Jaka pogoda i temperatura w Płowdiw (Plovdiv) w ciągu roku?

Tagi , , , , ,

Płowdiw, czyli jedno z największych miast Bułgarii, jest obecnie dość popularnym celem podróży turystów. Nie da się ukryć, że względnie niepozorna miejscowość może pochwalić się szeregiem zabytków oraz wyjątkowo ciekawą architekturą. Oczywiście najwięcej turystów zmierza do Płowdiw w sezonie letnim. Jeśli jednak planujesz swój wyjazd w innym terminie, to sprawdź, jak wygląda pogoda i temperatura w ciągu roku w Płowdiw!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda i temperatura w ciągu roku w Płowdiw

Płowdiw to miasto, które zlokalizowane jest w centralnej części Bułgarii. Panuje tu klimat umiarkowany, z tendencją do ciepłego. Szczególnie w okresie wiosennym jest to miasto z dużą ilością intensywnych opadów. Temperatury przez cały rok są względnie łagodne, a wyjątkowo silne przymrozki w okresie zimowym raczej się nie zdarzają.

Marzec – temperatura w Płowdiw

Marzec w Płowdiw to okres, w którym rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Jednocześnie jest to miesiąc, gdzie sporo pada. Natomiast temperatury powoli rosną – w porównaniu z lutym. Możesz spodziewać się nawet 6-8 stopni Celsjusza. Musisz jednak przygotować się na to, że zarówno poranki, jak i wieczory w Płowdiw w marcu są bardzo chłodne.

Roman theatre of Philippopolis in Plovdiv, Bulgaria
Teatr rzymski w Philippopolis w Płowdiwie, Bułgaria, licencja: shutterstock/By RossHelen

Pogoda i temperatura w kwietniu w Płowdiw

Kwiecień jest miesiącem, w którym w Płowdiw następuje dośc wyraźne ocieplenie. Temperatury sięgają od 11 do nawet 14 stopni Celsjusza. Co ciekawe, w kwietniu w Płowdiw znacznie zmniejsza się ilość opadów, a pojawia się nieco więcej dni słonecznych. Doba znacznie się wydłuża, a dni stają się coraz cieplejsze.

Jaka pogoda czeka na Ciebie w Płowdiw w maju?

Maj to czas kiedy pogoda zaczyna się poprawić. W najcieplejszych okresach temperatury mogą sięgać nawet 18-19 stopni Celsjusza. Doba jest znacznie dłuższa i zwiększa się także ilość dni słonecznych. W tym okresie ranki i wieczory również stają się znacznie cieplejsze. Niestety, maj jest dość deszczowym miesiącem. Choć opady nie są intensywne, to jednak są wyjątkowo obfite. Jest to dobry okres na odwiedzenie miasta, tuż przed początkiem sezonu turystycznego. Pamiętaj jednak, że odzież przeciwdeszczowa Ci się przyda.

Pogoda w Płowdiw w czerwcu

Czerwiec to początek lata i sezonu turystycznego w Płowdiw. W tym miesiącu temperatury sięgają 20-21 stopni, a ilość dni słonecznych znacznie się zwiększa. Jeśli zaś chodzi o opady, to w porównaniu do maja znacznie się one zmniejszają. Zachmurzenia występują sporadycznie, co stanowi duży plus.

Lipiec – pogoda i temperatura w Płowdiw

Lipiec to szczyt lata w Płowdiw. Naturalnie więc temperatury są dość wysokie. Możesz spodziewać się nie mniej niż 25 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Ponadto zarówno poranki, jak i wieczory również są wyjątkowo ciepłe. W lipcu maleje także ilość opadów, które pojawiają się już wyłącznie sporadycznie.

Old town of Plovdiv(Ancient Plovdiv). Beautiful old colorful house (built in 1847) with a typical architecture from the Revival period in Bulgaria.
Stare miasto w Płowdiwie (starożytny Płowdiw), licencja: shutterstock/By Plam+Petrov

Jaka pogoda czeka na Ciebie w Płowdiw w sierpniu?

Sierpień jest jednym z najcieplejszych i jednocześnie najsuchszych miesięcy w Płowdiw. Temperatury często sięgają 27 stopni Celsjusza i utrzymują się na tym poziomie przez większą część dnia. Opady w sierpniu w mieście praktycznie nie występują. Niebo jest bezchmurne i pełne promieni słonecznych.

Wrzesień w Płowdiw – pogoda i temperatura

Wrzesień przynosi lekkie ochłodzenie. Temperatury zwykle utrzymują się na poziomie od 18 do 20 stopni Celsjusza. Niestety coraz częściej też pada.

Pogoda w Płowdiw – jak to wygląda w październiku?

Październik jest typowo jesiennym miesiącem w Płowdiw. Poczujesz znaczne ochłodzenie, gdyż temperatury spadają do około 15 stopni. Dodatkowo pojawiają się coraz silniejsze opady. Dnia są coraz krótsze, a niebo coraz bardziej zachmurzone.

Pogoda i temperatura w Płowdiw w listopadzie

Listopad często zwiastuje w Płowdiw nadejście zimy. Temperatury w tym miesiącu często spadają do około 10 stopni, a dni słoneczne stają się rzadkością. Znacznie nasilają się opady deszczu, a nawet i opady śniegu.

Czytaj także:

Jesień w Płowdiw – pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Wiosna w Płowdiw – jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju?

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Ceny w Płowdiw (Plovdiv) i koszty życia

Wiosna w Płowdiw – jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju?

Następny

Dodaj komentarz