Jesień w Płowdiw – pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Tagi , , , , ,

Płowdiw to jedno z większych miast w Bułgarii, które przyciąga coraz to większą liczbę turystów. Nie da się ukryć, że metropolia ta rozwija się w wyjątkowo dynamiczny sposób, a także czerpie z turystyki znaczną część swoich dochodów. W Płowdiw o każdej porze roku możesz cieszyć się dostępem do licznych atrakcji, a także instytucji kulturalnych. Jeśli planujesz tam wyjazd w sezonie jesiennym, wówczas sprawdź, jakiej pogody i temperatury możesz spodziewać się w poszczególnych miesiącach. Poznajmy, jak wygląda jesień w Płowdiw.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Temperatura i pogoda w Płowdiw jesienią

Płowdiw jest miastem znajdującym się w środkowej Bułgarii, w niedalekiej odległości od stolicy kraju – Sofii. Zgodnie z klimatogramem, panuje tam klimat umiarkowany, z tendencją do ciepłego. W praktyce oznacza to, że jesień w Płowdiw jest nieco podobna do jesieni w Polsce, aczkolwiek jest nieco łagodniejsza. Temperatury w Płowdiw jesienią również są dość przystępne, więc wyjazd do tego miasta w sezonie jesiennym z pewnością będzie udany!

Beautiful sunset in Plovdiv, Bulgaria. Two towers
Piękny zachód słońca w Płowdiwie, Bułgaria, licencja: shutterstock/By Bilyana+Ritskova

Pogoda i temperatura w Płowdiw we wrześniu

Wrzesień jest jednym z tych miesięcy, w którym rozpoczyna się kalendarzowa jesień. Można więc zaobserwować nieznaczne ochłodzenie. Temperatury w Płowdiw we wrześniu raczej nie przekraczają 18 stopni Celsjusza, aczkolwiek zdarzają się najcieplejsze dni, w których termometry mogą wskazywać nawet 20 stopni Celsjusza. Dni stają się nieco krótsze, a poranki i wieczory cechują się dość dużą amplitudą. Jeśli zaś chodzi o opady deszczu, to w porównaniu do sierpnia wzrastają. Wrzesień jest jednym z bardziej deszczowych miesięcy w Płowdiw. Musisz więc przygotować się na nieco gwałtowniejsze i bardziej intensywne opady, które często występują w towarzystwie innych wyładowań atmosferycznych. Wybierając się we wrześniu do Płowdiw, pamiętaj o tym, by zabrać ze sobą ubrania przeciwdeszczowe, a także nieco cieplejsze swetry.

Jakiej temperatury i pogody możesz spodziewać się w Płowdiw w październiku?

Październik to kontynuacja jesiennej pogody w Płowdiw. Jednocześnie musisz przygotować się na to, że temperatury spadają jeszcze gwałtowniej, a ochłodzenie odczuwasz jeszcze bardziej. W październiku termometry w Płowdiw raczej nie pokazują więcej niż 15 – 16 stopni Celsjusza. W najchłodniejsze dni temperatury mogą spaść nawet do 10 stopni Celsjusza. Dodatkowo możesz też zaobserwować, że dni stają się coraz krótsze, a słońce zachodzi bardzo wcześnie. Ranki i wieczory są najzimniejszym okresem w ciągu całego dnia. Mimo wszystko, dni słoneczne dalej występują i przeplatają się one z deszczową i burzliwą pogodą. Ciekawostka jest fakt, że opady deszczu w porównaniu do września nieco maleją, aczkolwiek różnica nie jest zbyt wyraźna. Wybierając się do Płowdiw w październiku, również powinieneś zabrać ze sobą znacznie cieplejsze ubrania, a także parasol lub inne środki ochrony przeciwdeszczowej.

Listopad w Płowdiw – jakiej pogody i temperatury możesz oczekiwać?

Listopad to właściwie ostatni jesienny miesiąc. Widać więc ochłodzenie, czyli po prostu pogoda nie będzie rozpieszczać. Temperatury niekiedy spadają nawet poniżej 10 stopni. Średnio w ciągu dnia będzie to około 8 stopni Celsjusza. Dni stają się wyjątkowo krótkie. Przygotuj się także na gwałtowne i porywiste opady. Choć jest ich nieco mniej niż np. w październiku, to jednak występują one z dość dużym natężeniem. Jeśli wybierasz się do Płowdiw pod koniec listopada, to powinieneś nawet przygotować się na pierwszy śnieg, który zwykle spada tam w tym okresie. Jednym słowem, zabierz ze sobą solidne, zimowe ubrania, gdyż listopad w Płowdiw jest jednym z najchłodniejszych miesięcy oraz początkiem sezonu zimowego.

Plovdiv, Bulgaria, Statue, column and fragment of ancient roman amphitheatre, background
Płowdiw, Bułgaria, posąg, kolumna i fragment starożytnego rzymskiego amfiteatru, licencja: shutterstock/By Nataliya+Nazarova

Czy warto jechać do Płowdiw jesienią?

Wbrew pozorom, jeśli chcesz więcej zwiedzać, to jest to jeden z lepszych okresów na to, by poznać miasto w spokoju i bez tłumów turystów. Co więcej, jeśli wybierzesz się tam w okresie od września do połowy października, to dalej możesz liczyć na dość dobrą i słoneczną pogodę. Pamiętaj, że wyjazdy do Płowdiw w sezonie jesiennym zwykle będą znacznie tańsze w porównaniu do wyjazdów zaplanowanych na szczyt sezonu turystycznego. W tym okresie będziesz mógł skorzystać z atrakcyjnych cen noclegów, atrakcji, a także i z promocyjnych cen lotów. Dodatkowo Płowdiw w sezonie jesiennym jest miastem o wyjątkowym klimacie i atmosferze. Opadające z drzew liście, lekki deszcz, a także pięknie oświetlone ulice sprawiają, że zwiedzanie miasta w sezonie jesiennym staje się jeszcze przyjemniejsze. Z pewnością taki wyjazd do jesiennego Płowdiw na długo zapadnie Ci w pamięć, a Ty nie będziesz mógł żałować podjętej decyzji.

Czytaj także:

Zima w Płowdiw (Plovdiv) – jaka pogoda i temperatura, co robić?

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Wynajęcie samochodu w Warnie – co warto wiedzieć? Sprawdźmy!

Życie nocne w Płowdiw – poznaj najlepsze puby i kluby muzyczne

Następny

Dodaj komentarz