Śladami cerkwi w Nessebar – co zobaczyć

, Tagi , , , , , , ,

Bułgaria to państwo leżące w południowo-wschodniej Europie, w rejonie Bałkanów. Cieszy się ono dużym zainteresowaniem wśród turystów z całego świata głównie dzięki pięknym zabytkom i doskonałemu klimatowi. W Bułgarii najpopularniejszą religią jest prawosławie, przez co znaleźć w niej można wiele cerkwi, a w szczególności w mieście Nesebyr.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Cerkiew św. Jana Aliturgetos 

Nazwa tej cerkwi pochodzi z greki i po przełożeniu na język polski oznacza obiekt niepoświęcony. Skąd wzięła się taka nazwa? Według najpopularniejszej legendy jedna z osób, która uczestniczyła w budowie tej cerkwi zginęła wskutek nieszczęśliwego wypadku, a prawo kanoniczne surowo zakazywało przeznaczania do celów sakralnych budynków, w których ktoś stracił życie. Obecnie ten obiekt sakralny jest zrujnowany i stoi u szczytu wysokich schodów, które kiedyś tworzyły antyczny teatr. 

Cerkiew św. Szczepana 

Wzniesiono ją w okresie XI do XIII wieku z cegły i kamienia. Co ciekawe, początkowo cerkwia ta poświęcona była Matce Boskiej. Malowidła ścienne w jej wnętrzu przedstawiają sceny z życia właśnie tej postaci, a nie jak można się spodziewać świętego Szczepana. Malunki te są jednymi z najlepiej zachowanych malowideł sakralnych. Współcześnie w budynku funkcjonuje muzeum. 

Śladami cerkwi w Nessebar – Cerkiew Chrystusa Pantokratora 

Zbudowano ją w XIII – XIV wieku na planie trójkąta o wymiarach 16 x 6,90 m z dwoma wejściami (południowym i zachodnim). Początkowo związana ona była z fundacją cara Iwana Aleksandra. Ponadto cerkiew ta może pochwalić się tym, że posiada wyjątkowo pięknie i okazale ozdobione apsydy (czyli pomieszczenie w kształcie półkola, które najczęściej dostawione jest do prezbiterium w obiekcie sakralnym). 

Cerkiew św. Jana Chrzciciela 

Jest to cerkiew trójnawowa, której budowa przypadła na dziesiąty wiek. Za budulec posłużył nieobrobiony, łamany kamień a także zaprawa murarska. Znaleźć w niej można wiele dobrze zachowanych fresków. Bułgarzy jak również turyści zgodnie uważają, że cerkiew świętego Jana Chrzciciela jest najładniejszą w całym mieście Nesebyr. Obecnie znajduje się w niej muzeum. 

Cerkiew Świętych Archaniołów Michała i Gabriela 

Przyjmuje się, że powstała w okolicach trzynastego wieku. Świątynia posiada jedną nawę, należy do grupy budowli krzyżowo – kopułowej. Wizualnie zdecydowanie najbliżej tej cerkwi do cerkwi Chrystusa Pantokratora. Co interesujące, schody prowadzące do kopuły, leżącej w świątyni nazwanej imionami najpopularniejszych archaniołów, skrzętnie ukryto w zachodniej ścianie kościoła. Ponadto dekoracja wnętrza jest okazała i z całą pewnością przykuwa uważne oczy turystów. Cerkiew częściowo odrestaurowano, a według źródeł odnawianie tego obiektu sakralnego ma zostać wznowione w niedalekiej przyszłości przez gminę miasta Nesebyr. 

Cerkiew świętej Paraskiewy 

Podobnie jak uprzednio wymienione cerkwie, tą również wybudowano w okolicach trzynastego wieku. Jako materiały posłużyły głównie cegła a także kamień. Posiada jedną nawę, a jej część dachowa niestety nie przetrwała do czasów obecnych. Co ciekawe świątynia jest wysoka na piętnaście metrów i szeroka na sześć. Ornamenty na niej widniejące to tak zwane ślepe okna, których obramowania były niezwykle efektownie i bogato zdobione wieloma symbolami i grafikami (szachownice, ryby, zygzaki, a także słońce). Budynek jak poprzednie stanowi głównie wartość muzealną. W jego wnętrzu zaaranżowano kompozycję, którą poświęcono w głównej mierze zachowanym muralom z miasta Nesebyr. 

Śladami cerkwi w Nessebar – Cerkiew świętej Zofii 

Obecnie po tym zabytku zostały jedynie ruiny. Został wzniesiony najwcześniej ze wszystkich tutaj wymienionych (budowę datuje się na IV i V wiek naszej ery), a przebudowano go w IX wieku. Niegdyś pełnił funkcję katedry Nesebyru. Wenecjanie w XIII wieku splądrowali świątynię, wywożąc z niej relikwie. Długość cerkwi świętej Zofii wynosi dwadzieścia pięć metrów, zaś wysokość dwadzieścia dwa. Na ciekawostkę zasługuje fakt, że ruiny po niej są chętnie wykorzystuje się do aranżacji ślubów czy koncertów. Wraz z innymi obiektami sakralnymi wiary prawosławnej wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Poprzedni

Zabytkowy młyn w Nessebar (The Windmill) – zwiedzanie

Gdzie zjeść w Nesebyrze? Najlepsze restauracje

Następny

Dodaj komentarz