Jaka jest pogoda w Bułgarii na wiosnę, w marcu, kwietniu i w maju?

Tagi , , , , , ,

Bułgaria staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem na spędzenie wakacji za granicą. Dużymi atutami tego miejsca są niskie ceny, ładna pogoda, piaszczyste plaże i malownicze góry. W Bułgarii dominuje umiarkowany, ciepły i suchy klimat, zimą na północy kraju jest o wiele chłodniej niż na południu. Na terenie całego kraju można wyróżnić klimat kontynentalny z gorącym latem, który dominuje na północy. Natomiast na zachodzie przeważa wilgotny klimat kontynentalny. Jest to dobre miejsce zarówno na majówkę, jak i dłuższy pobyt wakacyjny, ale czy Bułgaria na wiosnę jest dobrym kierunkiem?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Temperatury i pogoda w Bułgarii na wiosnę

Wiosna w Bułgarii charakteryzuje się łagodnymi temperaturami, temperatura powietrza wynosi od 15 do 25 stopni Celsjusza, deszcz pada co drugi dzień i jest mało intensywny.  Dni są mgliste, a marzec jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych dni w roku. Bardzo dobrym okresem na podróż do Bułgarii są pierwsze tygodnie  kwietnia, a także maja. Temperatura powietrza wynosi w maju 18 stopni Celsjusza, jest to dobry okres na wycieczki objazdowe. Wiosna jest dobrym okresem na odwiedzanie Bułgarii. Dni są dłuższe niż w miesiącach zimowych, kwitną kwiaty, pogoda jest ciepła i słoneczna, dzięki temu turyści nie są narażeni na działanie ekstremalnych temperatur.

Temperatury wody w Bułgarii na wiosnę

Temperatura wody w Bułgarii zależy od regionu i konkretnej lokalizacji nad morzem. Wczesną wiosną w marcu i kwietniu woda może być jeszcze chłodna. Jej temperatura oscyluje na wysokości 11 – 14 stopni Celsjusza, ale już w maju jej wysokość znacznie wzrasta. W maju temperatura wody wynosi od 16 do 20 stopni Celsjusza, dzięki temu można już zażywać morskich kąpieli. Wiosna jest w Bułgarii długa i pogodna, sprzyja zwiedzaniu i wycieczkom trekkingowym. Osoby, które nie lubią tłumów i męczących upałów z powodzeniem mogą wybrać się na wakacje w miesiącach wiosennych. W większości miejscowości turystycznych jest wówczas ciepło, przyjemnie i pusto.

 Czy warto jechać do Bułgarii na wiosnę?

Wiosna jest doskonałą okazją do zwiedzania miast znanych z dużej ilości zabytków i pełnych atrakcji turystycznych. Można w tym okresie zwiedzić Sofię, stolicę Bułgarii, Rilski Monastyr, jeden z najciekawszych zabytków w Bułgarii, położony jest on w malowniczej scenerii Rilskiego Parku Narodowego. Brak upałów na wiosnę sprzyja wycieczkom, np. do Wielkiego Tarnowa. Jest to miasto, które było stolicą Bułgarii, znajduje się tak wiele zabytków, można również podziwiać widoki na rzekę Jantrę. Dla osób ceniących spokój z pewnością warty polecenia jest Balchik, jego znakiem rozpoznawczy są malownicze wapienne skały górujące nad miasteczkiem. Spacerując uliczkami wyłożonymi starożytnym brukiem, można podziwiać piękną morska panoramę. Zaletą wiosennego wyjazdu do Bułgarii są również o wiele niższe ceny niż w sezonie letnim. Warto pamiętać, że krajobrazy w Bułgarii na wiosnę są niezwykle piękne, a turystów jest o wiele mniej niż w szczycie sezonu wakacyjnego.

 Pogoda w Bułgarii w marcu

Pogoda w marcu na wybrzeżu Morza Czarnego jest niestabilna, temperatura może wzrastać do 14 stopni, ale może także obniżać się nawet do 5 stopni Celsjusza. Na początku marca możliwe są także nocne przymrozki, temperatura wody wynosi 10-12 stopni C. W połowie miesiąca na drzewach pojawia się pierwsze kwiaty, opady deszczu występują przez cały miesiąc, ale ich intensywność nie jest duża. W górach może nadal padać śnieg, a stoki narciarskie są jeszcze otwarte. Jednak w dolinach i nadmorskich miastach jest o wiele cieplej. Marzec jest miesiącem, w którym przyda się ciepła odzież, chociaż jest wiele dni, w których można obyć się bez kurtki.

Pogoda w Bułgarii w kwietniu

Kwiecień w Bułgarii jest już miesiącem słonecznym i ciepłym. Na początku miesiąca temperatura powietrza może przekraczać niewiele ponad 10 stopni. Natomiast pod koniec miesiąca wynosi już około 20 stopni Celsjusza. Podobnie jak w marcu występują okresowe opady deszczu, opady występują zazwyczaj co drugi dzień, ale są one niewielkie. Temperatura wody wynosi 12-14 stopni C. Przyda się odzież z długim rękawem, ponieważ noce mogą być jeszcze chłodne. W kwietniu w Bułgarii wszystkie drzewa są już zielone, otwarte są także restauracje z zewnętrznymi miejscami do siedzenia. Jest to dobra pora na spędzanie urlopu aktywnie, można już także korzystać z intensywnych promieni słonecznych. Kwiecień w Bułgarii charakteryzuje się wyjątkowo łagodną pogodą.

 Pogoda w Bułgarii w maju

Na początku maja temperatura wynosi około 19 stopni Celsjusza, ale w drugiej połowie miesiąca jest to już około 25 stopni, temperatura wody wynosi od 16 do 20 stopni. Wybrzeże Morza Czarnego o tej porze roku jest bardzo piękne, w każdym miejscu można spotkać bujną roślinność, powietrze jest przesycone zapachem świeżych kwiatów. Ciepłe są również noce, temperatura wynosi wówczas od 12 do 15 stopni, o wiele rzadsze są opady deszczu. Dobre warunki pogodowe sprawiają, że zbędna jest już ciepła odzież, można zdecydować się na krótkie rękawy. Maj jest idealnym miesiącem na spędzenie wolnego czasu w Bułgarii, pogoda jest wyjątkowo sprzyjająca, w popularnych kurortach nie ma tłumów, a ceny są niższe niż w sezonie.

Poprzedni

Najpopularniejsze kurorty wakacyjne w Słonecznym Brzegu

Gdzie zjeść w Primorsku? Najlepsze restauracje

Następny

Dodaj komentarz