Gotowy plan wycieczki objazdowej po Warnie i okolicach

Tagi , , , , , , ,

Warna to popularne, turystyczne miasto, znajdujące się w Bułgarii tuż nad brzegiem Morza Czarnego. Stanowi doskonały resort wakacyjny. To właśnie tam najczęściej wypoczywają Polacy, korzystają z wysokich temperatur i rajskich plaż. Jak zaplanować wyjazd? Co warto robić? Poznaj gotowy plan wycieczki objazdowej po Warnie!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dzień 1: przylot i zwiedzanie najważniejszych zabytków Warny

Postaraj się znaleźć taki lot, który umożliwi Ci przybycie na miejsce w porannych godzinach. Miasto obsługiwane jest przez międzynarodowy port lotniczy, a bezpośrednie loty dostępne są także z Polski. Nie powinieneś mieć więc problemu ze znalezieniem połączenia w dogodnym terminie. Po przylocie od razu udaj się do hotelu, odpocznij chwile i zwiedzamy. Swój pierwszy dzień poświęcisz głównie na to, by zapoznać się z najważniejszymi zabytkami, a także bułgarską kuchnią.

Co zwiedzisz pierwszego dnia w Warnie?

Plan trzydniowej wycieczki po Warnie rozpoczyna się od zabytków. Miasto to słynie z wielu obiektów architektonicznych, a także innych atrakcji.

Aerial view of the historic Euxinograd palace in Varna, Bulgaria. Admire the grand architecture and lush gardens of this magnificent estate, situated along the beautiful Black Sea coast.
Widok z lotu ptaka na zabytkowy pałac Euxinograd w Warnie, Bułgaria. Podziwiaj wspaniałą architekturę i bujne ogrody tej wspaniałej posiadłości, położonej wzdłuż pięknego wybrzeża Morza Czarnego, licencja: shutterstock/By sandsun

Pierwszego dnia powinieneś odwiedzić:

 • Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie — to prawosławny kościół o unikalnej architekturze, który znajduje się praktycznie w ścisłym centrum miasta. Świątynia ta została wzniesiona dokładnie w II połowie XIX wieku. Zwróć uwagę na charakterystyczne, pozłacane kopuły w architekturze zewnętrznej, a także na surowy wydźwięk korpusu budynku. Po wejściu do środka Twoim oczom ukaże się majestatyczny ołtarz, a także słynne malowidła sufitowe, które przykuwają uwagę.
 • Rzymskie łaźnie w Warnie — to z kolei jedno ze słynniejszych stanowisk archeologicznych, które znajduje się kilka minut drogi od centrum miasta. Rzymskie łaźnie, a raczej to, co po nich pozostało, są jednym z najlepiej zachowanych tego typu kompleksów.
 • Klasztor Aładża — jeśli wybierzesz się na obrzeża miasta, wówczas dotrzesz do klasztoru Aładża. To miejsce unikalne, ponieważ główna część budynku została po prostu wykuta w skale.
 • Pomnik Przyjaźni Bułgarsko- Sowieckiej — jeśli cenisz sobie surową architekturę, która bazuje na naturalnym tworzywie oraz monstrualnych bryłach, to ten pomnik jest na to najlepszym przykładem.
 • Euxinogard Palace — to dawna, letnia rezydencja królewska. Obecnie udostępniona jest dla zwiedzających. Dziś mieści się tam siedziba rządu i administracji miasta. Rezydencja pochodzi z końca XIX wieku i zachwyca oryginalną architekturą oraz kolorami.
Main Orthodox Cathedral of Varna city in Bulgaria
Główna Katedra Prawosławna w Warnie w Bułgarii, licencja: shutterstock/By Evannovostro

Podczas całego dnia zwiedzania, nie zapomnij zaplanować sobie przerwy na lunch. Najwięcej tradycyjnych, bułgarskich restauracji znajdziesz na starym mieście w Warnie. Koniecznie się tam udaj i zregeneruj siły. Pod wieczór wróć do hotelu i przygotuj się na kolejny, pełen emocji dzień!

Dzień 2: zwiedzanie najważniejszych muzeów oraz plażowanie

Warna to nie tylko zabytki, ale także i liczne instytucje kultury oraz sztuki. Przekonasz się o tym drugiego dnia swojego pobytu w mieście. Udaj się na zwiedzanie najważniejszych muzeów i galerii sztuki. A zatem drugiego dnia pobytu powinieneś udać się do:

 • Art Gallery Boris Georgiev — to prywatna galeria sztuki Borisa Georgieva. W kolekcji galerii znajduje się wiele ciekawych dzieł sztuki z różnych epok. Galeria ta znajduje się praktycznie w ścisłym centrum miasta, więc nie będziesz miał problemów z tym, by się do niej dostać.
 • Retro Museum — jeśli jesteś miłośnikiem motoryzacji, to muzeum będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Poznasz tu modele samochodów, które od dawna nie są już produkowane!
 • Muzeum Archeologiczne w Warnie — jak zostało to już wspomniane, w Warnie możesz znaleźć jedno z lepiej zachowanych stanowisk archeologicznych. Oczywiście takich prac było tam prowadzonych znacznie więcej. W muzeum archeologicznym będziesz więc mógł podziwiać najciekawsze okazy, które zostały znalezione w mieście i jego najbliższej okolicy.
The Archaeological Museum, Varna, Bulgaria/Historical building, Varna, Bulgaria/The Archaeological Museum, Varna, Bulgaria
Muzeum Archeologiczne, Warna, Bułgaria/Budynek historyczny, Warna, Bułgaria/Muzeum Archeologiczne, Warna, Bułgaria, licencja: shutterstock/By SvietlieishaOlena

Popołudnie spędź na plaży w Warnie!

Wizyta w muzeach i galerii sztuki może Ci zająć około pół dnia. Po tym czasie udaj się na plaże Nirvana Beach. To jedna z najpopularniejszych i największych plaż, która znajduje się nieopodal centrum miasta. Jest to piaszczysty fragment wybrzeża ze świetnie rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, Wypoczywaj tam tyle, ile tylko będziesz miał ochotę. Jeśli zdecydujesz się opuścić plażę nieco wcześniej, to możesz udać się wieczorem do delfinarium. Znajduje się ono blisko centrum miasta. Będziesz miał okazję do obcowania z tymi wodnymi ssakami, co z pewnością będzie jednym z lepszych doświadczeń. Na końcu dobrze się wyśpij i przygotuj się do ostatniego dnia pobytu w Warnie.

Aerial drone view of sea and coast above Euxinograd, Varna, Bulgaria. Beautiful summer day.
Widok z lotu ptaka na morze i wybrzeże nad Euxinogradem, Warna, Bułgaria.. , licencja: shutterstock/By ValentinValkov

Dzień 3: plan wycieczki objazdowej po Warniezwiedzanie okolicy Warny

Trzeci dzień poświęcisz na to, by nieco bliżej zapoznać się z okolicą. Jest ona niezwykle ciekawa i różnorodna.

Co warto zwiedzić w okolicy Warny?

Miasteczka i wsie w okolicy Warny również zasługują na to, by je docenić. Ostatniego dnia, możesz odwiedzić:

 • Golden Sands — popularne Złote Piaski to jeden z mniejszych, aczkolwiek wyjątkowo prestiżowych kurortów w Bułgarii. Jest on oddalony od miasta o jedynie 16 kilometrów. Czeka tam na Ciebie niesamowita plaża, a także luksusowe noclegi i prestiżowe kluby nocne. Jeśli masz ochotę na chwilę zabawy, to Złote Piaski będą idealne.
 • Bjała — to niewielkie, liczące zaledwie 2 tysiące mieszkańców miasteczko, które słynie z zabytkowej starówki i rozległej plaży. Będziesz tu mógł spokojnie wypocząć i się zrelaksować. Koniecznie odwiedź miejski targ, na którym możesz wyposażyć się najlepsze, lokalne produkty.
 • Obzor — jedynie 60 kilometrów od Warny na południe znajduje się urokliwe miasteczko Obzor. To również jeden z popularniejszych kurortów, w którym czeka na Ciebie spokojna, sielska atmosfera.
Aerial drone view of Obzor sity, Bulgaria. Beutiful seashore perfect for family vacation and tourism.
Widok z lotu ptaka z drona na Obzor w Bułgarii. Piękne wybrzeże idealne na rodzinne wakacje i turystykę , licencja: shutterstock/By triple_v

Po powrocie udaj się do hotelu i odpocznij. Prawdopodobnie wieczorem masz zarezerwowany lot powrotny. Z pewnością przywieziesz z trzydniowej wizyty w Warnie masę pamiątek, a przede wszystkim niesamowite wspomnienia. Takiego wyjazdu nie będziesz mógł zapomnieć!

Mamy nadzieje, że ten plan wycieczki objazdowej po Warnie pomoże Ci zaplanować Twój urlop!

Czytaj także:

Najbardziej instagramowe miejsca w Warnie – sprawdź!

Komunikacja miejska w Warnie – jak się poruszać po tym mieście?

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Co zabrać na wycieczkę do Warny? Sprawdźmy!

Narodowe Muzeum Historii Wojskowości w Sofii – zaplanuj zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz