Uniwersytet w Sofii – najważniejsze informacje o obiekcie

Tagi , , , ,

W bułgarskim mieście Sofia znajdują się liczne zabytki, instytucje kultury, a także placówki edukacyjne. Jeśli planujesz spędzić tam swoje wakacje lub krótki urlop, to koniecznie odwiedź Uniwersytet w Sofii im. Klemensa z Ochrydy. Z pewnością przypadnie Ci do gustu!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Uniwersytet w Sofii – opis, historia, ważne informacje

Uniwersytet w Sofii, znany także jako Uniwersytet Sofijski im. Klemensa z Ochrydy, to jedna z najważniejszych szkół wyższych w Bułgarii. Powstała ona w 1904 roku, po zmianie wyższej szkoły pedagogicznej w oficjalny uniwersytet. Główny budynek uniwersytecki znajduje się w zabytkowej, neoklasycznej budowli. Za jej projekt odpowiada słynny architekt bułgarski – Nikola Lazarow.

Aerial view of the University of Kliment Ohridski in Sofia, Bulgaria
Widok z lotu ptaka na Uniwersytet Klimenta Ochrydzkiego w Sofii, Bułgaria, licencja: shutterstock/By pavel+dudek

W 1934 roku kompleks budynków został rozbudowany i obecnie to właśnie w nich urzędują władze uczelni. Od momentu powstania, uczelnia stale się rozwijała. Na samym początku były tu jedynie trzy wydziały. Dziś natomiast na uczelni kształci się ponad 22 tysiące studentów na różnych kierunkach. Co ciekawe, w 1907 roku Uniwersytet Sofijski został czasowo zamknięty przez księcia Ferdynanda. Powodem były gwałtowne zamieszki w mieście, w których brali udział ówcześni studenci. W czasach okupacji sowieckiej uczelnia musiała zrezygnować z dawnego systemu nauczania i podporządkować się nowym władzom.

Gdzie znajduje się Uniwersytet Sofijski?

Uniwersytet w Sofii znajduje się nieopodal centrum miasta. Dokładniej zlokalizowany jest on przy ulicy Tsar Osvoboditel Blvd. Tuż obok znajduje się słynny sobór Aleksandra Newskiego w Sofii. Bez problemu dotrzesz do głównego budynku uniwersytetu.

Jak dojechać do Uniwersytetu w Sofii?

Dojazd do Uniwersytetu Sofijskiego im. Klemensa z Ochrydy jest bardzo prosty. Główny budynek znajduje się w centrum miasta. Możesz dostać się tam spacerem, poruszając się na południe od soboru św. Aleksandra Newskiego. Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z taksówek lub wypożyczonego samochodu. W pobliżu Uniwersytetu Sofijskiego znajduje się płatny parking. Możesz także zdecydować się na przejazd komunikacją miejską. Około 300 metrów od budynku znajduje się stacja metra SU. Sv. Klemens Ohridski. Zatrzymuje się tam czerwona i żółta linia metra. W okolicy znajdziesz także przystanki autobusowe i tramwajowe.

Sofia, Bulgaria - famous University of Sofia main building.
Sofia, Bułgaria – słynny budynek główny Uniwersytetu w Sofii., licencja: shutterstock/By europe

Uniwersytet w Sofii – zwiedzanie

Zwiedzanie rozpocznij od zapoznania się z zewnętrzną architekturą budynku. Reprezentuje ona styl neoklasyczny z barokowymi zdobieniami. Zwróć uwagę na dolną fasadę budynku, a także na główne wejście, które ozdobione jest herbem miasta. Po wejściu do środka możesz skierować się od razu do biblioteki, w której zgromadzone są ciekawe zbiory literatury – nie tylko bułgarskiej, ale tej z całego świata. Niestety, ale obecnie sale wykładowe nie są udostępnione do zwiedzania. Możesz więc jedynie przejść się korytarzami głównego budynku, odwiedzić bibliotekę, a także podziwiać go z zewnątrz.

Czy warto zwiedzić Uniwersytet w Sofii?

Uniwersytet w Sofii to nie tylko placówka edukacyjna. To przede wszystkim niesamowity budynek reprezentujący neoklasyczny styl. Przyjrzyj się dokładnie jego architekturze, a także zapoznaj się z jego historią. Udaj się także do biblioteki, która wbrew pozorom nie jest przeznaczona jedynie dla studentów. Wycieczka po gmachu może być dla Ciebie jednym z ciekawszych doświadczeń. Właśnie dlatego powinieneś się na nią zdecydować, jeśli będziesz spędzał swój urlop w Sofii.

The "St. Kliment Ohridski" University in Sofia. It is the oldest and biggest higher education institution in Bulgaria.
Uniwersytet „Św. Klimenta Ochrydzkiego” w Sofii. Jest to najstarsza i największa uczelnia wyższa w Bułgarii. , licencja: shutterstock/By Villy+Yovcheva

Ile kosztuje bilet wstępu do Uniwersytetu w Sofii?

Zwiedzanie gmachu budynku Uniwersytetu w Sofii jest całkowicie darmowe. Nie potrzebujesz żadnego biletu wstępu. Uczelnia otwarta jest od poniedziałku do soboty i możesz odwiedzić ja w godzinach od 8:00 do godziny 23:00. Grupy zorganizowane powinny zgłosić chęć zwiedzania Uniwersytetu Sofijskiego znacznie wcześniej.

Czytaj także:

Pałac Vrana – jak dojechać, zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Sofii i okolicach

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Synagoga w Sofii – zwiedzanie, przewodnik, bilety

Centralna Hala Targowa w Sofii – przewodnik, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz