Lotnisko w Płowdiw (Plovdiv) – jak dojechać do centrum?

Tagi , , , , ,

Płowdiw to jedno z większych miast w Bułgarii, które w ostatnim czasie stało się jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych. Miasto obsługiwane jest przez międzynarodowy port lotniczy, więc dotarcie do niego nie powinno być dla Ciebie jednym z większych problemów. A zatem poznajmy nieco bliżej to oto lotnisko w Płowdiw!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Płowdiw – opis i historia lotniska oraz terminale

Port Lotniczy Płowdiw jest położony w odległości około 12 kilometrów od centrum miasta. Jednak nie jest to jedno z największych czy też najbardziej zatłoczonych lotnisk w kraju. Obiekt powstał w 1928 roku, wówczas przeznaczone było jedynie do obsługiwania lotów krajowych. Z biegiem czasu lotnisko stale się rozwijało i poddawane było kolejnym renowacjom. Później zdecydowano się na loty międzynarodowe, a także dla transportu cargo. Natomiast w 2009 roku lotnisko otrzymało całkowicie nowy terminal, wyposażony w 10 bramek check-in.

Co tutaj lata? Najczęściej są to Ryanair czy WizzAir, a także inni. Znajdziesz tu także liczne restauracje, sklepy czy punkty wypożyczenia auta. Dodatkowo tuż przed terminalem znajduje się parking dla około 50 samochodów osobowych i 20 autokarów. Obok mamy postój taksówek, a także przystanki autobusowe i kolejowe. Lotnisko jest świetnie skomunikowane z miastem, ale także i ze stolicą Bułgarii – Sofią.

Jak dostać się z lotniska do centrum w Płowdiw?

Port lotniczy Płowdiw znajduje się jedynie 12 kilometrów na południe od ścisłego centrum miasta. Co więcej, mamy tutaj rozwiniętą komunikację. Możesz zatem skorzystać z kilku opcji:

  • Wypożyczone auto lotnisko jest połączone z miastem drogą krajową numer 86. Do pokonania będziesz miał około 12 kilometrów, co nie powinno zająć Ci więcej niż około 20 minut;
  • komunikacja miejska – tuż przy terminalu przylotów znajdują się przystanki autobusowe. Zatrzymują się tam autobusy: ПВ 10145, КПВ 19213 oraz КПВ 19217. Zabiorą Cię one do centrum Płowdiw, a sama podróż nie powinna trwać więcej niż około godziny. Autobusy z lotniska do miasta odjeżdżają z częstotliwością co około 20 minut;
  • pociąg – przy terminalu przylotów znajduje się także stacja szybkiej kolei. Docelowo pociąg odjeżdża do stolicy Bułgarii – Sofii. Jednocześnie zatrzymuje się on także na dworcu głównym w Płowdiw.

Do Twojej dyspozycji pozostają również taksówki.

Płowdiw – dojazd do lotniska

Chcąc dojechać z centrum miasta do lotniska, możesz skorzystać z takich samych rozwiązań, jakie zostały przedstawione powyżej. W zależności od tego, z którego miejsca będziesz chciał wyruszyć, możesz skorzystać z odpowiedniej komunikacji miejskiej, wypożyczonego samochodu lub taksówki. Decydując się na ostatnie rozwiązanie, pamiętaj o tym, by wybierać jedynie taxi z odpowiedzialnych i renomowanych korporacji taksówkarskich.

Ile kosztuje taxi z lotniska do centrum Płowdiw?

Cena za przejazd z lotniska do ścisłego centrum miasta jest uzależniona głównie od konkretnej korporacji, co musisz uwzględnić. Zazwyczaj w taryfie normalnej płacisz około 4,50 złotych za rozpoczęcie kursu, a następnie około 2,50 za każdy, przejechany kilometr. Łącznie, za taksówkę z lotniska w Płowdiw do ścisłego centrum miasta zapłacisz około 40 złotych. Musisz jednak uwzględnić to, że niektórzy taksówkarze mogą mieć inne ceny.

Pamiętaj również, że taksówkę możesz zamówić wcześniej, jeśli jednak kierowca będzie musiał na Ciebie czekać ponad godzinę, wówczas zapłacisz dodatkowe 32 złote.

Airplane during take off on airport runway at night against air traffic control tower. Plane in blurred motion at night.
samolot, licencja: shutterstock/By chalabala

Loty do Płowdiw – ceny biletów lotniczych

Na ten moment nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych pomiędzy lotniskami w Polsce a portem lotniczym w Płowdiw. Każdy lot odbywa się więc z co najmniej jedną przesiadką. Ceny połączeń na tej trasie prezentują się w następujący sposób:

  • lot z Wrocławia do Płowdiw to koszt około 451 złotych;
  • przelot z Warszawy do Płowdiw to koszt około 1,6 tysięcy złotych;
  • lot z lotniska Warszawa-Modlin do Płowdiw to koszt około 495 złotych;
  • wylot z Katowic do Płowdiw to koszt około 545 złotych;
  • lot z Krakowa w Płowdiw to koszt około 945 złotych.

Podane powyżej ceny połączeń lotniczych są uśrednione. W zależności od sezonu, a także oferty konkretnego przewoźnika mogą się one zmieniać.

Jak dostać się z Polski do Płowdiw?

Jeśli chcesz dostać się z Polski do Płowdiw, to najlepszym rozwiązaniem będzie przelot na danej trasie. Przewoźnicy tacy jak WizzAir i Ryanair oferują połączenia z jedną przesiadką z Wrocławia, Katowic, Krakowa i Warszawy. Pamiętaj, że im wcześniej zarezerwujesz bilet, tym tańszy może on być. Do Płowdiw możesz dostać się także za pomocą przewoźników jak np. Flixbus. Przejazdy odbywają się z większości miast w Polsce i kończą się na dworcu głównym w Płowdiw. Ceny takich przejazdów możesz sprawdzić bezpośrednio na stronie danego przewoźnika i ewentualnie od razu zarezerwować bilet. Możliwa jest także podróż własnym samochodem. Będzie to dość długi i być może męczący przejazd, więc jeśli się na niego zdecydujesz, zorganizuj sobie po drodze noclegi i wypoczynek. Pamiętaj także o konieczności uiszczenia opłat drogowych podczas podróży samochodem do Płowdiw.

Czytaj także:

Komunikacja miejska w Płowdiw – jak się poruszać?

Kiedy jechać do Płowdiw (Plovdiv)?

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Szpitale w Płowdiw – sprawdź, gdzie szukać pomocy!

Co zabrać na wycieczkę do Płowdiw (Plovdiv)? Przekonajmy się!

Następny

Dodaj komentarz