Zima w Sofii – jaka pogoda i temperatura, co robić?

Tagi , , ,

Sofia jest niezwykle zabytkowym, a przy tym wielobarwnym miastem Bułgarii. To także największa metropolia kraju, która staje się coraz popularniejszym celem licznych wyjazdów. Warto wybrać się tutaj o każdej porze roku, gdyż miasto ma wiele do zaoferowania. Dlatego też sprawdźmy, jaka jest zima w Sofii!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zima w Sofii – pogoda i temperatura

Sofia znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, ciepłego. Oznacza to, że podobnie jak w Polsce występuje podział na konkretne pory roku. Zima w Sofii, mimo wszystko, jest względnie łagodna. Rzadko kiedy zdarzają się tam temperatury przekraczające – 10 stopni Celsjusza.

Sofia pogoda listopad

W listopadzie temperatury w Sofii utrzymują się na dość przeciętnym poziomie. Natomiast w ciągu dnia termometry wskazują około 6-8 stopni Celsjusza, a wieczorami można spodziewać się nawet przygruntowych przymrozków. Listopad jest dość suchym miesiącem z niewielką liczbą opadów. Dni stają się coraz krótsze z mniejszą ilością słońca.

Sofia pogoda grudzień

W grudniu temperatury spadają do wartości 0 lub mniejszych. Pod koniec miesiąca możesz spodziewać się nawet -3 / -4 stopnie Celsjusza. W tym miesiącu występują także nieco większe ilości opadów – nie tylko deszczu, ale także i śniegu. Dni słoneczne w grudniu są raczej rzadkością, by nie powiedzieć, że właściwie one nie występują. Stają się także wyjątkowo krótkie.

Sofia Bulgaria Night views of downtown Sofia Bulgaria with Christmas decorations
Sofia Bułgaria Nocne widoki na centrum Sofii w Bułgarii z dekoracjami świątecznymi, licencja: shutterstock/By BoyanGeorgiev

Sofia pogoda styczeń

Natomiast w styczniu temperatury w Sofii spadają do około -5 stopni Celsjusza, aczkolwiek w najzimniejszych dniach mogą one wynosić nawet -8 stopni Celsjusza. W porównaniu do grudnia liczba opadów znacznie się zmniejsza, aczkolwiek deszcz zastępowany jest śniegiem. W styczniu możesz jednak odczuć, że dni w Sofii stają się coraz dłuższe, aczkolwiek próżno szukać tu przebłysków słońca.

Sofia pogoda luty

Luty to kolejny, zimowy miesiąc w Sofii, jednak nieco łagodniejszy. W tym miesiącu temperatury raczej pokazują 0 stopni Celsjusza, choć zdarzają się także wartości dodatnie. Nocą nadal występują przymrozki. W tym miesiącu jeszcze bardziej maleje ilość opadów. Śnieg – choć czasami się zdarza – to jednak nawiedza miasto wyjątkowo rzadko. Dni robią się już nieco dłuższe, a niekiedy nawet dostrzeżesz promienie słońca.

Sofia University at winter, Bulgaria
Uniwersytet w Sofii zimą, Bułgaria, licencja: shutterstock/By vlas2000

Sofia pogoda marzec

Marzec jest początkiem kalendarzowej wiosny w Sofii. Następuje więc lekkie ocieplenie. Temperatury w ciągu dnia sięgają nawet 6-8 stopni Celsjusza, jednak noce są znacznie chłodniejsze. Niestety, marzec jest też wyjątkowo deszczowym miesiącem, że średnią ilością opadów na poziomie 58 milimetrów. Dni stają się jednak znacznie dłuższe, a także słońce pojawia się coraz częściej.

Co robić w Sofii zimą?

Sofia zimą w dalszym ciągu zachęca do aktywnego wypoczynku, poznania bułgarskiej kuchni, a także zbliżenia się do bułgarskiego dziedzictwa narodowego. W sezonie zimowym możesz wybrać się na zwiedzanie najważniejszych, miejskich muzeów jak np. Muzeum Historii Sofii. Co więcej, jedną z największych zalet bułgarskiej stolicy jest jej otoczenie! Tylko kilka minut jazdy od miasta dzieli Cię od malowniczych stoków narciarskich i wyciągów, które świetnie nadają się zarówno do amatorskiej, jak i wyczynowej, zimowej przygody. W mieście zamarza także największy, sztuczny zbiornik – jezioro Ariana. Organizowane jest na nim lodowisko, z którego chętnie korzystają zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi. Zima w Sofii obfituje także w wiele wydarzeń, koncertów i eventów, które pozwolą Ci świetnie się bawić wraz z lokalnymi mieszkańcami. Wybierając się na zimowe wakacje do stolicy Bułgarii, z pewnością nie będziesz się nudził!

Sofia University
Uniwersytet w Sofii zimą, Bułgaria licencja: shutterstock/By ester22

Czytaj także:

Wiosna w Sofii – jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju?

Jesień w Sofii – pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Wiosna w Sofii – jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju?

Wynajęcie samochodu w Sofii – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz