Święty Włas – idealne miejsce na wymarzone wakacje w Bułgarii

Tagi , , , , , , ,

Bułgaria to wyjątkowo popularny kierunek turystyczny, szczególnie jeśli chodzi o podróżnych z naszego kraju. Nie da się bowiem zaprzeczyć temu, że Bułgaria jako kraj- w szczególności dla turystów z Polski- jest wyjątkowo tania i łatwo dostępna. Co więcej, warto wskazać na to, że od momentu, w którym Bułgaria zdecydowała się na inwestycje swoich środków w rozwój kurortów wypoczynkowych i innych atrakcji turystycznych, ekonomia tego kraju uległa znacznej poprawie. Turyści bowiem chętnie zostawiają tu swoje oszczędności, a władze Bułgarii doskonale wiedzą, jak je wykorzystać w odpowiedni sposób. Jeśli więc planujemy wakacje w jednym, z bułgarskich kurortów, warto szczególną uwagę zwrócić na niewielkie miasteczko Święty Włas (Sveti Vlas), które malowniczo zlokalizowane jest nad samym brzegiem Morza Czarnego. Podróżnych tam stale przybywa, a co za tym idzie, warto nieco pospieszyć się z rezerwowaniem miejsc! Ten kurort z pewnością zasługuje na to, by go odwiedzić.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Święty Włas – małe miasteczko, które stało się prężną miejscowością wypoczynkową

Jeśli chodzi o bułgarskie kurorty, to zdecydowanie najwięcej turystów skupia się w okolicach Burgas, Varny lub Złotych Piasków. To właśnie te miejsca są najlepiej rozpoznawalne i z sezonu na sezon wypełniają się one głodnymi wrażeń podróżnikami. Niemniej jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie wszyscy z nas mogą cenić sobie przepych i tłumy na plażach, więc będziemy poszukiwać takiego miejsca w Bułgarii, które po prostu zagwarantuje nam spokojny wypoczynek. Wówczas z pomocą może przyjść nam właśnie miasteczko Święty Włas- Sveti Vlas, które na przestrzeni lat przeszło przez ogromne zmiany. Dawniej, Święty Włas był jedynie miastem znanym z kilku, ważniejszych zabytków. Obecnie jest to jednak prężnie rozwijająca się miejscowość wypoczynkowa, która mimo wszystko nie straciło swojej autentyczności. W mieście znajdziemy obecnie wiele, niezwykle luksusowych i wyjątkowych hoteli, ale równie dobrze znajdziemy tam wyjątkowe i absolutnie magiczne centrum usłane budynkami jeszcze z czasów Odrodzenia Bułgarskiego. Wszystko to sprawia, że spędzenie wakacji w Święty Włas jest idealnym pomysłem dosłownie dla każdego. Znajdą tam „coś” dla siebie osoby starsze, ale także i młodzież. Nie zabraknie również wyjątkowo romantycznych miejsc, w których mogą zatrzymać się pary, by spędzić ze sobą kilka chwil.

Jak można dojechać do Święty Włas?

Święty Włas to niewielkie miasteczko, które znajduje się w rejonie Burgas. Dokładniej można powiedzieć, że jest ono oddalone od Burgas o jedynie 41 kilometrów na północ. Dojazd do Święty Włas nie powinien więc sprawić turystom większego problemu. Oczywiście nie ma tam do dyspozycji lotniska, więc konieczne będzie skorzystanie z najbliższego portu lotniczego, który właśnie w Burgas się znajduje! W tym momencie jedynie warto podkreślić, że loty do Burgas są możliwe praktycznie z każdego lotniska w naszym kraju. Dodatkowo odbywają się one ze stałą częstotliwością ze względu na wyjątkową popularność tego kierunku wakacyjnego. Są one również zwykle tanie, więc podróżni z całą pewnością nie będą mieli najmniejszych podstaw do narzekań. Z Burgas- jak zostało to już wspomniane- do pokonania jest jedynie 41 kilometrów, co nie jest wyjątkowo długim dystansem.

View from above of the hotels in night Sveti Vlas in Bulgaria. Summer holiday in Europe. Aerial photography, drone view.
nocny widok na plaże i hotele Święty Włas, licencja: shutterstock/By phototimedp

Jak dojechać do Święty Włas z Burgas?

Jeśli turyści już wylądowali w Burgas, wówczas najdłuższa część trasy jest już za nimi. Zostało do przejechania jedynie 41 kilometrów, a z uwagi na to, że wschodnie wybrzeże Bułgarii jest świetnie skomunikowane, to turyści z pewnością nie będą mieli w tym momencie większych problemów. Mogą oni bowiem skorzystać z następujących możliwości dojazdu:

 • wypożyczony samochód- lotnisko w Burgas być może nie jest największe, jednak możemy na nim skorzystać z usług kilku wypożyczalni pojazdów. Jeśli zależy nam na maksymalnie szybkiej i bezproblemowej podróży, to właśnie wypożyczenie samochodu stanie się najlepszym rozwiązaniem. Cała podróż zajmie nam jedynie 40 minut i dodatkowo będzie obfitowała w niezapomniane widoki. Z Burgas warto poruszać się drogą numer 9- wzdłuż bułgarskiego wybrzeża- którą dojedziemy prosto do Święty Włas.
 • komunikacja miejska- to również jeden ze sposobów na to, by dostać się z lotniska w Burgas do miasteczka Święty Włas. Niemniej jednak taka podróż będzie nieco dłuższa i może zająć nam nawet 2 godziny. W pierwszej kolejności wybieramy autobus ArdaTur, który dowiezie nas na przystanek Sunny Beach. Tam z kolei przesiadamy się w lokalny autobus 1945, który dowiezie nas w kilka minut już bezpośrednio do miejscowości Święty Włas.

Gdzie można zaparkować w miejscowości Święty Włas?

Nie da się ukryć, że wielu turystów z pewnością wybierze się do miejscowości Święty Włas samochodem. Jest to wygodny i praktyczny sposób podróżowania, który jednocześnie daje nam ogromną swobodę. Jednak jeśli my również się na to zdecydujemy, wówczas może pojawić się pytanie odnośnie do tego, gdziem możemy ten samochód zaparkować. Okazuje się, że miasteczko to pod tym względem jest świetnie zorganizowane. Największy parking- długoterminowy- znajduje się dość blisko portu. Z kolei mniejsze parkingi zlokalizowane są przy drogach i wyznaczone są białymi liniami. Warto jednak pamiętać, że są to parkingi płatne, a co za tym idzie, trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem. Wobec tego dość dobrym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na wynajęcie noclegu, który dostęp do takiego parkingu zaoferuje nam już w cenie.

Co warto i co można zwiedzić w Święty Włas?- atrakcje i zabytki w miasteczku

Wspomniane już zostało, że na przestrzeni lat miasteczko Święty Włas znacznie rozwinęło się i rozrosło jako miejscowość wypoczynkowa. Niemniej jednak nie można zapomnieć również o tym, że miasteczko to skrywa w sobie wiele tajemnic i wiele, niezwykle atrakcyjnych miejsc. Będąc tam, z pewnością nie możemy pominąć wyjątkowo atrakcyjnych plaż, ale także nie możemy odmówić sobie tego, by zwiedzić centrum i okolicę. Wobec tego, jakie zabytki i jakie atrakcje czekają na nas w Święty Włas?

Street of resort city Saint Vlas (Sveti Vlas), Bulgaria
ulica w Saint Vlas (Święty Włas)), Bulgaria, licencja: shutterstock/By Zabotnova Inna

Marina Dinevi

Jedną z największych atrakcji miasteczka Święty Włas jest nic innego jak port jachtowy Marina Dinevi. Jest to miejsce, w którym nowoczesność zderza się z prawdziwym tradycjonalizmem. W porcie znajdziemy również nadmorską promenadę i wiele barów. Jest to świetne miejsce na spacery, a także na podziwianie niesamowitych widoków.

Rusałka – rozrywkowa dzielnica miasta

Rusałka to nazwa jednej z dzielnic miasteczka Święty Włas, której absolutnie nie można pominąć podczas zwiedzania. To właśnie tam znajdziemy modne sklepy, bary i kluby nocne. Oczywiście najchętniej wybierają się tam zawsze ludzie młodzi, którzy po prostu liczą na świetną zabawę i przygody.

Llinden- plac centralny

W samym sercu miasteczka znajduje się urokliwy plac centralny- Llinden. Znajdziemy przy nim praktycznie wszystkie, najważniejsze zabytki miasta. Pełno tam obiektów sakralnych, tradycyjnej zabudowy, a także obecny jest tam ratusz miejski. Oczywiście nie brakuje tam również kawiarenek i barów.

Rezerwat przyrody Ortoto

Jest to ogromny, chroniony obszar przyrodniczy, który znajduje się blisko miasteczka Święty Włas. Istnieje tam wiele szlaków turystycznych i ścieżek trekkingowych, a największą atrakcją są majestatyczne, stuletnie drzewa. To wyjątkowa atrakcja dla każdego miłośnika przyrody.

Yachts at sunset. Bulgaria. Sveti Vlas.
port, Bulgaria. Święty Włas., licencja: shutterstock/By AAxtem

Pamiętajmy również, że z portu Marina Devi- można zdecydować się na zorganizowanie wycieczki wzdłuż bułgarskiego wybrzeża. Jest to niesamowita atrakcja nie tylko dla starszych, ale w szczególności także i dla dzieci.

Najlpesze plaże w miasteczku Święty Włas – gdzie warto wypocząć?

W miasteczku Święty Włas z całą pewnością nie zabraknie nam malowniczych fragmentów piaszczystego wybrzeża. Okazuje się, że to właśnie piękne plaże są tym, co najbardziej przyciąga turystów do kurortu. Wobec tego, które z nich można śmiało zaliczyć do najlepszych i na których warto wypoczywać? Otóż:

 • plażą Sveti Vlas- jak łatwo można się domyślić, jest to główna i najważniejsza plaża w kurorcie, która praktycznie zawsze jest mocno zatłoczona. Na plaży tej jednak można znaleźć wiele udogodnień w postaci toalet, prysznicy czy restauracji. Za dodatkową opłatą można także wynająć leżaki.
 • Slantjev Bjarg- to również jedna z bardziej popularnych plaż w Święty Włas. Jest ona wyjątkowo przestronna, więc dla żadnego z turystów z pewnością nie zabraknie tu miejsca.
 • plaża Sveti Vlas East- to z kolei nieco mniejsze przedłużenie głównej plaży w kurorcie Sveti Vlas. Jednak ten fragment plaży jest dość sprytnie schowany poza malowniczymi klifami, więc panuje na niej dość prywatna i spokojna atmosfera.
The main beach of Sveti Vlas, Bulgaria
główna plaża w Sveti Vlas, Bulgaria, licencja: shutterstock/By Youri Ivanov

Czy w Święty Włas można wypożyczyć samochód?

Jeśli nie zdecydowaliśmy się na to, by do Święty Włas dojechać samochodem, wówczas możemy zastanawiać się nad możliwością jego wypożyczenia już na miejscu. Otóż okazuje się, że nie będzie z tym najmniejszego problemu. Wypożyczalnia pojazdów znajduje się tuż przy samym porcie i oferuje mocno zróżnicowaną flotę pojazdów, a także maksymalnie konkurencyjne ceny. Warto podkreślić, że w miasteczku można także zdecydować się na wynajęcie skuterów i rowerów miejskich.

Kiedy najlepiej jest jechać do Święty Włas?- pogoda i temperatura w ciągu roku

Wschodnia część bułgarskiego wybrzeża znana jest przede wszystkim ze swojej słonecznej pogody. Jeśli poszukujemy idealnego momentu na to, by odwiedzić Święty Włas, to będzie to okres od maja do września. Właśnie wtedy w miasteczku panuje pełne lato, a temperatury sięgają nawet 35 stopni Celsjusza. Dodatkowo ciepłe wody Morza Czarnego skutecznie zachęcają nas do kąpieli. Z kolei sezon jesienny i zimowy rzeczywiście przynosi ochłodzenie, jednak nie daje się ono mocno we znaki. Temperatury dalej utrzymują się na poziomie około 22-25 stopni Celsjusza. Jesień i zima to jednak pory z dość pokaźną ilością opadów.

Aerial photography. Panoramic view of the sea port of Sveti Vlas in Bulgaria
ponoramiczny widok na morze oraz port w Święty Włas, Bułgaria, licencja: shutterstock/By Baronb

Gdzie można dobrze zjeść w Święty Włas?- TOP3 rekomendowane restauracje

Jeśli mamy ochotę na to, by zapoznać się nieco bliżej z bułgarską kuchnią, wówczas w miasteczku znajdziemy ku temu niezwykle wiele możliwości. Szczególnym uznaniem i dobrymi opiniami cieszą się następujące lokale gastronomiczne:

 • Restaurant „Siana”- to ekskluzywna restauracja w porcie, która specjalizuje się w daniach kuchni bułgarskiej;
 • Restaurant Vodopadi- to również dość ekskluzywna restauracja z najlepszymi smakołykami i winem z Bułgarii.
 • Bistro B’41- to nieco bardziej przystępna pod względem cenowym restauracja, w której również poznamy tradycyjne, bułgarskie smaki.

Najlepsze hotele i obiekty noclegowe w Święty Włas- gdzie warto zatrzymać się na nocleg?

Jeśli poszukujemy dla siebie idealnego noclegu w Święty Włas, to więcej niż pewne jest to, że go znajdziemy. Baza noclegowa w miasteczku jest świetnie przygotowana. Które hotele można jednak zaliczyć do najlepszych?

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Święty Włas (Sveti Vlas)

Jeśli do Święty Włas wybieramy się z całą rodziną, wówczas warto zatrzymać się w:

 1. Aria Complex – to trzygwiazdkowy hotel z szeregiem atrakcji dla dzieci;
 2. Royal Bay – Beachfront Apartments- to hotel z bogatą ofertą pokoi rodzinnych.

Najlepsze hotele w Święty Włas (Sveti Vlas) z widokiem na morze

Jeśli zależy nam na tym, by hotel oferował nam widoki na morze, wówczas warto zatrzymać się w:

 1. Imperial Fort Club – to hotel z pokojami z panoramicznym widokiem na morze;
 2. Prestige fort Beach – Full Board – to trzygwiazdkowy hotel tuż przy samej plaży;
 3. Marina View Fort Beach – to również hotel z widokiem na morze.

Hotele w Święty Włas (Sveti Vlas) w przystępnej cenie

Jeśli z kolei zależy nam na noclegach w atrakcyjnej cenie, wówczas możemy zatrzymać się w:

 1. Panorama Fort Beach – to hotel przy plaży, który oferuje zakwaterowanie w cenie od 160 złotych za noc;
 2. Sea Fort Club Complex – to również hotel przy plaży, w którym za noc zapłacimy około 220 złotych.

Hotele all Inclusive w Święty Włas (Sveti Vlas)

Jeśli zależy nam na wysokim standardzie, warto rozważyć nocleg w:

 1. Voya Beach Resort-Ultra All Inclusive – to pięciogwiazdkowy hotel z ofertą all inclusive;
 2. Premier Fort Beach Hotel – to czterogwiazdkowy hotel, który również oferuje all inclusive;
 3. Mia Casa– to czterogwiazdkowy hotel przy plaży z ofertą all inclusive

Wakacje w Sozopolu – antycznym kurorcie nad Morzem Czarnym

Następny

Dodaj komentarz