Zwiedzanie Planetarium w Warnie – atrakcje, bilety

Tagi , , , , , ,

Narodowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium im. Mikołaja Kopernika w Warnie to największy i najnowocześniejszy tego typu kompleks na Bałkanach. Obiekt ten znajduje się w pobliżu Centralnego wejścia do Ogrodu Morskiego, więc łatwo do niego dotrzeć podczas spaceru wzdłuż wybrzeża. Planetarium w Warnie zapewnia odwiedzającym spektakularne pokazy. Kompleks ten składa się z Obserwatorium astronomicznego, Planetarium i Wieży z wahadłem Foucault. Planujesz zwiedzić Planetarium w Warnie i zastanawiasz się, jak tam dojechać, gdzie zaparkować samochód i ile kosztują bilety wstępu? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opis Planetarium w Warnie

W 1960 roku, w erze początków lotów kosmicznych, w Warnie założono Klub Astronomii i Astronautyki. Głównym powodem było obserwowanie i fotografowanie sztucznych satelitów i edukacja w tej dyscyplinie. Obserwatorium jest pierwszym tego typu obiektem w Bułgarii. Średnica kopuły wynosi 10,5 m i może ona wyświetlać 5500 gwiazd. Ponadto znajdują się tu reflektory używane do demonstracji planet poruszających się wśród gwiazd. Istnieje również specjalne urządzenie, które pokazuje układ słoneczny z odległości 5 miliardów km.

Od początku do 1998 roku planetarium odwiedziło ponad 800 000 osób. Znajdujące się tuż obok wejścia do Ogrodu Morskiego Planetarium zapewnia odwiedzającym spektakularne pokazy za pomocą projektora ZKP (Zeiss Kleinplanetarium) pokazującego 5500 gwiazd na 10,5-metrowej kopule. Częścią kompleksu jest również wieża z wahadłem Foucaulta o wysokości zawieszenia 14,40 metrów. Przed wejściem do Planetarium znajduje się pomnik Kopernika, wykonany przez profesorów L. Dalcheva i P. Atanasova.

Ile czasu trwa zwiedzanie Planetarium w Warnie?

Gwiazdy są pokazywane w hali Planetarium w całkowitej ciemności przez około 60 minut. Dlatego też na zwiedzanie Planetarium w Warnie musisz przeznaczyć minimum godzinę.

Godziny otwarcia Planetarium w Warnie

Planetarium w Warnie otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30 – 17:30. W weekend Planetarium jest zamknięte. Warto wiedzieć, że w sezonie wakacyjnym (lipiec i sierpień) w każdy czwartek odbywają się specjalne pokazy:

  • 17:00 „Układ Słoneczny” (dla dzieci w wieku 5-10 lat i dorosłych);
  • 19:00 „Astronomia dla każdego” (dla dzieci powyżej 10. roku życia i dorosłych).


Wówczas kasa czynna jest od 16:00 do 17:00 i od 18:00 do 19:00.

A spectacular stars and the Moon digital projection at the planetarium
zwiedzanie planetarium, licencja: shutterstock/By PavelGabzdyl

Bilety do Planetarium w Warnie, Ile kosztuje wejście

Wejście do Planetarium w Warnie kosztuje:

  • 6 BGN – Dorośli;
  • 2 BGN – Dzieci poniżej 6 lat;
  • 3 BGN – Studenci oraz emeryci.

Gdzie znajduje się Planetarium w Warnie? Poznaj adres!

Planetarium znajduje się w południowej części Ogrodu Morskiego, w pobliżu Centralnego wejścia przy bul. „Primorski” 117, 9002 Primorski. W pobliżu znajdziesz też takie atrakcje jak Muzeum Wojny, Oceanarium i starożytne rzymskie termy z końca II wieku n.e.

Jak dojechać do Planetarium w Warnie?

Do Planetarium możesz dojechać publicznymi autobusami o numerach 17A, 20 oraz 39, które zatrzymują się na przystanku „Festivalen k-s”. Jeśli planujesz przyjechać samochodem, to możesz go zaparkować na parkingu przy ul. „Aleksander S. Pushkin” 3, 9002 w centrum Warny, nieopodal Centralnego wejścia do Ogrodu Morskiego.

Czy warto odwiedzić Planetarium w Warnie?

To bardzo interesujące miejsce, dlatego też warto je zobaczyć, szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi. W wieży Planetarium zamontowano wahadło Foucault. Jest ono unikatowe na Półwyspie Bałkańskim i stanowi dowód na to, że Ziemia obraca się wokół własnej osi. Dodatkowo w pomieszczeniu pod nim znajduje się małe pomieszczenie, w którym odwiedzający mogą obserwować wahania wahadła. Odnowiony budynek otwarto w 2002 roku, jednak oryginalna architektura została zachowana. Na terenie Planetarium znajduje się biblioteka oraz sale wykładowe.

Czytaj także: Akwarium w Warnie (Varna Aquarium) – zwiedzanie, bilety

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Kamienny Las w Warnie- najważniejsze informacje

Wakacje w Warnie – z biurem podróży czy na własną rękę?

Następny

Dodaj komentarz