Z wizytą w łaźniach rzymskich Thermopolis – co warto wiedzieć

Tagi , , , , ,

Aqua Calidae, nazywane także Thermopolis to starożytne kąpielisko termalne znajdujące się w mieście Burgas w Bułgarii. Jego nazwa pochodzi z języka łacińskiego i dosłownie oznacza gorącą wodę. Termy zbudowano w czasach starożytnych, w stylu rzymskim. Miejsce to odwiedzali królowie i władcy z całego świata. Co więcej, termy Thermopolis były uważane za jedne z najważniejszych term w regionie. Obecnie miejsce to można zwiedzać i poznać jego historię. Co warto wiedzieć przed wizytą w łaźniach rzymskich Thermopolis? Co zobaczyć? Ile kosztują bilety wstępu? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Łaźnie rzymskie Thermopolis – historia

Badania archeologiczne na tym terenie wykazały, że gorące źródła były wykorzystywane już w neolicie ( pomiędzy VI a V tysiącleciem p.n.e.). W I w. p.n.e Trakowie zbudowali wokół źródła „Sanktuarium Trzech Nimf”. W IV wieku p.n.e. region ten podbił Filip II Macedoński i według wielu legend był tam częstym gościem.Ponad 4000 znalezionych monet świadczy o tym, że termy odwiedzali przybysze z wielu regionów Europy. Sporo monet pochodzi ze starożytnej Grecji oraz Italii, a także z Kabylii, Mesambrii (obecnie Nessebar), Odessos, Histrii, Tomis, Bizancjum, Abdery, Maronei i wysp Morza Egejskiego. Najstarsza moneta pochodzi z Apollonii Pontica ( V w. p.n.e).Pierwsze łaźnie w „Sanktuarium Trzech Nimf” powstały po podbiciu tego regionu przez Imperium Rzymskie, pod wodzą Lukullusa w 72 r. p.n.e.

Za czasów panowania Trajana (98 n.e. – 117 n.e.) pobliskie Anchialos stało się centrum administracyjnym regionu, natomiast łaźnie rozbudowano i powiększono o dwa kolejne baseny. W tym czasie powstała także „Via Pontica” – starożytna droga w Tracji, która łączyła Bizancjum z Deultum (dziś Debelt), Aquae Calidae (peryferyjna dzielnica Burgas), Apollonią, Mesembrią, Odessos, Byzone, Kaliakra (Bułgaria), Kallatis, Tomis oraz Istros (Rumunia). W pobliżu łaźni powstała stacja drogowa „statio milliaria”, która otrzymała nazwę – Aquae Calidae. Pierwsze wykopaliska archeologiczne przeprowadził na tym terenie Bogdan Filov w 1910 roku. W starożytnych basenach znalazł ponad 4 tysiące monet pochodzących z różnych epok, biżuterię i inne przedmioty codziennego użytku.

Aquae Calidae Thermopolis –  atrakcje

Aquae Calidae – Thermopolis to kompleks archeologiczny w Burgas, który przyciąga turystów zainteresowanych bogatą historią tego miejsca i licznymi atrakcjami. Jest to miejsce, w którym odwiedzający mogą spotkać się z historią starożytną i zobaczyć zabytki, takie jak mury obronne starożytnego miasta Thermopolis wraz z rzymskimi łaźniami pochodzącymi z I w.n.e i średniowiecznymi pomieszczeniami. Dzięki kładkom możesz wygodnie spacerować i podziwiać Aquae Calidae – Thermopolis.W kompleksie Aquae Calidae zwiedzający mogą zobaczyć także odrestaurowane łaźnie Sulejmana Wspaniałego. Łaźnie te pełnią obecnie funkcję interaktywnego muzeum, w którym zwiedzający mogą obejrzeć film opowiadający historię tego miejsca od czasów trackich, poprzez epokę rzymską i krzyżowców, aż do czasy Sulejmana Wspaniałego. Na zwiedzających czeka także kawiarnia, plac zabaw dla dzieci oraz sklepik z pamiątkami. 

Aquae Calidae zwiedzanie

Miejsce to łączy w sobie bogatą historię i współczesne atrakcje. Kompleks ten pozwala mieszkańcom i turystom spędzającym wakacje w Burgas odwiedzić w pełni odrestaurowaną łaźnię Sulejmana Wspaniałego. W kompleksie znajduje się także budynek wielofunkcyjny z kawiarnią i sklepem z pamiątkami. Cała okolica jest dobrze zagospodarowana i stała się przyjemnym miejscem do wypoczynku, z dużą ilością zieleni, ławek i fontann. Przestrzeń przed Aquae Calidae – Thermopolis została zaprojektowana jako amfiteatr, który gromadzi miłośników dobrej muzyki, kina i teatru. Aquae Calidae – Thermopolis ma w swojej perspektywie rozwój. Kolejnym etapem jest budowa centrum spa z łaźnią rzymską z ciepłą i zimną wodą oraz miejsca do masażu z użyciem produktów ziołowych.Ekspozycja muzealna w Thermopolis obejmuje wszystkie artefakty znalezione na Aquae Calidae – złote, srebrne i brązowe monety z różnych epok, złote kolczyki, akcesoria łazienkowe, pieczęcie, ceramikę, marmurowe detale dekoracyjne oraz inskrypcje.

Godziny otwarcia

 • Godziny otwarcia w sezonie zimowym (od 1 listopada do 31 marca): poniedziałek – niedziela – od 8:30 do 17:30;
 • Natomiast godziny otwarcia w sezonie letnim (od 1 kwietnia do 31 października): poniedziałek-niedziela – od 8:00 do 20:00.

Seanse 3D

 • W sezonie zimowym: poniedziałek – niedziela, co godzinę od 09:00 do 17:00;
 • W okresie letnim: poniedziałek – niedziela, co godzinę od 10:00 do 18:00.

Ceny biletów wstępu

Wizyta w hamamie Sulejmana Wspaniałego z wycieczką 3D

 • Bilet normalny – 6 BGN / osoba;
 • Studenci lub emeryci – 5 BGN / osoba;
 • Dzieci do lat 3 i osoby niepełnosprawne – bezpłatnie;
 • Grupy powyżej 20 osób – 5 BGN / osoba;
 • Zwiedzający indywidualnie, z wcześniejszą rezerwacją przewodnika (w języku bułgarskim lub angielskim) – 14 BGN.

Zwiedzanie kompleksu muzealnego Aquae Calidae z mappingiem 3D

 • Bilet normalny – 6 BGN / osoba;
 • Studenci lub emeryci – 5 BGN / osoba;
 • Natomiast dzieci do lat 3 i osoby niepełnosprawne – bezpłatnie;
 • Grupy powyżej 20 osób – 5 BGN / osoba.

Centrum wodne „Aquae Calidae”

 • Opłata za wstęp dla dorosłych za 1 godzinę – 10 BGN;
 • Opłata za wstęp dla dorosłych do 3 godzin – 20 BGN;
 • Natomiast opłata za wstęp dla dzieci do 12 lat, do 3 godzin – 12 BGN;
 • Voucher na 5 wizyt – 80 BGN;
 • Sesja na fotelu masującym z wirtualną wycieczką –  5 BGN;
 • Wypożyczenie szlafroka – 3,50 BGN;
 • Wypożyczenie ręcznika – 2,50 BGN.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Wakacje w Arkutino – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

Słoneczny Brzeg – z biurem podróży czy na własną rękę?

Następny

Dodaj komentarz