Gotowy plan wycieczki objazdowej po Sofii i okolicach

Tagi , , , , , ,

Sofia to największe miasto, a także dynamicznie rozwijająca się stolica Bułgarii. Z roku na rok, coraz więcej podróżnych właśnie tam planuje swoje. Oczywiście, zwiedzanie stolicy kraju jest dość czasochłonnym zajęciem. Sofia ma wiele zabytków, atrakcji i inspirujących miejsc, które należy zobaczyć. Jeśli jednak masz tylko trzy dni i chcesz zwiedzić to, co najważniejsze, to prezentujemy gotowy plan wycieczki objazdowej po Sofii i okolicach!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Sofii – dzień pierwszy

Zaczynamy od dotarcia na miejsce, warto dopasować lot tak, aby odbywał się w godzinach porannych, wtedy nie tracisz dnia. Dzięki temu tuż po zakwaterowaniu się w hotelu, będziesz mógł rozpocząć zwiedzanie. Tego dnia niezbędny Ci będzie bilet na komunikację miejską. Pierwszy dzień poświęcisz tylko i wyłącznie na zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta oraz na wypoczynek – czyli też jedzeni. Co warto zobaczyć tego dnia?

1. Cerkiew Bojańska

Znajduje się ona w Bojanie, jednej z centralnych dzielnic miasta. Jest to jedna z najpiękniejszych świątyń prawosławnych w mieście. Wybudowaną ją w X wieku. Zwróć uwagę na liczne freski, które zdobią jej wnętrze. Co ciekawe, to właśnie freski z Cerkwi Bojańskiej zaliczane są do najcenniejszych zabytków sztuki malarskiej Bałkanów. Cerkiew ta została również wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

The ancient Boyana Church of the 900 a.D., is a UNESCO world heritage site located near Sofia, capital of Bulgaria
cerkiwe bojonska, licencja: shutterstock/By StefanoZaccaria

2. Rotunda św. Jerzego

To kolejny obiekt sakralny, który koniecznie musisz zobaczyć podczas pobytu w Sofii. Początki tej świątyni sięgają wieku IV, jednak od tego czasu była poddawana wielokrotnym zmianom i pracom konserwatorskim. Niegdyś mieścił się w niej meczet, a obecnie jest to świątynia prawosławna, w której dodatkowo znajduje się niewielkie muzeum. Rotunda jest najstarszym obiektem w Sofii, jaki w całości został wykonany z czerwonej cegły.

3. Sobór św. Aleksandra Newskiego

Sofia słynie z licznych obiektów sakralnych, aczkolwiek Sobór św. Aleksandra Newskiego jest jednym z tych, które koniecznie musisz odwiedzić. Świątynia ta została wzniesiona dokładnie w 1912 roku. Budowla wiernie reprezentuje neobizantyjski styl architektoniczny i wyróżnia się znacznie na tle innych obiektów sakralnych. We wnętrzu soboru znajdziesz alabastrowe kolumny i trony, a także liczne freski, które pięknie komponują się z bogato zdobionym wnętrzem.

St. Alexander Nevsky Cathedral in the center of Sofia, capital of Bulgaria against the blue morning sky with colorful clouds
St. Alexander Nevsky Cathedral in the center of Sofia, capital of Bulgaria against the blue morning sky with colorful clouds, licencja: shutterstock/By Nataliya+Nazarova

4. Cerkiew Mądrości Bożej

Kolejną świątynią w Sofii, którą powinieneś odwiedzić, jest Cerkiew Mądrości Bożej, która znajduje się dokładnie w samym centrum miasta. Budynek ten został wzniesiony w VI wieku jako świątynia prawosławna. Niestety, liczne wojny i najazdy doprowadziły praktycznie do jej całkowitego zniszczenia. W XX wieku cerkiew została odbudowana.

5. Synagoga w Sofii

Synagoga w Sofii jest największą tego typu świątynią na całych Bałkanach. Została wzniesiona w 1909 roku i od tamtego czasu jest głównym punktem kultu żydowskiego w Bułgarii.

6. Bulwar Witosza

Jest to tętniący życiem deptak w Sofii, gdzie znajdziesz liczne sklepy, restauracje i bary. Ma on długość około 850 metrów. Na jego krańcu znajduje się ogromny park miejski, w którym możesz na chwilę odpocząć i się zrelaksować.

Centrum Sofii, stolica Bułgarii
Centrum Sofii, stolica Bułgarii, licencja: shutterstock/By silverjohn

Pamiętaj, że w Sofii koniecznie musisz także znaleźć czas na odwiedzenie Jeziora Ariana, które jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w mieście z centralną wyspą. W sezonie zimowy, jezioro to zamienia się w lodowisko. Po całym dniu dynamicznego zwiedzania obiektów sakralnych i ścisłego centrum Sofii znajdź chwilę na posiłek w lokalnej restauracji. Bułgarska kuchnia może Cię zaskoczyć smakiem. Następnie udaj się na zasłużony wypoczynek do hotelu i przygotuj się na kolejny, pełen przygód dzień!

Dzień drugi w Sofii – zwiedzanie muzeów oraz innych instytucji kulturalnych

Następnego dnia wstań wczesnym rankiem, bo szkoda dnia. Przed Tobą wiele obiektów kultury. Warto wcześniej sprawdzić, gdzie dokładnie potrzebne są bilety wstępu, aby nie tracić czasu na stanie w kolejkach. Oto najważniejsze miejsca do odwiedzenia tego dnia.

Budynek Narodowej Opery i Baletu

Znajdziesz go w samym centrum miasta. Obiekt ten został wzniesiony w 1908 roku, a na jego deskach swoje występy zaliczyło już wielu, sławnych śpiewaków i baletnic.

Teatr Narodowy

Obiekt ten nazwany na cześć Iwana Wazowa, a do tego to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w całej Bułgarii. Wybudowano go w 1906 roku. Do dziś odbywają się tam występy i inscenizacje. Sprawdź program teatru – być może uda Ci się wybrać także na spektakl.

National Theater building in Sofia, the capital of Bulgaria
National Theater building in Sofia, the capital of Bulgaria, licencja: shutterstock/By RossHelen

Narodowa Galeria Sztuki

To miejsce, gdzie znajdują się wszystkie, najcenniejsze dzieła bułgarskich artystów z różnych epok. Obecna Narodowa Galeria Sztuki mieści się w budynku dawnych carów bułgarskich. Zwróć uwagę na jego neoklasycystyczną architekturę.

Narodowa Galeria Sztuki Obcej

W jej zbiorach znajdziesz dzieła, które wykonane zostały przez zagranicznych artystów.

Narodowe Centrum Kultury Bułgarskiej

To piękne, folklorystyczne centrum lokalnej kultury, które znajdziesz w Sofii. Możesz tam zapoznać się z wyjątkowo ciekawymi artefaktami.

Narodowe Muzeum Historii Militarnej

Ciekawa instytucja kulturalna, która powinna Ci się spodobać, jeśli jesteś miłośnikiem historii i militariów w jednym!

Jeśli wystarczy Ci czasu, a także i chęci, to drugiego dnia w Sofii możesz także odwiedzić Narodowe Muzeum Archeologiczne. Nawiązuje ono do dawnych ruin rzymskich miast, które stanowią jedną z największych atrakcji stolicy Bułgarii.

Central Mineral Baths in Sofia (Bulgaria), HDR-technique
Centralne Łaźnie Mineralne w Sofii (Bułgaria),, licencja: shutterstock/By SilvanBachmann

Dzień trzeci – zwiedzanie okolicy Sofii

Trzeciego dnia możesz nieco odetchnąć. Innymi słowy, dzień ten poświęcisz na relaks oraz zwiedzanie pobliskiej okolicy, która również jest wyjątkowo atrakcyjna. Koniecznie udaj się do:

  • Gór Witosza – jest to niewielki, aczkolwiek rozległy masyw górski, który znajduje się tylko kilka minut jazdy od miasta. Obfituje on w wiele szlaków trekkingowych, a także oferuje Ci spotkanie z niesamowitą przyrodą;
  • Pernik – to niewielkie miasteczko jedynie kilka kilometrów od Sofii. Jest to wspaniałe miejsce ku temu, by na chwilę odpocząć od miejskiego zgiełku i zrelaksować się w otoczeniu malowniczych widoków;
  • Park Narodowy Witosza – jest jednym z największych rezerwatów przyrody w okolicy Sofii. Malownicze wzgórza oraz piękna przyroda to jego cechy charakterystyczne!
Amazing Aerial view of Vitosha Mountain near Village of Rudartsi, Pernik region, Bulgaria
Niesamowity widok z lotu ptaka na górę Witosza w pobliżu wioski Rudartsi, region Pernik, Bułgaria, licencja: shutterstock/By stoyanh

Jak widzisz, nawet okolica Sofii ma niezwykle wiele do zaoferowania! Mamy nadzieję, że gotowy plan wycieczki objazdowej po Sofii i okolicach Ci się przyda!

Czytaj także:

Kiedy jechać do Sofii? Sprawdźmy różne opcje!

Gdzie zjeść w Sofii – najlepsze restauracje

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Dlaczego warto jechać do Warny?

Wakacje w Płowdiw – z biurem podróży czy na własną rękę?

Następny

Dodaj komentarz