Obszar Chroniony Poda – ceny biletów, jak się dostać z Burgas?

Tagi , , , ,

Obszar Chroniony Poda to jedno z najważniejszych miejsc w Bułgarii, które stanowi ochronę dla setek gatunków roślin i zwierząt. Znajduje się on na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego, na południe od miasta Burgas. Obszar chroniony ustanowiono w 1989 roku, co czyni go pierwszym tego typu miejscem w Bułgarii. Warto również dodać, iż obszar zarządzany jest przez organizację pozarządową, Bułgarskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (BSPB), a jego finansowanie opiera się wyłącznie na opłatach za wstęp, sprzedanych pamiątek, a także darowizn.

Rezerwat Poda jest ważnym miejscem dla wielu gatunków ptaków, które migrują wzdłuż wschodnioeuropejskiego szlaku migracyjnego. Część obszaru jest również siedliskiem lęgowym dla wielu gatunków ptaków. Z tego powodu rezerwat Poda został sklasyfikowany jako obszar biologicznie ważny. W 1994 roku został włączony do programu CORINE, a w 2002 roku uwzględniony w Konwencji ramsarskiej, jako Obszar Wilgotny o Międzynarodowym Znaczeniu.

Rezerwat Poda to tylko część obszaru podmokłego, który obejmuje swoim obszarem trzy duże jeziora – Vaya, Mandra i Atanasovsko. Razem tworzą one grupę Jezior Burgaskich. Ten obszar jest również bardzo ważny pod względem różnorodności biologicznej, jako że stanowi siedlisko dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Stąd też istnieje możliwość włączenia rezerwatu Poda do programu sieci Natura 2000, który jest jednym z najważniejszych narzędzi ochrony przyrody w Unii Europejskiej.

Dzięki temu rozwiązaniu, rezerwat Poda mógłby stać się jeszcze bardziej znanym i popularnym miejscem zarówno dla miłośników przyrody, jak i turystów. Poza tym, takie działania zagwarantują zachowanie piękna rezerwatu Poda. Jednocześnie przyciągając coraz więcej osób, chcących wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody, poznając ją z bliska.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Obszar Chroniony Poda – fauna rezerwatu

Rezerwat przyrody Poda to obszar o stosunkowo niewielkiej powierzchni (trzysta siedem hektarów), lecz ze względu na swoją unikalną różnorodność biologiczną, zasłużył na szczególną ochronę środowisk troszczących się o bułgarskie dziedzictwo przyrodnicze. Od momentu uznania za obszar chroniony w 1989 roku przez bułgarskie Ministerstwo Wody i Środowiska, jest on w pełni zarządzany i utrzymywany przez organizację pozarządową, Bułgarskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (BSPB). W ciągu ostatnich trzydziestu lat, BSPB skutecznie przeprowadza programy ochrony i edukacji ekologicznej, a także promuje ekoturystykę na tym obszarze.

Jest to jedyne miejsce na wybrzeżu Morza Czarnego, gdzie można zobaczyć mieszane kolonie lęgowe warzęchy, czapli białej, czapli nadobnej, ibisa kasztanowatego, czapli purpurowej, czapli siwej i czapli nocnej. Na obszarze Poda można również spotkać błotniaka stawowego, rybitwy rzeczne i białoczelne oraz kormorany, których gniazda można znaleźć na opuszczonych słupach elektrycznych w okolicy.

Ze względu na różnorodność siedlisk wodnych, Poda jest domem dla ponad dwustu gatunków ptaków. Oprócz gatunków lęgowych, w zimie w zatoce Poda odpoczywają kormorany karłowate, które są gatunkiem uznawanym za zagrożony. Na obszarze tym żyją również zagrożone gatunki takie jak kaczki białogłowe i pelikany dalmatyńskie. Tysiące łysek i innych kaczek dzieli zatokę z tymi zagrożonymi gatunkami, tworząc unikalny ekosystem.

Rezerwat Poda leży na drugim co do wielkości szlaku migracji ptaków w Europie, Via Pontica. W okresach migracji ptaków w marcu-kwietniu i sierpniu-wrześniu, obszar ten zamieszkują tysiące ptaków. Co czyni go rajem dla miłośników ptaków i turystów z całego świata.

Obszar Chroniony Poda – ceny biletów

Osoby dorosłe będą musiały zapłacić sześć lewów, a uczniowie połowę tej ceny. Dzieci do lat sześciu, mogą korzystać z atrakcji dostępnych w rezerwacie za darmo.

Obszar Chroniony Poda – godziny otwarcia

Obszar jest czynny codziennie od godziny dziewiątej rano do siedemnastej.

Jak się dostać z Burgas?

Instrukcje dojazdu do obszaru chronionego Poda są dość proste i obejmują kilka punktów orientacyjnych. Wyruszając z miasta Burgas na południe, należy przejechać stację benzynową Lukoil, a następnie minąć most. Kolejnym punktem orientacyjnym jest stacja benzynowa Petrol. Następnie trzeba skręcić na Malko Tarnovo-Kraymorie i skorzystać z wiaduktu, aby zmienić kierunek powrotny do Burgas. Po wjechaniu na główną drogę do Burgas, należy minąć przystanek autobusowy. Po przejechaniu stu sześćdziesięciu metrów należy zatrzymać się na parkingu przy drodze. Teraz jesteśmy na miejscu, znajdujemy się na parkingu Obszaru Chronionego Poda.

Pozostałe informacje

Obszar Chroniony Poda oferuje także wynajęcie za dwadzieścia lewów przewodnika. Dzięki któremu będziemy mogli lepiej poznać historię rezerwatu oraz dowiedzieć się o wielu interesujących faktach związanych z dziką naturą obecną w Obszarze Chronionym Poda. Poza tym, przewodnik będzie mógł nas poprowadzić po wystawie obecnej na terenie obszaru. Oprócz tego istnieje możliwość wynajęcia miejsc, dzięki którym możliwe jest wykonywanie zdjęć zwierzętom.

Poprzedni

TOP 20 najpiekniejszych plaż Słonecznego Brzegu

Jaka jest pogoda i temperatura w Bułgarii w ciągu roku?

Następny

Dodaj komentarz