Jednodniowa wycieczka do Antycznego miasta Debelt (Deultum)

Tagi , , , , , , ,

Pozostałości rzymskiego miasta Deultum można zobaczyć na zachodnim brzegu jeziora Mandrovska. Znajduje się ono około 19 km na zachód od Burgas, na obrzeżach współczesnej miejscowości Debelt. Pierwotnie, około 3000 lat temu, istniało na tych terenach trackie miasto z portem morskim zwane Dobelt („miejsce między dwoma bagnami”). Otaczające je bagna zapewniały doskonałą ochronę miasta. Dodatkowo leżało ono na skrzyżowaniu szlaków handlowych na Dunaju oraz Bizancjum (Istambułu), Morza Czarnego i Bałkanów. Co warto zobaczyć i jak dojechać do antycznego miasta Debelt? Wszystkie informacje znajdziesz w naszym artykule. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Antyczne miasto Debelt

Mała miejscowość Debelt leży około 18 km na południowy zachód od Burgas. Nazwa współczesnej wsi Debelt jest modyfikacją nazwy antycznego miasta Deultum i średniowiecznego Develt, którego pozostałości znajdują się na obrzeżach miejscowości.

Pierwszymi Rzymianami, którzy osiedlili się tutaj około 70 roku n.e. byli legioniści, którzy otrzymali te ziemie po przejściu na emeryturę. Największy rozkwit regionu nastąpił w II i III wieku. Wiele z wykopalisk potwierdza, że znajdowały się tu łaźnie publiczne z ogrzewaniem podłogowym. Natomiast cały teren dookoła miejscowości posiada ponad 25 miejsc, gdzie prowadzone są badania archeologiczne. 

Historia Deultum

Rzymskie miasto Deultum (Colonia Flavia Pacis Deultensium) w Tracji (dzisiejsza Bułgaria) powstało w I w. n.e. w pobliżu istniejącej wcześniej starożytnej osady trackiej w pobliżu jeziora Mandra. Jezioro to było połączone z Pontus Euxinus (Morzem Czarnym). Rzymską kolonię Deultum założono na początku lat 70-tych I wieku naszej ery, za panowania cesarza Tytusa Flawiusza Wespazjana. Jest to jedyna dawna kolonia obywateli rzymskich na obecnym terytorium Bułgarii. Przy mieście powstał ważny port, który znajdował się nad obecnym jeziorem Mandrensko.W ciągu kolejnych trzystu lat miasto rozszerzyło się i stało się jednym z najbogatszych miast w prowincji. W czasach panowania cesarza Marka Aureliusza (II wiek n.e.) chroniły je duże mury obronne.

Podczas wykopalisk archeologicznych odkryto imponującą łaźnię z ogrzewaniem podłogowym. Zbudowano ją pod koniec I wieku i przebudowywano w kolejnych wiekach. Wielkość łaźni, jak i stopień jej zachowania są imponujące. Duży wpływ na rozwój miasta miało przeniesienie w IV wieku stolicy Imperium Rzymskiego z Rzymu do Konstantynopola. Pierwsze prostokątne fortyfikacje o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych powstały około połowy IV wieku. Miały one na celu ochronę osady rzymskiej. Z tego okresu pochodzi również wschodnia brama miejska, od której rozpoczyna się główna ulica tego starożytnego miasta. 

Rezerwat archeologiczny Deultum

Deultum uznano za zabytek archeologiczny w 1965 roku. Powstały na jego miejscu Rezerwat Archeologiczny Debelt/Deultum obejmuje obszar około 3 km kwadratowych. Podczas wykopalisk odkryto wiele ważnych pozostałości starożytnych budowli, jak np. znalezione w 2015 roku pozostałości term czy wieżę forteczną, pochodzącą z okresu wczesnobizantyjskiego (druga połowa V wieku). Podczas badań archeologicznych w tym regionie znaleziono także wiele monet, posągów, inskrypcji, ceramiki i innych drobnych znalezisk. Obecnie można je oglądać w Muzeum Archeologicznym w mieście Burgas. Twierdzę również uznano za zabytek architektoniczny. Więcej o twierdzy można dowiedzieć się w Bazie Archeologicznej we wsi Debelt. Można tam nabyć materiały informacyjne, a także pamiątki. Co ciekawe, Deultum ogłoszono w 2011 roku jednym z bułgarskich cudów, które wybrano w drodze elektronicznego głosowania.

Co warto zobaczyć w starożytnym mieście Debelt?

Podczas badań archeologicznych prowadzonych w Deultum odkryto część starożytnego miasta, założonego w 69 r. n.e.. W średniowieczu Debelt pełnił rolę granicy między królestwem bułgarskim a Bizancjum i odgrywał ważną rolę w stosunkach granicznych między tymi dwoma państwami.  Badania archeologiczne w Deultum są kontynuowane, obecnie realizowany jest projekt awaryjnej konserwacji i restauracji pozostałości. Przy rezerwacie archeologicznym znajduje się ekspozycja muzealna, a także mały kompleks dla zwiedzających, które są w trakcie renowacji.Najciekawsze stanowiska w rezerwacie archeologicznym to:

  • Łaźnie rzymskie;
  • Budynki publiczne i twierdza z III-IV w;
  • Mały średniowieczny zamek pochodzący z V-VII w., który znajduje się na południowym brzegu rzeki;
  • Kościół zbudowany za czasów cara Borysa I w IX wieku.

Deultum zwiedzanie

W bazie archeologicznej wzdłuż drogi można zobaczyć odsłonięte architektoniczne elementy dekoracyjne starożytnych i chrześcijańskich świątyń, inskrypcje, a także inne znaleziska. W centrum dla zwiedzających można uzyskać informacje lub znaleźć przewodniki w różnych językach. Starożytne miasto można zwiedzać codziennie w godzinach 9-17, poza wtorkiem, kiedy to stanowisko archeologiczne otwarte jest w godzinach 10-17.

Jak dojechać do stanowiska archeologicznego Debelt?

Do miejscowości Debelt można dojechać drogą krajową nr 79 z Burgas. Stanowisko znajduje się przy tej właśnie drodze pomiędzy Konstantinovo i Sredets. 

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Jaka jest pogoda i temperatura w Bułgarii w ciągu roku?

TOP 15 atrakcji na udane wakacje w Słonecznym Brzegu

Następny

Dodaj komentarz