Zwiedzanie Salt Museum w Pomorie i kąpiel błotna

, Tagi , , , , , , , , ,

Pomorie to niewielka miejscowość w Bułgarii nad Morzem Czarnym, znajduje się na niewielkim półwyspie wchodzącym 3 kilometry w głąb morza. Jest to również znany ośrodek leczniczo-sanatoryjny, w którym wykorzystywane są dobrodziejstwa natury. Jeśli jesteście zainteresowani zwiedzaniem Salt Museum czytajcie dalej 🙂

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Salt Museum w Pomorie

Muzeum soli w Pomorie to wyjątkowe miejsce nie tylko w Bułgarii, ale i w całej Europie Wschodniej. Muzeum otwarto w 2002 roku. Można podziwiać w nim unikalny proces pozyskiwania soli z wody morskiej poprzez naturalne odparowanie na słońcu. Pierwsze solanki założono w tym miejscu prawdopodobnie w V wieku p.n.e. Muzeum jest rodzajem skansenu składającego się z budynku z wystawą i 20 basenów solankowych, które oddzielone są wałami zbudowanymi z drewna i gliny. Sól do chwili obecnej jest tam pozyskiwana naturalnymi metodami.

Salt Museum znajduje się pod gołym niebem. W środku budynku można zobaczyć bogatą wystawę zdjęć dokumentów i narzędzi, można także poznać historię handlu solą w tym regionie. Kopie dokumentów datowane są na okres od XV do XIX wieku. W dawnych czasach sól była rzadkim i drogocennym produktem, popularnie nazywana była „białym złotem”. Muzeum znajduje się blisko jeziora Pomorie, gdzie można obserwować około 200 gatunków ptaków. Rybitwy i szablodzioby można obserwować w specjalnie urządzonym obserwatorium.

Lecznicze kąpiele błotne w Pomorie

W Pomorie można również zażyć leczniczych kąpieli błotnych, są one szczególnie pomocne w przypadku zapalenia stawów, artretyzmu, niepłodności i chorób układu oddechowego. Jest to jedyne miejsce oprócz Morza Czarnego, gdzie wydobywane jest błoto lecznicze pochodzenia mineralnego. Osoby zażywające kąpieli błotnych mogą również skorzystać z licznych restauracji, pól golfowych, łaźni, saun. Właściwości kąpieli błotnych wpływają bardzo korzystnie na organizm, a mikroklimat sprzyja leczeniu różnych dolegliwości. W Pomorie jest także mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, plaża łagodnie łączy się z morzem, jest bardzo dobrym miejscem do przebywania na niej całymi rodzinami. Szaro brązowy piasek na plażach ma także właściwości lecznicze, ponieważ zawiera dużo żelaza. Dzięki położeniu na wąskim skalnym półwyspie w Pomorie jest unikalny klimat, turyści mogą doświadczyć ochładzających właściwości bryzy morskiej.

Kąpiele błotne w słonym jeziorze znanym jeszcze ze starożytności są bardzo popularne wśród turystów i leczą różne dolegliwości, ale w przypadku występujących schorzeń organizmu, warto wcześniej uzgodnić to z lekarzem. Lecznicze błoto to głównie pozostałości skał osadowych, jest ono czarne, tłuste w dotyku i ma zapach siarki. Lecznicze właściwości takich kąpieli są wyjątkowo skuteczne i uznawaje się je za jedne z najlepszych na całym świecie. Miasteczko jest znane również z uprawy winorośli, produkcji wina i rakii, są to produkty będące prawdziwą atrakcją dla turystów odwiedzających to miejsce przez cały rok.

Gdzie nocować przy okazji wizyty w Salt Museum?

W Pomorie jest dostępna duża baza noclegowa o różnych cenach i różnym komforcie. Do wyboru są cztero i pięciogwiazdkowe hotele allinclusive z wszelkimi udogodnieniami. Można również wynająć klimatyzowany apartament, domek letniskowy albo prywatną kwaterę. Z centrum Pomorie właściwie z każdego miejsca jest blisko do plaży. Podróżując komunikacją miejską, warto zwrócić uwagę w jakiej odległości znajdują się przystanki autobusowe od hotelu.

Pogoda i zakupy w Pomorie

Sezon turystyczny rozpoczyna się w Pomorie w czerwcu, ale w maju temperatura osiąga już 20 stopni C. Lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami, temperatura wynosi wtedy 27 stopni C, a temperatura wody to 23 – 24 stopnie, deszcze pojawiają się rzadko. Dobrym miesiącem na wyjazd dla osób, które nie lubią upału, może być wrzesień. Wówczas temperatura powietrza jest o kilka stopni niższa, a woda w morzu utrzymuje taką samą temperaturę, jak w miesiącach letnich.

W miasteczku w czasie sezonu wakacyjnego supermarkety działają od rana do wieczora, nie ma żadnego problemu z robieniem zakupów. Działa również popularna sieć sklepów LIDL. Turyści chętnie kupują bułgarskie różane kosmetyki. Ceny towarów i artykułów spożywczych są zbliżone do polskich.

Poprzedni

Kiedy jechać do Bułgarii?

Wypożyczalnie samochodów w Burgas – co warto wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz