Od 2008 r. w każde wakacje, w Ogrodzie Morskim w Burgas, oczy turystów cieszą gigantyczne rzeźby z piasku. Przez całe lato na obszarze 5 akrów wyznaczonego terenu przy ośrodku jeździeckim trwa Festiwal Rzeźb z piasku. Dzieła artystów z całego świata są realistycznym odzwierciedleniem swoich pierwowzorów. Największe rzeźby dochodzą do 8 metrów wysokości. Prace rozpoczynają się dużo wcześniej niż festiwal zostaje udostępniony do zwiedzania. Przygotowywane jest podłoże a po przesianiu 5600 ton specjalnego, odpornego na deszcz piasku artyści zaczynają tworzyć swoje dzieła.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Historia festiwalu
Podczas piętnastu edycji festiwalu zaprezentowali się twórcy m.in. z Bułgarii, USA, Portugalii, Indonezji, Anglii, Australii, Niemiec, Ukrainy, Turcji, Rosji, Słowacji, Polski, Holandii, Czech, Irlandii, Belgii, Łotwy, Francji, Norwegii, a także Włoch. Każdy festiwal ma także swój motyw przewodni. W 2022 r. turyści podziwiali „Jurajską dominację nad światem”. Główną atrakcją była rzeźba wulkanu wykonywana na oczach zwiedzających. Oprócz dinozaurów podczas 15 edycji eventu rzeźbiarze wykonali prace odpowiadające na tematy:
- „Karnawał” – 2008,
- „Bohaterowie z bajki” – 2009,
- „Cyrk” – 2010,
- „Kino” – 2011,
- „Zaczarowany świat” – 2012,
- „Aleja sław” – 2013, „Opowieści z piasku” – 2014,
- „Na safari z aparatem” – 2015,
- „Bohaterowie filmowi” – 2016,
- „Opowieści z piasku” – 2017,
- „Mity i potwory” – 2018,
- „Ulubieni bohaterowie dzieci” – 2019,
- „Straszny, zabawny, straszny” – 2020,
- „Dzieci chciały” – 2021
W pierwszym festiwalu udział wzięło 20.000 odwiedzających. Atrakcja przygotowana z myślą głównie o mieszkańcach Burgas, szybko stała się popularna również wśród turystów odwiedzających latem pobliskie kurorty. Zainteresowanie imprezą rosło z roku na rok. Obecnie festiwal odwiedza około 100.000 widzów. Wychodząc naprzeciw ciekawości odwiedzających władze Burgas przygotowały wystawę 3D. W Centrum Ekspozycyjnym „Flora” Burgas zobaczyć można pomniejszone modele rzeźb z ubiegłych lat: „Na safari z aparatem”, „Bohaterowie kina”, „Piasek Opowieści”, „Mity” i potwory”, „Ulubione postacie dziecięce”. Od 2020 r. festiwal prezentuje prace 13 twórców. Wcześniejsze edycje gromadziły od 16 do 24 rzeźb. Do tej pory zaprezentowano łącznie 270 dzieł.
Informacje praktyczne
Wystawa festiwalowa trwa od początku lipca do końca września, a przy dobrej pogodzie również w październiku. Jednak ze względu na materiał, z którego powstają rzeźby – warto zobaczyć je na początku festiwalu.
Ekspozycja czynna jest w godzinach 9.00 – 21.00
Wstęp na wystawę jest biletowany:
- Bilet normalny – 4 lewy (ok. 9,65 zł)
- Bilet ulgowy – dzieci i młodzież w wieku 7-18 lat oraz emeryci – 2 lewy (ok. 4,83 zł)
- Dzieci do 7 lat oraz osoby niepełnosprawne – wstęp bezpłatny
- Bilety rodzinne: 2 osoby dorosłe + dziecko powyżej 7 lat – 8 lewów (ok. 19,31 zł), obowiązuje również na 2 osoby dorosłe + 2 dzieci powyżej 7 lat. – 10 lewów (ok. 24,13 zł)
- Bilet grupowy (od 10 osób) – 3 lewy/os. (ok. 7,24 zł)
Jak dostać się na festiwal?
W Burgas znajduje się największy na wybrzeżu port lotniczy (drugi co do wielkości w całej Bułgarii). Z lotniska do centrum oraz w okolice Ogrodu Morskiego dostaniemy się transportem publicznym, który jest tu dobrze rozwinięty. Sieć linii autobusowych pozwala sprawnie dotrzeć w wybrane miejsce, ponadto bilety są stosunkowo tanie (bilet z lotniska do centrum to ok. 2 lewów). Do Burgas kursują również autobusy z Pomorie, Słonecznego Brzegu i Sozopola.
Na podróżujących samochodem czekają parkingi wzdłuż drogi biegnącej równolegle do parku. W szczycie sezonu może być jednak problem z miejscem. Warto zostawić samochód na jednym z podziemnych parkingów w centrum i przespacerować się do Ogrodu. Trzeba natomiast wiedzieć, że parkowanie w niebieskiej strefie jest płatne. Opłaty można dokonać w parkometrze, u parkingowego lub przez SMS.
Inne atrakcje Parku Primorskiego
Wybierając się na festiwal warto zwiedzić pozostałe atrakcje Ogrodu Morskiego. Rozłożysty zielony teren będący swoistą barierą między wybrzeżem a centrum miasta jest idealnym miejscem odpoczynku i rozrywki. Długość parku to aż 7 km wzdłuż wybrzeża. Miłośnicy przyrody nacieszą oczy bogatą roślinnością a koneserzy kultury mogą podziwiać liczne rzeźby lub udać się do tutejszego letniego teatru. Ponadto na fanów rozrywki czeka kasyno, a dla aktywnych obiekty sportowe. Nie zabrakło również placów zabaw. Park kryje także małą cerkiew, a nawet domek Hobbitów. Z tarasów widokowych rozciąga się panorama Morza Czarnego z tutejszym molo na pierwszym planie. Wychodząc z parku i idąc schodami w dół dotrzemy na piaszczyste plaże, które ciągną się przez całe miejskie wybrzeże z wyjątkiem portu i obszarów przemysłowych.