechać z niego do centrum!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Warna – opis i historia lotniska, terminale

Lotnisko Warna znajduje się jedynie 9 kilometrów od ścisłego centrum miasta. Jest to trzeci co do wielkości port lotniczy w Bułgarii. Miejsce to stanowi główną bazę dla połączeń europejskich oraz lokalnych. Swoje początki ma w 1916. Właśnie wtedy podjęto decyzję o wybudowaniu lotniska w Warnie, aczkolwiek było ono niewielkie i cechowało się wyjątkowo krótką drogą startową. Wraz ze wzrostem popularności kurortu, lotnisko krok po kroku się rozwijało. Początkowo dysponowało jednym terminalem, aczkolwiek w 2013 roku podjęto decyzję o dalszej rozbudowie. Obecnie z lotniska korzysta ponad 100 regularnych linii lotniczych. Rocznie port odprawia ponad 1,3 miliona pasażerów.

Co więcej, znajdziesz tutaj liczne sklepy, restauracje, a także punkty informacji. Z kolei w terminalu przylotów zlokalizowane są dodatkowo wypożyczalnie samochodów oraz inne punkty usługowe. Dodatkowo wnętrze lotniska w Warnie jest świetnie oznakowane. Nie będziesz miał problemów ze znalezieniem punktu nadania bagażu czy odprawy check-in. Lotnisko w Warnie jest także bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta, a także innymi miejscowościami w okolicy, więc dojazd również nie powinien sprawić Ci większego problemu.

Jak dostać się z lotniska do centrum w Warnie?

Wspomniane zostało, że lotnisko w Warnie jest świetnie skomunikowane ze ścisłym centrum miasta. Co więcej, znajduje się ono w odległości około 9 kilometrów od Warny, więc z dojazdem nie powinieneś mieć większego problemu. Przy drugim terminalu znajduje się bezpośrednio przystanek autobusowy. Kursuje z niego linia 409, która dowozi pasażerów zarówno do centrum Warny, jak i do Złotych Piasków. Podróż do samej Warny trwa około 20 minut. Bilet na ten przejazd możesz kupić w autobusie więc nie musisz się stresować.

Kolejnym sposobem na to, by dostać się z lotniska do centrum Warny jest skorzystanie z taksówek. Ich postój znajduje się przy pierwszym terminalu. Szukaj samochodów z oznaczeniem OK Trans Taxi. To właśnie ta korporacja obsługuje port lotniczy i centrum miasta. Taksówkę możesz także zamówić na konkretną godzinę jeszcze przed przylotem. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer +359 886 388 388. Cała podróż nie powinna zająć Ci więcej niż około 30 minut.

Ostatnią możliwością jest skorzystanie z wypożyczonego samochodu. Wypożyczalnie znajdziesz w terminalu przylotów. Z lotniska powinieneś kierować się autostradą E70 i A2 w kierunku południowo-wschodnim, aż dojedziesz do ścisłego centrum miasta. Również nie powinno Ci to zająć więcej niż około 30 minut.

Warna – dojazd do lotniska

Jeśli znajdujesz się obecnie w ścisłym centrum Warny i zależy Ci na tym, by dostać się jak najszybciej na lotnisko, to możesz skorzystać ze sposobów, które zostały przedstawione powyżej. Autobus 409 w odjeżdża z centrum Warny na lotnisko, a następnie do Złotych Piasków. Jeśli znajdujesz się nieco dalej od właściwego przystanku, to możesz także skorzystać z innych linii autobusowych, które dowiozą Cię do przystanku linii 409. Możesz także skorzystać z taksówek, pamiętaj jednak o tym, by szukać przewoźników OK Trans Taxi, którzy są sprawdzeni oraz gwarantują Ci jedną z najbardziej atrakcyjnych cen. Może także zdecydować się na wypożyczenie samochodu w centrum Warny. Pamiętaj jednak, aby wypożyczalnia miała siedzibę na lotnisku, żeby nie było problemów z oddaniem auta.

Ile kosztuje taxi z lotniska do centrum Warny?

Taksówka z lotniska do centrum Warny nie jest bardzo droga. Musisz jednak mieć na uwadze to, że finalna cena przejazdu uzależniona jest od docelowego miejsca. Z reguły korporacja OK Trans Taxi, która obsługuje lotnisko, liczy sobie za pojedynczy kurs od 6 do 10 euro. Wybieraj przewoźników doświadczonych i sprawdzonych. Dzięki temu nie narazisz się na to, że za przejazd zapłacisz znacznie więcej, niż faktycznie powinieneś. Standardowo, przejazd taksówką z lotniska do centrum Warny trwa około 30 minut.

Arriving plane at the airport in Varna in the middle of the tourist season.
Przylot samolotu na lotnisko w Warnie w środku sezonu turystycznego., licencja: shutterstock/By Petko+Andreev

Loty do Warny- jakie ceny biletów lotniczych?

Połączenia lotnicze z Polski do Warny są obsługiwane regularnie ze zwiększonym natężeniem szczególnie w sezonie letnim. Ceny również nie są zbyt wygórowane. Za lot z Warszawy do Warny zapłacisz średni około 433 złotych, za lot z Krakowa bądź Katowic będziesz musiał zapłacić już około tysiąca złotych. W podane wyżej ceny nie jest wliczona kwota, którą musisz zapłacić za dodatkowy bagaż, a także cena usług lotniskowych. Im wcześniej uda Ci się zarezerwować bilet na konkretny lot, tym większa jest szansa na to, że jego cena będzie nieco niższa. Najdroższe są bilety na loty sezonowe.

Jak dostać się do Warny z Polski?

Do Warny z Polski możesz dostać się w bardzo prosty sposób, korzystając z dostępnych połączeń lotniczych. Zarówno z Krakowa, jak i z Katowice loty do Warny odbywają się bezpośrednio, ale tylko latem. Poza sezonem niektóre linie nie obsługują tej trasy i będziesz musiał zdecydować się na przelot z uwzględnieniem przesiadek. Kolejną możliwością, by faktycznie dostać się do Warny, jest także skorzystanie z oferty przewoźników zorganizowanych jak np. Flixbus. Co prawda taka podróż będzie dość długa, aczkolwiek często cena biletu jest bardzo atrakcyjna. Możesz także wybrać podróż własnym samochodem.

Czytaj także: Kiedy jechać do Warny? Oto, co trzeba wiedzieć!

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Szpitale w Warnie – sprawdź, gdzie szukać pomocy!

Co kupić w Warnie i jakie pamiątki przywieźć? Sprawdź!

Następny

Dodaj komentarz