Ile kosztują wakacje w Bułgarii? Co warto wiedzieć?

Tagi , , , , ,

Każdy człowiek ma taki czas, że chce odpocząć od codziennych obowiązków. W związku z tym szuka obiektów turystycznych w Polsce lub za granicą. Coraz częściej Polacy decydują się na wyjazd właśnie poza Polską. Przede wszystkim często twierdzą, że już wszystko w Polsce widzieli lub chcą po prostu całkowicie zmienić kraj oraz kulturę. Jednym z bardzo ciekawych pozycji są wakacje właśnie w Bułgarii. Wydaje się to dosyć obcy kraj, ponieważ ciężko się tam dogadać po angielsku lub nawet wcale. Najłatwiej jest się tam porozumiewać w języku rosyjskim lub bułgarskim. W poniższym artykule dowiesz się, ile kosztują wakacje w Bułgarii oraz co warto wiedzieć o tym państwie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Koszt lotów do Bułgarii z Polski

Jeśli decydujesz się udać do Bułgarii za pomocą samolotu, to koszty lotów mogą być zróżnicowane. Ma to związek z lokalizacją poszczególnych lotnisk w Polsce oraz czy obsługują loty pośrednie, czy też bezpośrednie. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który ma, bardzo znaczący wpływ jest, z jakim wyprzedzeniem rezerwuje się lot. Im wcześniej, tym taniej. Im bliżej planowanego odlotu, tym bilety są zazwyczaj droższe. Musisz też dokładnie sprawdzić, z których linii lotniczych korzystasz. Mają oni swoją politykę cenową. Tanie linie lotnicze oferują bardzo konkurencyjne ceny, jednak wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. A mianowicie ilość bagażu, który możesz ze sobą zabrać, jest ograniczony. Jeśli będziesz chciał/a wziąć ze sobą więcej bagażu, to wiąże się to z wysokimi opłatami. Średni koszt lotów do Bułgarii z Polski wynosi 350 złotych. W przypadku lotu w dwie strony, to cena może sięgać 650 – 700 złotych. Są to ceny orientacyjne, ponieważ zmieniają się one w czasie i nie są stałe. Bezpiecznie jest liczyć za lot tam i powrót 1000 złotych. 

Koszt życia w Bułgarii

Życie w Bułgarii jest znacznie tańsze niż w Polsce. Przeciętny Bułgar zarabia około 36 tysięcy rocznie. Dla porównania: w Polsce średni dochód osoby samotnej to 42 – 44 tysiące złotych. To sprawia, że kraj nad Morzem Czarnym jest idealnym celem podróży dla wszystkich grup dochodowych. Poniżej chcielibyśmy rozbić poszczególne pozycje wydatków i pokazać, ile kosztują wakacje w Bułgarii.

Podróż samochodem — kilka drobnych wskazówek

Aby podróżować do Bułgarii, dostępny jest zarówno samochód, jak i samolot. Podróż samochodem zajmuje około 20 godzin. Jednak przed przekroczeniem granicy bułgarskiej wymagana jest winieta elektroniczna. Już dziś możesz je kupić online za kilka złotych. Każdy, kto nie wyrobił winiety przed rozpoczęciem podróży, musi liczyć się z karą grzywny w wysokości do 700 złotych. Podróż samochodem wiedzie przez Czechy lub Słowację, a dalej przez Węgry, Serbię lub Rumunię. Ze względu na dosyć długi czas podróży, to bezpieczniejszą formą transportu wydaje się samolot. Na miejscu dostępna jest duża liczba taksówek. Cena za jeden kilometr z lotniska waha się pomiędzy 3 złote do nawet 5 złotych. Wszystko jest zależne od tego, na jaką firmę taksówkarską trafisz. 

Ile kosztują wakacje w Bułgarii? Ceny hoteli w Bułgarii

Relaksujące wakacje zaczynają się od zakwaterowania. Jak każdy inny kraj europejski, Bułgaria ma hotele, hostele i obozy. Tutaj ceny różnią się znacznie w zależności od lokalizacji i oferowanych usług. W przypadku hotelu trzygwiazdkowego opłata wynosi średnio 280 złotych za noc i osobę. Z drugiej strony hostele są nieco tańsze, ale to nie ma znaczenia. Mało osób decyduje się na hostele, ponieważ nie oferują takiego komfortu jak hotele.

Przeciętne miejsce kempingowe kosztuje od 140 do 300 złotych za noc. Stanowiska na kempingach w kraju są bardzo różne. Nie można tutaj określić wartości średniej. Można jednak powiedzieć, że ceny kempingów w Bułgarii są niższe niż w Polsce. Jest to bardzo ciekawa alternatywa. Jeśli dane miejsce Tobie się nie spodoba, to zawsze możesz mienić lokalizację na dużo dogodniejszą. 

Ile kosztują wakacje w Bułgarii? Ceny jedzenia w Bułgarii

Ceny podstawowych produktów w Bułgarii w porównaniu z Polską są o prawie 2% tańsze. Karton mleka w supermarkecie kosztuje równowartość 4 złote. Spodziewaj się zapłacić od 6 do 25 złotych za kilogram za wędliny. Butelka piwa kosztuje średnio 3 złote, a wino ze średniej półki już za 8 złotych. Papierosy są tańsze w Bułgarii. Lokalne marki są już dostępne za 10 złotych. Międzynarodowe marki zaczynają się od 15 złotych.

W dużych miastach kraju znajduje się również duża liczba restauracji, które kuszą najróżniejszymi przysmakami. Zarówno turyści, jak i lokalni mieszkańcy mają tutaj duży wybór. Ceny wahają się od 24 do 110 złotych za posiłek na osobę. Jeśli się spieszysz, w Bułgarii są również znane restauracje typu fast food. Menu w jednym z tych kosztuje od 20 do 25 złotych.

Ile kosztują wakacje w Bułgarii? Ceny atrakcji w Bułgarii

Nikt nie jedzie na wakacje do Bułgarii tylko po to, żeby zatrzymać się w hotelu. Jedną z typowych atrakcji na wakacjach jest oczywiście zwiedzanie. Taka podróż przez stolicę Sofię kosztuje około 350 złotych. Alternatywnie, istnieje wiele muzeów do zwiedzania, które kosztują tylko kilka złotych za osobę. Jeśli chcesz, możesz oczywiście również we własnym zakresie za darmo zwiedzać, takie jak wędrówki po górach lub wakacje na plaży nad licznymi jeziorami i Morzem Czarnym.

Waluta w Bułgarii

Walutą Bułgarii jest lew bułgarski (BGN). 1лв (lew) dzieli się na 100 стотинки (stotinki). Istnieje 6 różnych monet: стотинки1, стотинки2, стотинки5, стотинки10, стотинки20, стотинки50. Istnieje 7 różnych banknotów o następujących nominałach: лв2, лв5, лв10, лв20, лв50, лв100, лв1. Aby uniknąć nieoczekiwanego ryzyka otrzymania fałszywych pieniędzy, zalecamy sprawdzanie waluty podczas handlu. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku tych banknotów: 100 лв, 50 лв. Obecny kurs lewa bułgarskiego (BGN) wynosi średnio: 1 USD = 1,80 BGN, 1 EUR = 2,00 BGN.

Za 1$ dolara amerykańskiego (USD) dostaniesz: 1.83BGN lew bułgarski (BGN)Za 1€ Euro dostaniesz: 1.96BGN lew bułgarski (BGN)Za 1£ Funta brytyjskiego (GBP) można dostać: 2.20BGN lew bułgarski (BGN)Za 1 rubla rosyjskiego (RUB) można dostać: 0.02BGN lew bułgarski (BGN)

Powyższe kursy walut są średnią z 31 grudnia 2022 roku.

Czy warto pojechać do Bułgarii?

Ze względu na liczne aspekty kulturowe, niższe ceny oraz całkowicie odmienny klimat, warto zwiedzić Bułgarię. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, to w internecie znajdziesz pełno zdjęć, które obrazują obecną tam faunę oraz florę. Wakacje w Bułgarii wychodzą taniej niż w Polsce. Warto to mieć na uwadze planując swój urlop.

Poprzedni

Dlaczego warto jechać do Bułgarii?

Komunikacja miejska w Bułgarii

Następny

Dodaj komentarz