Wakacje w Burgas – słonecznym kurorcie nad Morzem Czarnym

Tagi , , , , , ,

Bułgaria to kraj, który obecnie w znaczniej większości utrzymuje się właśnie z turystyki. Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o same kwestie związane z ekonomią Bułgarii, to można tu wskazać na niezwykle wiele wzlotów oraz upadków. Bułgaria nie jest krajem znanym z tego, że jest najbardziej rozwinięta i najbogatsza w całej Europie. Niemniej jednak nie da się ukryć, że kraj ten ma ogromny potencjał, szczególnie jeśli chodzi o letnią i sezonową turystykę. Dlaczego? Otóż linia brzegowa Bułgarii- wybrzeże Morza Czarnego- to mnóstwo mniejszych lub większych kurortów turystycznych, które systematycznie rozwijały się na przestrzeni lat.

Można śmiało powiedzieć, że to właśnie w turystach Bułgaria obecnie upatruje uzupełnienia swojego budżetu i robi to niezwykle skutecznie. Wielu podróżnych decyduje się na to, by spędzić swoje wakacje, chociażby w Burgas, który jest największym kurortem na wybrzeżu Morza Czarnego. Jeśli my również zamierzamy tam spędzić swoje wakacje, to warto dowiedzieć się, jak można je zaplanować.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Burgas – największy, bułgarski kurort u wybrzeży Morza Czarnego

Wspomniane już zostało, że na przestrzeni lat Bułgaria poczyniła znaczne inwestycje celem rozwoju swoich kurortów nadmorskich. Władze kraju doskonale wiedzą, że im więcej turystów uda się im przyciągnąć…tym lepiej dla nich! Podróżni z całej Europy, a także i z Polski chętnie udają się na wymarzone wakacje do Bułgarii, gdyż zachęceni niskimi cenami nie zwracają na nie w większości uwagi.

Beach summer restaurant on the Black Sea ,Burgas ,Bulgaria
plaża i bar ,Bulgaria, licencja: shutterstock/By Mmtr

Sama Bułgaria na tym wiele korzysta, ale także dokłada absolutnie wszelkich starań do tego, by turystom na miejscu rzeczywiście niczego nie zabrakło. Wobec tego każdy kurort, a w szczególności Burgas- jest na napływ turystów świetnie przygotowany. To jednocześnie jedno z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych nad Morzem Czarnym, który co roku odwiedzany jest przez tysiące podróżnych z całej Europy. Co więc warto o tym kurorcie wiedzieć, zanim udamy się na nasze wymarzone wczasy? Otóż na samym początku, warto sobie uświadomić, że poza kurortem, Burgas jest jedną z większych i bardziej rozwiniętych, bułgarskich metropolii. Na stałe zamieszkuje tam ponad 200 tysięcy mieszkańców, a przemysł i wszelakie usługi stoją w tym mieście na najwyższym poziomie.

Turystyka w mieście

Burgas nie jest miastem typowo nowoczesnym. Oczywiście linia brzegowa usłana jest luksusowymi hotelami i kurortami, jednak zabytkowe Stare Miasto oraz inne, historyczne budowle również znajdują tam swoje miejsce. Jako kurort zasłynęło przede wszystkim z luksusowych obiektów wypoczynkowych, prawdziwie rajskich plaż, a także świetnie rozbudowanej bazy SPA i Wellness. Miasto w ciągu ostatnich lat przeszło przez prawdziwie rewolucyjne zmiany i to właśnie dzięki nim stało się ono głównym przedmiotem zainteresowania większości turystów.

St. Cyril and Methodius Cathedral, Burgas (Bulgaria)
Katedra Burgas (Bulgaria), licencja: shutterstock/By SilvanBachmann

Nie da się bowiem ukryć, że Burgas dosłownie każdy będzie mógł znaleźć „coś” dla siebie. Spotkamy tam pary, które spędzają romantyczne wakacje we dwoje, ale także i całe rodziny z dziećmi, które korzystają z różnorodnych atrakcji tego kurortu. Nie brakuje tam także ludzi młodych, którzy liczą na zabawę w najlepszych klubach nocnych w Bułgarii, ale także i osób starszych, które liczą po prostu na spokojny wypoczynek w promieniach słońca. Jest to więc kurort, w którym dosłownie każdy będzie mógł znaleźć dla siebie idealne miejsce i atrakcje, szyte na przysłowiową miarę.

Jak dojechać do Burgas nad Morzem Czarnym?

Wspomniane już zostało, że Burgas to pokaźna metropolia nad Morzem Czarnym, więc z całą pewnością dojazd do niej nie będzie zbyt skomplikowany. Warto w tym momencie podkreślić, że samo miasto obsługiwane jest przez międzynarodowy port lotniczy, który zlokalizowany jest około 11 kilometrów na północ od centrum miasta. Turyści- szczególnie podróżujący z Polski- mają wyjątkowo ułatwione dotarcie do Celu. Okazuje się bowiem, że z naszego kraju- dosłownie z każdego lotniska- możliwe są połączenia lotnicze do tego bułgarskiego miasta. Loty te cechują się przede wszystkim atrakcyjnymi cenami- nawet jeśli chodzi o loty typu „last minute”. Dodatkowo odbywają się one ze stałą częstotliwością- co głównie wynika z popularności tego kierunku wakacyjnego. Jak więc widać, z samym dostaniem się do Burgas absolutnie żadne z turystów nie będzie miał większego problemu.

Jak dojechać z lotniska w Burgas do ścisłego centrum miasta?

Lotnisko w Burgas oddalone jest około 11 kilometrów na północ od ścisłego centrum miasta. Niemniej jednak w tym momencie dystans jest śmiesznie krótki, a podróżni mogą zdecydować się na kilka opcji dojazdu do miasta. Zaliczają się do nich:

 • wypożyczony samochód – choć lotniska w mieście nie jest największe, to jednak znajdziemy na nim kilka wypożyczalni pojazdów, z których usług możemy bez większych obaw skorzystać. Cena za wypożyczenie pojazdu nie jest wysoka, a jest to najszybsza i najwygodniejsza opcja podróży typu „door-to-door”. Przejazd z lotniska do miasta zajmie nam około 20 minut i cały czas musimy poruszać się drogą numer 9.
 • taksówki – to kolejna możliwość ku temu, by szybko dostać się z lotniska do centrum Burgas. Warto jednak przygotować się na to, że taksówki w Bułgarii- szczególnie w odniesieniu do turystów- lubią nieco zawyżać swoje ceny. Co za tym idzie, taka podróż- nawet na krótkim dystansie- może nas dość wiele kosztować.
 • komunikacja miejska – Burgas jest miastem świetnie skomunikowanym, szczególnie jeśli chodzi o transport publiczny. Wobec tego z lotniska możemy dostać się do centrum miasta właśnie lokalnym autobusem ArdaTur. Warto się jednak przygotować na to, że taka podróż może nam zająć nieco więcej czasu- mniej więcej około godziny.

Jak więc widać, możliwości dojazdu do centrum kurortu z lotniska są nieograniczone i wyjątkowo wygodne!

Gdzie można zaparkować samochód?

Z pewnością niektórzy turyści skuszą się na możliwość wynajęcia samochodu, co jednak nie powinno nas dziwić. Jest to szybki i komfortowy sposób nawet na to, by poruszać się po mieście i jego najbliższej okolicy. Wobec tego, jeśli wypożyczyliśmy już samochód na lotnisku w Burgas, wówczas możemy się zastanawiać, gdzie będziemy mogli go zaparkować. W tym momencie znów można wskazać na prawdziwie nieograniczone możliwości. Przede wszystkim znajdziemy w kilka parkingów długoterminowych. Największy z nich znajduje się przy wjeździe do miasta i jest to parking wielopoziomowy. Z kolei pozostałe znajdują się blisko centrum. Są to oczywiście parkingi płatne.

Z kolei mniejsze parkingi zlokalizowane są blisko centrum oraz w pobliżu galerii handlowych. Również są to parkingi płatne. Można zaparkować również przy drodze, ale tylko w miejscach wydzielonych białymi liniami. Jeśli jednak nie chcemy zbytnio przepłacać za parkingi w Burgas, wówczas możemy zdecydować się na wynajęcie miejsca noclegowe, które taki parking oferuje już w cenie.

Co można i co warto zwiedzić w Burgas? Zabytki oraz atrakcje w mieście

Burgas to miasto, które poza rolą kurortu, spełnia także rolę ważnego centrum historycznego i kulturalnego Bułgarii. Wobec tego, jeśli liczymy na atrakcje i na zwiedzanie, to z pewnością się tam nie rozczarujemy. Tak więc co można i co z pewnością warto zwiedzić w Burgas?

Ogród Morski

Ogród Morski w to nic innego jak rozległy park, który położony jest tuż nad samym morzem. Jest to popularne miejsce do rekreacji i wypoczynku. W parku tym na każdym kroku czekają na nas urokliwe rzeźby i ławeczki, a spacer może zakończyć się na nadmorskiej promenadzie. Tego parku w z pewnością nie można pominąć.

Beautiful aerial seascape of Burgas bay, Bulgaria. View of Burgas sea garden.
Widok na ogród morski Burgas, licencja: shutterstock/By D_Zheleva

Festiwal Rzeźb z Piasku

Jest to jeden z największych i najpopularniejszych festiwali w Burgas, który odbywa się tam już od 14 lat w sezonie letnim. Jeśli więc przebywamy w Burgas latem, warto się tam udać, by podziwiać monumentalne i kreatywne rzeźby, które wykonane zostały w całości z piasku.

Centrum Burgas

Jeśli mamy ochotę na spotkanie z historią, wówczas wyprawa do centrum Burgas będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. W centrum spotkamy się z urokliwymi kamieniczkami, miejskim zegarem- który swoją drogą jest monumentalnym zabytkiem, a także z ratuszem miejskim. Dodatkowo czekają tam na nas przytulne kawiarenki i restauracje, w których można się zatrzymać.

Aerial view of city of Burgas, View of Burgas Bay and the seaport of Burgas, Bulgaria.
widok na zatokę Burgas i port morski, Bułgaria. licencja: shutterstock/By D_Zheleva

Różowe jezioro

To miejsce, które jest najczęściej fotografowane i zalicza się do najbardziej „instagramowych” miejsc w Burgas. Woda w jeziorze rzeczywiście przybiera jasnoróżowy kolor, a co więcej, można się w niej bezpiecznie wykąpać!

Starożytne miasto Debelt

To ruiny antycznego, trackiego miasta, które znajdują się w rezerwacie i stanowisku archeologicznym na przedmieściach miasta. Tam również znajdziemy muzeum oraz cały szereg innych atrakcji dla miłośników historii.

View over Deultum .An ancient city and bishopric in Thrace. It was located at the mouth of the River Sredetska on the west coast of Lake Mandrensko,near the city of Burgas
Widok na Deultum .Starożytne miasto i biskupstwo w Tracji, licencja: shutterstock/By Todor Stoyanov

Muzeum Lotnictwa

Jeśli pasjonujemy się lotnictwem i powietrznymi statkami, to warto odwiedzić Muzeum Lotnictwa w Burgas. Posiada ono wiele, ciekawych eksponatów, nawet pochodzących z okresu wojennego.

Najlepsze i najpiękniejsze plaże w Burgas, których nie można przegapić!

Burgas to kurort, który z całą pewnością zasłynął ze swoich rajskich plaż i to właśnie one najczęściej przyciągają prawdziwe tłumy turystów. Wobec tego, jakich plaż w kurorcie absolutnie nie można pominąć? Otóż:

 • plaża Smokinya- znajduje się ona nieco poza „turystycznym centrum” Burgas. Jest to rozległa, piaszczysta plaża, z wydzieloną częścią dla nudystów.
 • plaża Lozenets- to plaża w Burgas, która cieszy się wyjątkową popularnością. Znajduje się na niej bowiem szereg barów i klubów, więc chętnie odwiedzają ją ludzie młodzi. Jest to rozległa i piaszczysta plaża z dość łagodnym zejściem do wody.
 • plaża Burgas- jak łatwo można się domyślić, jest to główna plaża w kurorcie, która jest zwykle mocno zatłoczona. To właśnie przy niej znajdziemy najbardziej luksusowe hotele, a także świetnie zaaranżowaną infrastrukturę. Na tej plaży wypoczywa dosłownie każdy- rodziny z dziećmi, pary, a także osoby starsze.
 • plaża Arkutino- jest to idealna plaża dla rodzin z dziećmi. Maluchy znajdą tam plac zabaw, a nad ich bezpieczeństwem będzie czuwał cały szereg ratowników. Plaża ta jest wyjątkowo przestronna i cechuje się łagodnym zejściem do wody.
People are enjoying sunny day on a beach in the Bulgarian city Burgas.
plaża Bułgaria, burgas, licencja: shutterstock/By Ttrabantos

Czy w Burgas można wynająć samochód?

Burgas to rozległa metropolia, więc nie musimy się nawet zastanawiać nad tym, czy możemy tam wynająć samochód. Takich możliwości będziemy mieć bez ograniczeń. W Burgas działa bowiem wiele wypożyczalni pojazdów, a także- dobrze nam znana z całej Europy- wypożyczalnia Europacar. Dodatkowo w mieście można także skorzystać z wypożyczalni skuterów oraz rowerów miejskich, które dostępne są na każdym rogu. Każda z wypożyczalni oferuje dość konkurencyjne ceny, a dodatkowo także maksymalnie zróżnicowaną flotę pojazdów, więc z pewnością znajdziemy idealny auto dla siebie.

Kiedy najlepiej jechać do Burgas? Pogoda i temperatura w ciągu całego roku?

Jeśli zastanawiamy się, kiedy jechać do Burgas, to można powiedzieć, że najlepszym okresem w roku jest czas od maja do września. Właśnie wtedy w Burgas możemy spodziewać się najwyższych temperatur- około 30-32 stopni Celsjusza. Dodatkowo w lecie praktycznie nie występują tam praktycznie opady. Z kolei sezon jesienny i zimowy to nieznaczny spadek temperatur. W zimie mieszkańcy Burgas mogą cieszyć się temperaturą rzędu około 18-20 stopni Celsjusza, co jest dobrym rozwiązaniem, by uchronić się przed mroźną zimą w naszym kraju. Warto jednak przygotować się na to, że zarówno jesień, jak i zima w Burgas są obarczone dość dużą ilością opadów. Niemniej jednak słonecznych dni z całą pewnością nam w tym okresie nie zabraknie.

salt marshes in Burgas city, Bulgaria
słone bagna w mieście Burgas, Bułgaria, licencja: shutterstock/By Georgy Velichkov

Gdzie można dobrze zjeść w Burgas?- TOP3 rekomendowane restauracje z lokalną kuchnią

Bułgarska kuchnia być może nie jest świetnie znana na całym świecie, jednak nie można odmówić jej wyjątkowej sytości i aromatyczności. Jeśli więc spędzamy nasze wakacje w Burgas, wówczas warto zdecydować się na to, by zapoznać się nieco bliżej z regionalnymi przysmakami i kultowymi daniami. W Burgas możemy oczekiwać wyjątkowo dobrze rozwiniętej bazy gastronomicznej. Gdzie więc warto udać się na lunch? Otóż:

 • 8 Mamas- to dość dobrze znana i popularna restauracja w Burgas. Oferuj ona najlepsze dania kuchni bułgarskiej, w dość przystępnych cenach.
 • Happy Bar and Grill- to lokal dla miłośników dobrego i soczystego mięsa, oczywiście w bułgarskiej wersji.
 • Ethno Restaurant Burgas- to z kolei nieco bardziej ekskluzywny i prestiżowy lokal. Oferuje on najlepsze dania bułgarskiej kuchni- razem z opcjami dla wegan oraz wegetarian.

Najlepsze hotele w Burgas – gdzie warto zatrzymać się na nocleg?

Jeśli chodzi o bazę noclegową w Burgas, to jej również nie można zupełnie nic zarzucić. Hoteli- nawet tych najbardziej luksusowych- z pewnością nam nie zabraknie. Wobec tego, które hotele w Burgas zasługują na naszą uwagę?

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Burgas

Jeśli do Burgas wybieramy się z całą rodziną, wówczas warto zdecydować się na nocleg w:

 1. Saint George – to trzygwiazdkowy hotel idealny dla rodzin z dziećmi;
 2. Delux Apartments Cote dAgur Burgas – to również hotel z pokojami rodzinnymi;
 3. Hotel Chiplakoff – to trzygwiazdkowy hotel, gdzie można wypocząć również z dziećmi.

Najlepsze hotele w Burgas z widokiem na morze

Jeśli zależy nam na tym, by co rano witały nas morskie widoki, wówczas warto zatrzymać się w:

 1. Marina Burgas Hotel – to trzygwiazdkowy hotel przy samej plaży;
 2. Boutique Hotel Promenade – to hotel z panoramicznym widokiem na morze;
 3. Luxury Apartment Burgas – to również hotel, który zagwarantuje nam panoramiczne widoki na morze.

Hotele w Burgas w przystępnej cenie

Jeśli poszukujemy noclegów w Burgas w przystępnej cenie, warto rozważyć następujące hotele:

 1. Family Aparthotel Vintegra – zakwaterowanie w tym hotelu możliwe jest od 120 złotych za noc;
 2. 4U Apartment – oferuje on zakwaterowanie w cenie od 150 złotych za noc.

Hotele all Inclusive w Burgas

Jeśli zależy nam na wysokich standardach, warto zatrzymać się w:

 1. Villa Promenade – to pięciogwiazdkowy hotel, z bogatą ofertą all inclusive;
 2. Primoretz Grand Hotel and SPA– to również pięciogwiazdkowy hotel przy plaży, z basen i SPA, a także z ofertą all inclusive.
Poprzedni

Nesebyr – bułgarska „perła Morza Czarnego”

Wakacje w Pomorie – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz