Obzor, kurort w samym centrum bułgarskiego wybrzeża

Tagi , , , , , , ,

Obzor to jeden z najciekawszych ośrodków turystycznych w Bułgarii. Miasto położone jest nad Morzem Czarnym, w połowie drogi pomiędzy Burgas i Warną. Do jego największych zalet należą długa i szeroka plaża piaszczysta, bliskość zabytkowego Nesebyru, przystępne ceny oraz piękno lokalnej przyrody. W Obzorze powstało w ostatnich latach wiele nowoczesnych hoteli, często z opcją all inclusive – świadczy to o tym, że wczasy nad Morzem Czarnym zyskują coraz większą popularność w Polsce i na świecie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda i temperatura w ciągu roku. Kiedy jechać do Obzor?

Warunki klimatyczne to najważniejszy powód, dla którego spośród czarnomorskich ośrodków turystycznych Bułgarii warto wybrać właśnie Obzor. O specyfice mikroklimatu w Obzor decyduje połączenie warunków górskich i morskich. Miejscowość ta spośród wszystkich miast Bułgarii wyróżnia się największą ilością dni słonecznych w roku. Wiąże się to ze stosunkowo dużym wysunięciem miasteczka w morze. Już starożytni Grecy znali Obzor pod nazwą „Heliopolis” – „miasto boga Słońca”. Szczególnie wysoka jest także zawartość jodu w powietrzu na terenie Obzor – sprawia to, że pobyt w tej miejscowości ma walory zdrowotne. Sezon turystyczny w Obzor trwa od maja do października – w miesiącach tych maksymalne temperatury dobowe przekraczają 20 stopni. Od czerwca do września maksymalne temperatury dobowe przekraczają 25 stopni.

Aerial photo of the beautiful small town and seaside resort of known as Obzor in Bulgaria taken with a drone on a bright sunny day showing the beach and ocean sea front.
Zdjęcie lotnicze pięknego małego miasteczka i nadmorskiego kurortu znanego jako Obzor w Bułgarii zrobione dronem w jasny, słoneczny dzień, pokazujące plażę i morze oceaniczn., licencja: shutterstock/By LD Media UK

Położenie i dojazd. Podstawowe informacje o Obzor

Obzor (w języku bułgarskim Обзор) położone jest na terenie prowincji Burgas. Miasteczko jest niewielkie, liczy sobie zaledwie 2369 mieszkańców. Latem staje się jednak żywym i gwarnym ośrodkiem turystycznym. Sofia, stolica Bułgarii, położona jest aż 400 kilometrów na zachód od wybrzeża Morza Czarnego. Bliżej położone są inne duże miasta Bułgarii, Burgas i Warna.

Obzor należy do najszybciej rozwijających się ośrodków turystycznych w Bułgarii. W zawrotnym tempie powstają tu duże, luksusowe hotele. Wiąże się to z jedną z najpiękniejszych i najdłuższych w Bułgarii plaż oraz bliskością zabytkowego Nesebyru. Istotne jest też centralne położenie miasteczka, które rozdziela północną i południową część bułgarskiej riwiery. Znaczenie ma także piękno przyrody, w tym zalesione góry Bałkan, które właśnie w okolicy Obzor łagodnie schodzą ku morzu. 18 kilometrów na południe od Obzor położony jest przylądek Emine, gdzie góry Bałkan rozcinają bułgarskie wybrzeże na część północną (której głównym ośrodkiem jest Warna) i południową (której głównym ośrodkiem jest Burgas).

Historia miasta

Obzor jest miastem nowym, prawa miejskie uzyskał dopiero w 1984 roku. Nowa jest też nazwa miejscowości, nadana w 1936 roku – uprzednio Obzor nosił turecką nazwę Gözeken. Dzieje miejscowości są jednak o wiele dawniejsze, okolice te były powiem zasiedlone już przez starożytnych Traków, Greków i Rzymian. Plemiona trackie założyły tu swoje pierwsze osady już 3000 lat temu. Osady greckie przynależały do kolonii Mesambria położonej na terenie współczesnego Nesabyru. Trakowie i Grecy znali Obzor pod nazwą „Naulochos” lub „Heliopolis”. Rzymianie zbudowali tu ogromną świątynię Jowisza (Templum Iovis). Pozostałości osadnictwa rzymskiego można do dziś zwiedzać – są to m.in. ruiny łaźni rzymskich i akweduktu w parku miejskim oraz zabytki archeologiczne zgromadzone w lokalnym muzeum.

Aerial photo of the boats and marina taken at the small town and seaside resort of Obzor in Bulgaria showing the fishing boats and marina in the ocean on a bright sunny day.
port Obzor, Bułgaria., licencja: shutterstock/By LD Media UK

Dojazd do Obzor i możliwość wynajęcia samochodu

Turyści przybywający do Obzor korzystają więc z lotnisk w Burgas lub w Warnie – z wieloma dogodnymi połączeniami z Polski. Burgas znajduje się 58 kilometrów na południe od Obzor, Warna 78 kilometrów na północ od miasta. Niektóre hotele oferują dojazd z lotniska za pomocą busów. Często jednak konieczny okaże się wynajem samochodu – nie tylko ze względu na konieczność dojazdu z lotniska, ale także ze względu na fakt, że liczne atrakcje (w tym zabytkowy Nesebyr) położone są w pewnej odległości od miasta. Samochód można wynająć tak w samym Obzor, jak i w Burgas lub Warnie. Możliwość taką oferują najpopularniejsze przedsiębiorstwa funkcjonujące w Bułgarii, w tym np. Europacar, Alamo, Sixt i Avis.

Atrakcje turystyczne w Obzor. Co warto zwiedzić w okolicach Obzor?

Obzor nie jest miastem pełnym zabytków, to typowa nadmorska miejscowość turystyczna. Okolice obfitują jednak w liczne atrakcje kulturowe i przyrodnicze. Bogate są także możliwości uprawiania sportu i aktywnej turystyki.

Zabytkowy Nesebyr

Niezwykle pięknym miastem o historycznej zabudowie jest natomiast pobliski Nesebyr, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nesebyr oddalony jest od Obzor tylko o 20 kilometrów, każdy turysta spędzający urlop w Obzor ma więc okazję do zwiedzenia tego niezwykle pięknego miasteczka. Nesebyr ma typowo bałkańską, nieco orientalną atmosferę – zauważalne są tu silne wpływy architektury tureckiej. To jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast Europy. Warto zwiedzić tu także ruiny miasta grecko-rzymskiego oraz Muzeum Archeologiczne. Nesebyr obfituje także w tajemnicze, średniowieczne kościoły i klasztory prawosławne z pięknymi ikonami i malowidłami ściennymi.

Atrakcje przyrodnicze. Wędrówka po górach Bałkan

Bułgaria nawet w czasie letnich upałów stanowi doskonałe miejsce do pieszych wędrówek. W odróżnieniu od Grecji i innych krajów śródziemnomorskich, góry w okolicach Obzor są zalesione, co stwarza możliwość uprawiania aktywnej turystyki. Duże znaczenie ma trasa turystyczna Kaleto eco-path (w języku bułgarskim Екопътека “Калето”), która umożliwia wędrówkę po górach Bałkan. Łączy ona północno-zachodnie obszary miasta Obzor z ruinami średniowiecznej fortecy. Całość trasy pokonać można w 20 minut pieszo lub w 5 minut samochodem. Na trasie obejrzeć można źródła mineralne oraz niewielki wodospad. Wśród atrakcji przyrodniczych ciekawy jest także pobliski przylądek Emine z malowniczymi klifami.

Park Narodowy Bałkanów Środkowych w Bułgarii
Park Narodowy Bałkanów Środkowych w Bułgarii, licencja: shutterstock/By Ttrabantos

Inne atrakcje w Obzor i okolicach miasta

Ciekawym zabytkiem starożytności jest także starożytna twierdza na przylądku świętego Atanasa. Położona jest ona 7 kilometrów na północ od miasteczka, bezpośrednio nad morzem. Z miejsca tego rozciąga się przepiękny widok na Morze Czarne. Równie interesujące są zabytki architektury prawosławnej Bułgarii, w tym liczne kościoły i klasztory w okolicznych miejscowościach. Wśród atrakcji rodzinnych, przeznaczonych dla dzieci, polecić można np. Gorica Zoo położone 7 kilometrów na północ od miasta. Oferuje ono najmłodszym bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Interesujące jest także muzeum motocykli w pobliskiej miejscowości Sveti Vlas.

Plaże w Obzor i okolicach miasta

Na terenie całego miasta rozciąga się długa, piaszczysta, szeroka plaża (przeciętna szerokość to aż 60 metrów). Cechuje ją piękny, złocisty kolor piasku – typowy dla bułgarskiego wybrzeża. Należy przy tym pamiętać, że ze względu na bliskość gór morze w Obzor staje się głębokie już przy niewielkim oddaleniu od linii brzegowej.

The beach of sea resort Obzor, Bulgaria
plaża w Obzor, Bulgaria, licencja: shutterstock/By niki_spasov

W obrębie granic administracyjnych miasteczka długość plaż wynosi około 7 kilometrów, piękne plaże znajdziemy jednak także na północ i na południe od nich. Na północy to głównie plaże prywatne należące do dużych hoteli. Na południu znajdują się jednak plaże dzikie, graniczące z pięknymi terenami leśnymi (parkowanie możliwe jest w okolicznych campingach). Plaże w obrębie miasteczka to Plaża Centralna, Plaża Obzor i Plaża Południowa (z niewielkim widowiskowym klifem) – rozdziela je niewielka rzeka Dvoynitsa. Poza granicami miasta znajduje się Plaża Północna – należy ona do wielkich hoteli, istnieją tu jednak także ośrodki sportów wodnych (w tym Watersports Obzor HVD Miramar i szkółka windsurfingu) oraz niewielki aquapark (Aquapark SolLuna Bay Resort). Półdzikie plaże na południe od miasta, graniczące z porośniętymi lasami wzgórzami, to m.in. Plaża Chaika, Plaża Smirkite i Plaża Vaya. Przy niektórych z nich znajdują się punkty widokowe na wzgórzach.

Aerial photo of the beautiful small town and seaside resort of Obzor in Bulgaria showing the fishing and marina side of the town showing fishing boats and the small sunny beach
nadmorski kurort Obzor w Bułgarii, strona rybacka i marina miasta, łodzie rybackie i mała słoneczna plaża, licencja: shutterstock/By LD Media UK

Zakwaterowanie – najpiękniejsze miejsca na pobyt w Obzor

Spośród innych miejscowości nadmorskich Bułgarii Obzor wyróżnia duża ilość wielkich hoteli all inclusive, położonych bezpośrednio przy prywatnych plażach i dysponujących basenami. W Obozor łatwo jednak o zakwaterowanie także w niewielkich hotelach butikowych, apartamentach prywatnych i pensjonatach. Ceny zakwaterowania w Obzor są znacząco niższe niż na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Najtańszą opcją będą zatem liczne kempingi, które znajdują się w lasach w okolicach miasteczka.

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Obzor

Bułgaria to doskonałe miejsce na wypoczynek z dziećmi. Łączy w sobie możliwość aktywnego i pasywnego wypoczynku. Najciekawsze hotele dla rodzin w Obzor to np.:

  1. Sirena Palace Family Hotel – już sama nazwa tego hotelu wskazuje, że jest to hotel dobrze przystosowany do potrzeb rodzin z dziećmi. Zarazem jednak jest to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Obzor. Dostępne tu apartamenty są przestronne, a jednocześnie urządzone w sposób „domowy”, co zapewnia komfort nawet dużym rodzinom.
  2. Family Hotel Jemelly – niewielki hotel urządzony w nowoczesnym stylu, pełen śmiałych kolorów. Zaopatrzony w saunę, ogród i bar z barbecue. Jeden z najlepiej ocenianych przez gości hoteli w mieście.

Najlepsze hotele w Obzor z widokiem na morze

Wiele hoteli w Obzor leży bezpośrednio przy plaży. Najpiękniejsze widoki na morze oferują m.in.:

  1. Sunrise Blue Magic Resort – ekskluzywny hotel all inclusive położony bezpośrednio przy plaży. Wysoko oceniany przez gości – do jego największych zalet należy przy tym doskonała lokalizacja oraz rozległy taras widokowy. Hotel ten polecany jest przede wszystkim dla par jako doskonałe miejsce na romantyczny wyjazd we dwoje.
  2. Hotel Obzor sea Resedence położony jest niezwykle malowniczo. Oferuje nie tylko widok na morze, ale także piękny widok na bułgarskie góry. Przyrodę podziwiać można nie tylko z apartamentów, ale również z rozległego tarasu słonecznego.
  3. Sol Luna Bay to duży hotel all inclusive położony bezpośrednio przy plaży. Charakterystyczne są dla niego duże loggie w stylu włoskim, z których można obserwować Morze Czarne. la gości dostępny jest aquapark z wysokimi zjeżdżalniami, ulokowany bezpośrednio na plaży.

Hotele w Obzor w przystępnej cenie

Wczasy w Bułgarii są tanie. Jeśli zależy nam na zakwaterowaniu w szczególnie przystępnej cenie warto wybrać:

  1. Ivanka Guest House, niewielki hotel rodzinny zaopatrzony w kuchnię do użytku gości i ogród. Wadą tego hotelu jest jednak stosunkowo duża odległość od morza.
  2. Paraiso Theopolis – średniej wielkości hotel all inclusive położony bezpośrednio przy plaży. Hotel posiada także niewielki basen.

Hotele all inclusive w Obzor

Obzor słynie z licznych, nowoczesnych hoteli all inclusive. Do najciekawszych należą

  1. Obzor Beach Resort to duży hotel all inclusive położony bezpośrednio przy plaży. To doskonały wybór dla rodzin z dziećmi – ze względu na wiele dostępnych tu atrakcji familijnych. Dostępne jest tu także centrum Wellnes i Spa. Hotelowe apartamenty urządzone są nowocześnie i gustownie. Rodzice mogą pozostawić dzieci nawet na wiele godzin w hotelowym przedszkolu.
  2. HVD Club Hotel Miramar to hotel all inclusive z dużym basenem, a także dwoma mniejszymi basenami z atrakcjami wodnymi. Pokoje są przestronne i bardzo elegancko urządzone. W hotelu dostępna jest także tzw. opcja ultra all inclusive.
  3. Hotel Marina Sands Bijou Boutique jest bardziej elegancki, niż typowe hotele all inclusive, przypomina hotele butikowe. Dostępne są w nim trzy restauracje i trzy bary. Zwraca w nim uwagę rozległy ogród oraz przylegający do plaży duży basen.

Gdzie zjeść w Obzor? Najlepsze restauracje w Obzor

Tradycyjna kuchnia bułgarska jest dla Polaków zarazem bliska i egzotyczna. Łączy w sobie elementy bałkańskie, tureckie, śródziemnomorskie i środkowoeuropejskie. Pobyt w Obzor to doskonała okazja, aby poznać oryginalną bułgarską tradycję kulinarną. Oczywiście w Obzor znajdziemy też liczne dobre restauracje serwujące kuchnię międzynarodową, często w cenach niższych niż w Polsce.

Do restauracji serwujących tradycyjną kuchnię bułgarską (a także szerzej rozumianą wschodnioeuropejską) należy popularny Thracian Stan. Jest to restauracja o rodzinnej atmosferze, przyjazna także dla wegetarian, serwująca ciekawe bałkańskie desery. Dobre bułgarskie i śródziemnomorskie dania z ryb i owoców morza zjeść można w restauracji Hanove – słynie ona przede wszystkim z dań z małż. Ciekawym, tradycyjnie bułgarskim wystrojem cechuje się restauracja Salt & Pepper. Autentyczne dania bułgarskie i greckie serwuje restauracja Sevastopol.

Obzor oferuje także wiele budżetowych restauracji i barów. Niedrogo zjeść można np. w niewielkiej restauracji Lilia, która serwuje pizzę, owoce morza i barbecue. Podobny charakter ma Pizza & Bbq Perla, z prostymi daniami kuchni włoskiej. Niedrogie śniadania, lunche i obiady serwuje Mystic cafe & bar, lokal o ciekawym, nowoczesnym wystroju. Smaczne i tanie dania z grilla zjeść można w restauracji Crystal. Urozmaicone, niedrogie przekąski i obiady serwuje także Pub Palma, gdzie zjeść można w swobodnej, niezobowiązującej atmosferze.

Wśród cukierni i kawiarni polecić można np. lokal Sacher. Serwuje on doskonałe desery włoskie. Bardzo przyjemną kawiarnią jest też Bedrock Cafe, która serwuje również urozmaicone drinki.

Poprzedni

Wakacje w Pomorie – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

Szpitale w Burgas – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz