Wakacje w Sozopolu – antycznym kurorcie nad Morzem Czarnym

Tagi , , , , , ,

Wakacje w Bułgarii dla wielu z turystów są prawdziwym spełnieniem marzeń. Nie da się bowiem ukryć, że w ciągu wielu lat, Bułgaria stale inwestowała w to, by rozwijać się pod względem turystycznym. Okazuje się, że to właśnie turystyka miała największy wpływ na poprawę sytuacji ekonomicznej kraju, która przez wiele, długich lat, była dość mocno wątpliwa. Wobec tego kraj ten podjął wszelkie próby ratowania swojego „dobrego imienia” a największą szansę upatrywał on właśnie w rozwoju turystyki.

Wobec tego na linii brzegowej Bułgarii pojawiały się systematycznie coraz to bardziej nowoczesne i bardziej luksusowe kurorty, które stały się na turystów prawdziwym magnesem. Choć początkowo zdecydowana większość z nich planowała swoje wakacje tylko i wyłącznie w Burgas, to jednak na przestrzeni lat zmieniło się to w wyjątkowy sposób. Turyści zaczęli poszukiwać w Bułgarii mniejszych i prestiżowych kurortów, które zapewnią im wiele atrakcji. Jednym z nich z całą pewnością jest Sozopol. Jeśli więc chcemy wybrać się tam na wakacje, warto dowiedzieć się, jak można je zaplanować!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sozopol – niewielki, luksusowy kurort w Bułgarii nad Morzem Czarnym

Wakacje w Bułgarii to przede wszystkim wakacje w pełnym słońcu i w towarzystwie wielu atrakcji, którym skutecznie towarzyszą wyjątkowo niskie ceny. Nic więc dziwnego, że wielu turystów z Polski decyduje się na ten właśnie kierunek podróż i z pewnością nie żałują oni swojej decyzji. Oczywiście jeszcze kilka sezonów temu, wśród bułgarskich kurortów nad Morzem Czarnym dominował Burgas lub nawet i Varna. To właśnie tam skupiały się prawdziwe tłumy i skutecznie zasilały one budżet państwa. Obecnie jednak tendencje te się nieco zmieniły, gdyż Bułgaria zdecydowała się również na to, by inwestować w mniejsze miejsca i skutecznie spopularyzować je wśród turystów. Jednym z beneficjentów tego typu inwestycji jest niewielkie miasteczko Sozopol, które w ciągu ostatnich lat zmieniło się w jeden z najbardziej luksusowych i kameralnych kurortów nad samym Morzem Czarnym.

Nadmorski kurort Sozopol w Bułgarii
Nadmorski kurort Sozopol w Bułgarii, licencja: shutterstock/By Marynka Mandarinka

Sozopol to miasteczko o wyjątkowo kompaktowych rozmiarach, które zamieszkiwane jest przez nieco ponad 6 tysięcy mieszkańców. Niemniej jednak w sezonie turystycznym, w Sozopolu robi się wyjątkowo gwarnie i tłocznie. Wszystko to za sprawą turystów, którzy coraz chętniej decydują się na to, by zorganizować swoje wymarzone wakacje właśnie w tym kurorcie. Na samym początku, warto powiedzieć, że Sozopol to miasto i kurort o wyjątkowej atrakcyjności. Znajdziemy tam bowiem wiele, niesamowitych plaż, krajobrazów, a także i zabytków w okolicy. Nie da się w tym momencie również pominąć świetnej infrastruktury turystycznej. Okazuje się bowiem, że turyści w Sozopolu znajdą dosłownie wszystko to, czego dokładnie szukają. Luksusowe hotele ze SPA, miejsca rozrywki i wyjątkowo dobrze rozwinięta baza gastronomiczna to cechy charakterystycznego tego kameralnego kurortu.

Dla każdego coś ciekawego

Wszystko to sprawiło, że obecnie Sozopol stałe się kurortem wypoczynkowym dosłownie dla wszystkich. Znajdą tam „coś” dla siebie rodziny, podróżujące w towarzystwie małych pociech, ale także znajdą tam coś dla siebie grupy przyjaciół, które liczą na świetną zabawę w nocnych klubach. W Sozopolu wypoczywają również pary, które chcą spędzić romantyczny czas we dwoje, a także osoby starsze, relaksujące się w promieniach słońca. Wyjazdu do Sozopolu z całą pewnością nie pożałuje nikt z nas!

Jak można dojechać do Sozpolu?

W pierwszej kolejności warto przygotować się na to, że Sozopol- ze względu na swoje kameralne rozmiary, nie jest obsługiwany przez międzynarodowy port lotniczy. Do miasteczka możemy się więc dostać tylko i wyłącznie transportem drogowym z najbliższego lotniska, które znajduje się w innym, popularnym kurorcie Burgas. Sozopol od lotniska w Burgas jest oddalony jedynie o 30 kilometrów, więc z całą pewnością nie jest to jeden z największych dystansów, z którym przyjdzie się nam zmierzyć. Co więcej, warto podkreślić, że loty do Burgas możliwe są praktycznie z każdego lotniska w naszym kraju. Odbywają się one z regularną częstotliwością, a ich ceny nie są wysokie. Z pewnością więc turyści nie będą mieć problemów z tym, by znaleźć najlepsze loty w najbardziej dogodnym dla siebie terminie.

Niesamowita panorama ze starożytnymi fortyfikacjami na starym mieście w Sozopolu, Burgas Region, Bułgaria
Niesamowita panorama ze starożytnymi fortyfikacjami na starym mieście w Sozopolu, Burgas Region, Bułgaria, licencja: shutterstock/By Sstoyanh

Jak dojechać z lotniska w Burgas do Sozopolu?

Wspomniane już zostało, że lotnisko w Burgas oddalone jest od Sozopolu o jedynie 30 kilometrów, więc taka podróż z całą pewnością nie będzie stanowiła dla nas zbyt wielkiego wyzwania. Cała zachodnia i „turystyczna” część Bułgarii jest ze sobą świetnie skomunikowana, co warunkuje łatwość podróży. Turyści więc- wybierający się do Sozopolu- mogą skorzystać z następujących opcji dojazdu:

 • wypożyczony samochód- na lotnisku w Burgas- choć jest ono dość kompaktowe- możemy skorzystać z usług kilku wypożyczalni pojazdów. Wówczas cała podróż do Sozopolu zajmie nam nie więcej niż 30 minut. Z lotniska w Burgas poruszamy się cały czas drogą numer 9, która jest obwodnicą miasta. Następnie zjeżdżamy na drogę numer 99, która prowadzi wzdłuż linii brzegowej w Bułgarii i doprowadzi nas ona już bezpośrednio do Sozopolu.
 • komunikacja miejska- podróż komunikacją miejską z lotniska w Burgas do Sozopolu tak naprawdę może być świetnym przeżyciem, gdyż dla maksymalnego skrócenia trasy, wykorzystano…możliwość przeprawy promowej! Z pewnością więc przejazd komunikacją miejską dostarczy nam niezapomnianych wrażeń, a także potrwa on jedynie 20 minut! Z lotniska w Burgas bezpośrednio do Sozopolu odjeżdża autobus lokalnego przewoźnika, którym jest ArdaTur. Dojeżdża on do portu w Burgas, gdzie wraz z turystami na pokładzie wjeżdża na prom. Wysiadamy już bezpośrednio w porcie w Sozopolu.

Łatwo więc zauważyć, że podróż z lotniska w Burgas do Sozopolu może obyć się na wiele sposobów, a także może nam dostarczyć niezapomnianych wrażeń oraz atrakcji.

Gdzie można zaparkować samochód w Sozopolu?

Z pewnością nie zabraknie turystów, którzy zdecydują się na to, by do Sozopolu dojechać wypożyczonym samochodem. Jest to dość wygodne rozwiązanie, szczególnie w momencie, kiedy będziemy chcieli w komfortowy sposób, zwiedzić również okolicę. Wobec tego mogą się oni zastanawiać, gdzie ten samochód będzie można zaparkować. Trzeba sobie jednak uświadomić, że możliwości parkowania w Sozopolu są nieco bardziej ograniczone. W mieście znajduje się jedynie jeden- płatny- parking długoterminowy. Znajdziemy go tuż przy porcie, blisko centrum miasteczka.

Z kolei parkingi krótkoterminowe są rozsiane po całym miasteczku, jednak walka o wolne miejsca- szczególnie blisko centrum- jest wyjątkowo zacięta. Warto pamiętać o tym, że w Sozopolu, nawet miejsca parkingowe oznaczone białymi liniami tuż przy drodze są również płatne. Jeśli jednak turyści nie chcą ponosić dodatkowych kosztów związanych z parkowaniem, wówczas najlepszym roziwązaniem będzie znalezienie hotelu, który taki parking oferuje już w cenie. Wówczas nie będziemy musieli już płacić i szukać wolnego parkingu w centrum miasteczka.

Co warto i co można zwiedzić w Sozopolu?- atrakcje i zabytki

Sozopol to bez wątpienia jeden z bardziej klimatycznych kurortów wypoczynkowych w Bułgarii, który jest malowniczo zlokalizowany nad brzegiem Morza Czarnego. Sozopol to miasteczko, które znajduje się na wąskim półwyspie. Dlatego też pod względem wizualnym i krajobrazowym, z pewnością będzie to wyjątkowo zachęcające rozwiązanie. Niemniej jednak nie oczekujmy tego, że w Sozopolu nasz wypoczynek spędzimy tylko i wyłącznie na rajskich plażach. W miasteczku znajdziemy bowiem wiele atrakcji i wyjątkowo ciekawych miejsc, do których z całą pewnością warto się udać. Wobec tego, co można i co warto zwiedzić w Sozopolu?

Stare Miasto w Sozpoplu

Sozopol to antyczne miasto, pełne historii i ciekawych obiektów architektonicznych. Wobec tego swoje pierwsze kroki powinniśmy skierować w stronę starego miasta, które z pewnością pozytywnie nas zaskoczy. Są to drewniane zabudowania, charakterystyczne dla okresu odrodzenia bułgarskiego. To właśnie Sozopol był jednym z pierwszych miast, które zostało odbite z rąk Turków. Co więcej, stare miasto w Sozopolu pozwoli nam zagubić się w labiryncie wąskich i kamiennych uliczek, a także znaleźć klimatyczne kawiarenki, w których można spędzić czas.

Panorama with Ancient fortifications in old town of Sozopol, Burgas Region, Bulgaria
Panorama ze starożytnymi fortyfikacjami w starym mieście Sozopol, region Burgas, Bułgaria, licencja: shutterstock/By Sstoyanh

Mury miasta Apollonia

W samym środku starego miasta w Sozopolu znajdziemy także ruiny antycznego miasta Apollonia. Obecnie zachowane są jedynie fragmenty murów miejskich, które dawniej odgrywały swoją rolę obronną.

Muzeum Etnograficzne

W Sozopolu warto się również udać do muzeum etnograficznego. Właśnie tam będziemy mogli dowiedzieć się znacznie więcej o tradycji i kulturze tego antycznego miasta. Muzeum często organizuje dni otwarte, więc wejście w tym czasie jest całkowicie darmowe.

Muzeum Archeologiczne

Jeśli z kolei chcemy dowiedzieć się nieco więcej o artefaktach i odkryciach archeologicznych na terenie obecnego Sozopolu, wówczas w tym muzeum dostaniemy taką szansę! Jest to prawdziwy raj dla miłośników historii i wykopalisk.

Zamek Ravadinovo

Jeśli mamy możliwość udania się nieco poza miasto, wówczas możemy wybrać się do średniowiecznego zamku Ravadinovo. Zamek ten jest położony…w samym sercu wsi i pól uprawnych, więc stanowi on dość dziwną atrakcję. Co ciekawe, zamek ten- mimo że reprezentuje średniowieczną architekturę- to powstał około 20 lat temu, z inicjatywy człowieka, który sobie go wymarzył. W zamku jednak znajdziemy Zoo, ogród botaniczny, a także restaurację, w której możemy skorzystać z degustacji bułgarskich win.

castle called "Love in the wind" in the village of Ravadinovo
zamek o nazwie „Miłość na wietrze” we wsi Ravadinovo, licencja: shutterstock/By Vladimir Shulenin

Najlepsze plaże w Sozopolu – gdzie warto wypoczywać?

Plaże w Sozopolu są tym, co najbardziej przyciąga turystów do tego kameralnego kurortu wypoczynkowego. Znajdziemy tam wiele, majestatycznych fragmentów piaszczystego wybrzeża, a do najlepszych plaż bez wątpienia możemy zaliczyć:

 • plaża Harmanite- to główna plaża w Sozopolu, która jest rozległa i piaszczysta. Na tej plaży znajdziemy także mnóstwo udogodnień dla turystów i atrakcji.
 • plaża Kavasite- to również wyjątkowo popularna plaża w tym kurorcie. Usłana jest ona złocistym i mięciutkim piaskiem, a dodatkowo oferuje łagodne zejście do wody. Wypoczywają na niej chętnie rodziny z dziećmi, a także i młodzież, gdyż na plaży znajdziemy klub nocny.
 • plaża Calmshell- plaża ta jest nieco mniejsza, jednak oferuje ona spokój i ciszę. Nie jest ona tak popularna wśród turystów, więc można na niej liczyć na wyjątkowo prywatną atmosferę. Można także wynająć leżaki i parasole.
 • plaża Central Sozopol- to główna plaża, która znajduje się w centrum kurortu. Zwykle jest ona zatłoczona, ale oferuje pokaźne rozmiary, więc z pewnością znajdziemy na niej odpowiednie miejsce dla siebie.
Seaside landscape - view of the cafe and the sandy beach with umbrellas and sun loungers in the town of Sozopol on the Black Sea coast in Bulgaria
Krajobraz nadmorski – widok na kawiarnię i piaszczystą plażę z parasolami i leżakami w mieście Sozopol na wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii, licencja: shutterstock/By Rrustamank

Czy w Sozopolu można wynająć samochód?

Jeśli chodzi o możliwość wynajęcia samochodu w Sozopolu, to nie będzie z tym większego problemu. Zwykle wypożyczalnie zlokalizowane są w pobliżu portu i oferują one dla turystów mocno konkurencyjne ceny. W mieście można również zdecydować się na wynajęcie skuterów, ale także i rowerów miejskich, które dostępne są również w centrum.

Kiedy najlepiej jechać do Sozopolu?- pogoda i temperatura w ciągu roku

Sozopol to słoneczne miasto na południu Bułgarii, na samym wybrzeżu Morza Czarnego. Jeśli zastanawiamy się, kiedy jest najlepszy moment na to, by odwiedzić Sozopol, wówczas warto się tam wybrać w sezonie letnim. Temperatury wówczas sięgają nawet 35-37 stopni Celsjusza, a woda jest wyjątkowo ciepła i zachęca do kąpieli. W lecie praktycznie nie występują w Sozopolu opady. Sezon jesienny może być również dobrym okresem na wyjazd do Sozopolu. Wówczas temperatury dalej utrzymują się na poziomie około 25 stopni Celsjusza, a woda dalej zachęci nas do kąpieli. W zimę w Sozopolu praktycznie nie ma śniegu. Natomiast w ciągu dnia termometry dalej pokazują od 18 do nawet 20 stopni Celsjusza. Warto się jednak przygotować na nieco większą liczbę opadów.

Coastal landscape banner, panorama - embankment with fortress wall in the city of Sozopol on the Black Sea coast in Bulgaria
Sztandar krajobrazu przybrzeżnego, panorama – nasyp z murem twierdzy w mieście Sozopol na wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii, licencja: shutterstock/By Rrustamank

Gdzie można dobrze zjeść w Sozopolu?- TOP3 najlepsze restauracje w mieście!

Baza gastronomiczna w Sozopolu jest wyjątkowo dobrze rozwinięta, a co za tym idzie, z pewnością nie zabraknie nam dogodnej okazji ku temu, by zapoznać się z bułgarską kuchnią. Jeśli chcemy dobrze i lokalnie zjeść w Sozopolu, wówczas warto udać się na lunch do następujących restauracji:

 • Tangra- to lokal tuż przy samej plaży, który zaoferuje nam najlepsze dania lokalnej kuchni;
 • Selena Restaurant Sozopol-to dość ekskluzywna restauracja w Sozopolu, jednak serwowane tam lokalne przysmaki z pewnością podbiją skutecznie nasze podniebienia.
 • Apollonia Restaurant- to również dość ekskluzywna restauracja z szerokim wyborem dań kuchni bułgarskiej, a także z możliwością degustacji najlepszych win z regionu.

Najlepsze hotele i obiekty noclegowe w Sozopolu- gdzie warto zatrzymać się na nocleg?

Baza noclegowa w Sozopolu również jest dość dobrze rozwinięta. Istnieje tam wiele możliwości zakwaterowania. Które jednak z hoteli są zdecydowanie najlepsze?

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Sozopolu

Jeśli do Sozopolu wybieramy się z całą rodziną, wówczas warto zatrzymać się w:

 1. Sea Dream Appartment above the sea – to świetny hotel przy plaży z ofertą pokoi rodzinnych;
 2. Hotel Radik – to trzygwiazdkowy hotel z pokojami rodzinnymi;
 3. Tabanov Beach Hotel– to również trzygwiazdkowy hotel z ofertą pokoi rodzinnych.

Najlepsze hotele w Sozopolu z widokiem na morze

Jeśli z kolei zależy nam na tym, by mieć co rano widok na morze, warto zatrzymać się w:

 1. Family Verona Hotel – to hotel trzygwiazdkowy, jedyne 100 metrów od plaży;
 2. Sozopol Apartment with Sea View – to hotel z pokojami z panoramicznym widokiem na morze;
 3. Hotel Apolis – to trzygwiazdkowy hotel jedyne 100 metrów od plaży.

Hotele w Sozopolu w przystępnej cenie

Jeśli poszukujemy w Sozopolu noclegów w przystępnej cenie, warto rozważyć pobyt w:

 1. Apartment Milanovi – oferuje on zakwaterowanie w cenie od 90 złotych za noc;
 2. Villa Victoria – ten hotel oferuje zakwaterowanie w cenie od 120 złotych za noc.

Hotele all Inclusive w Sozopolu

Jeśli z kolei zależy nam na wysokich standardach, wówczas warto zatrzymać się w:

 1. Hotel Sunny – to czterogwiazdkowy hotel przy plaży z ofertą all inclusive;
 2. Blu Bay Hotel Sozopol – to pięciogwiazdkowy hotel przy plaży również z ofertą all inclusive;
 3. Hotel Villa List – to czterogwiazdkowy hotel około 100 metrów od plaży z ofertą all inclusive.
Poprzedni

Święty Włas – idealne miejsce na wymarzone wakacje w Bułgarii

Wakacje Rawda – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz