Dlaczego warto jechać do Bułgarii?

Tagi , , ,

Bułgaria to bałkański kraj o bogatej historii i kulturze. Dzięki swojemu położeniu nad Morzem Czarnym jest doskonałym wyborem na wakacje. Niezależnie od tego, czy planujesz zwiedzanie bułgarskich miast, spacer po górach, czy odpoczynek na wybrzeżu to z pewnością Bułgaria Cię nie rozczaruje. Zapaleni podróżnicy wiedzą także, że Bułgaria zajmuje czołowe miejsca w niemal każdym rankingu najtańszych kierunków w Europie. Jednak ten wschodnioeuropejski kraj ma znacznie więcej do zaoferowania niż niskie ceny. Dlaczego warto jechać do Bułgarii? Poniżej opisaliśmy argumenty, dlaczego warto wybrać Bułgarię na swoje wakacje.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Tanie loty do Bułgarii

Jeśli planujesz podróż samolotem do Bułgarii to z pewnością znajdziesz niedrogie bilety lotnicze. Dodatkowo koszty pobytu i wynajmu noclegu są tutaj stosunkowo niskie. Najlepszym i najtańszym czasem na rezerwację lotu i pobytu w Bułgarii jest okres poza szczytem sezonu (lipiec – sierpień). Od września do marca ceny za apartamenty, hotele, atrakcje i samoloty są znacznie niższe w sezonie wysokim. Poza tym w miesiącach tych można poczuć prawdziwy klimat Bułgarii.

Dlaczego warto jechać do Bułgarii? Atrakcyjne wybrzeże Morza Czarnego

Na około 378 kilometrach wybrzeża Morza Czarnego w Bułgarii możesz znaleźć malownicze nadmorskie miasteczka i szerokie, piaszczyste plaże, takie jak w  Sozopolu, Złotych Piaskach czy w Słonecznym Brzegu. Od morskich miasteczek po osobliwe wioski, bułgarskie wybrzeże jest naprawdę warte odwiedzenia. Najlepiej zaplanować zwiedzanie wybrzeża minimum na kilka dni, abyś mógł w pełni poczuć tutejszą atmosferę. Na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego znajduje się wiele miejsc z bogatym życiem nocnym, takim jak na przykład w Słonecznym Brzegu. Możesz również spędzić urlop w jednym w wielu luksusowych resortów plażowych, których w Bułgarii jest bardzo dużo. Z drugiej strony, jeśli szukasz kontaktu z naturą i chcesz cieszyć się dziką przyrodą, masz wiele opcji pobytu na kempingach znajdujących się na całym wybrzeżu Bułgarii.

Malownicze góry i leśne szlaki

Trudno przeoczyć malowniczy krajobraz Bułgarii. Na obrzeżach stolicy Bułgarii – Sofii znajduje się malowniczy masyw górski Vitosha z najwyższym szczytem – Czarny Wierch o wysokości 2290 m n. p. m. W Bułgarii góry zajmują około 30% całego terytorium. Największe masywy górskie w Bułgarii to Riła, Pirin, Rodopy, Stara Płanina i Vitosha. Setki malowniczych szlaków górskich doprowadzi Cię na wzgórza i góry. 

Czyste jeziora i rzeki

Jeśli chcesz w pełni odkryć bułgarską przyrodę, nie możesz pominąć zobaczenia malowniczych jezior, rzek lub wodospadów. Niektóre z tych naturalnych bogactw znajdziesz na górskich zboczach, podczas gdy inne są bardziej dostępne i nie wymagają wielu kilometrów wędrówki. Jeśli lubisz leśne wędrówki i planujesz pobyt w okolicy Sofii to warto odwiedzić przepiękny wodospad Bojana. Na uwagę zasługuje także siedem jezior znajdujących się w Parku Narodowym Riła. Innym sposobem na poznanie bułgarskich rzek jest rejs statkiem wzdłuż ich brzegów. Warto wybrać się na rejs Dunajem, który płynie wzdłuż granicy z Rumunią lub rejs po przybrzeżnych rzekach takich jak na przykład: Ropotamo, Kamczi czy Veleka.

Dlaczego warto jechać do Bułgarii? Liczne wydarzenia kulturalne i festiwale

Bułgarska tradycja i historia są wciąż bardzo żywe w lokalnych festiwalach oraz wydarzeniach kulturalnych. Organizowane są one przez lokalne społeczności, które chcą zachować tradycje i odrębne zwyczaje. Wiele z tych festiwali wiąże się z bułgarską muzyką ludową i tańcem. Tradycyjnym tańcem ludowym jest horo. Na wszystkich tego typu wydarzeniach i festiwalach możesz spodziewać się także dużej ilości lokalnego jedzenia. Niektóre wydarzenia poświęcone są lokalnym uprawom. Warto spróbować doskonałych czereśni z Kuystendilu lub śliwek z których produkowana jest rakia w Troyan.

Do najpopularniejszych festiwali należy zdecydowanie „Festiwal Róż” w Kazanlaku i „Festiwal Surva”. Podczas „Festiwalu Róż” możesz poznać dawną tradycję uprawy i zbierania róż w dolinach Bułgarii. Zobaczysz także jak dziesiątki płatków róż przechodzi proces, w którym efektem końcowym jest niezwykle popularny olejek eteryczny. „Festiwal Surva” jest wyjątkowym doświadczeniem kulturowym, którego nie można przegapić. Historia tego festiwalu sięga czasów pogańskich. Organizowane są wówczas  pokazy tańców ludowych, które mają za zadanie odpędzić złe duchy.

Zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i sztuka sakralna

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się wiele obiektów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego z całej Bułgarii. Jednym z najbardziej popularnych jest nadmorskie stare miasto Nessebar, zespół kościołów na klifie w Iwanowie pochodzących z XII wieku oraz bogata bioróżnorodność rezerwatu przyrody Srebarna. Każdy obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Bułgarii ma ogromne znaczenie dla tego kraju. W temacie historii i zabytków Bułgarii nie sposób nie wspomnieć o głęboko zakorzenionej historii religijnej, którą można tu znaleźć.

W całym kraju znajduje się wiele zabytkowych kościołów, klasztorów i świątyń. Niektóre z tych miejsc kultu religijnego sięgają IV wieku, jak na przykład Rotunda św. Jerzego, która znajduje się w centrum Sofii i jest najstarszym kościołem w Bułgarii. Warto odwiedzić także malowniczo położony klasztor Riła (Monastyr Rilski), który jest największym w Bułgarii, a także klasztor Troyan. Są w Bułgarii także  mniejsze klasztory, które warto odwiedzić takie jak na przykład: Czerepiski Monaster Zaśnięcia Matki Bożej w pobliżu Vratsa oraz klasztor Drianowo poświęcony Archaniołowi Michałowi w pobliżu Veliko Tarnovo.

Dlaczego warto jechać do Bułgarii? Różnorodność zimowych atrakcji w Bułgarii

Bułgarię warto odwiedzić także w sezonie zimowym. Zima w Bułgarii jest niezwykle atrakcyjna, pomimo mroźnej pogody. Turystyka zimowa jest tu wyjątkowo popularna. Bułgaria oferuje także najlepsze i najtańsze ośrodki narciarskie w Europie Wschodniej. Zarówno amatorzy, jak i profesjonalni miłośnicy sportów zimowych planują ferie w pobliżu bułgarskich stoków narciarskich. Ogromną zaletą wyjazdu na narty do Bułgarii są przystępne ceny, duży wybór stoków narciarskich i bogata oferta apres-ski. Do najbardziej popularnych ośrodków narciarskich należą Borowec, Pamporowo oraz Bansko. Najpopularniejszym z nich jest Bansko, który często pojawia się na szczycie plebiscytów, biorąc pod uwagę najbardziej przystępne cenowo ośrodki narciarskie w Europie.

Bansko to malowniczo położone górskie miasteczko leżące w malowniczym Parku Narodowym Pirin. Ośrodki Bezbog i Osogovo są znacznie mniej popularne turystyczne i nieco bardziej spokojne.Innym powodem, dla którego warto odwiedzić Bułgarię zimą, jest możliwość zobaczenia tradycji i zwyczajów, które są w tym czasie prezentowane. Oczywiście, świętowanie Bożego Narodzenia i Nowego Roku w Bułgarii to jedne z najbardziej rozpowszechnionych zimowych tradycji. Te dwa odrębne wydarzenia wyznaczają początek roku w Bułgarii, mają starożytne pochodzenie i odrębne rytuały. Jednym z nich jest festiwal ludowy Surva, podczas którego mieszkańcy przebierają się w zwierzęce stroje i wykonują rytualny taniec, aby odpędzić złe duchy zimy. Kilka dni później obchodzone jest jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich – Jordanovden – Święto Trzech Króli. Wczesnym rankiem w dwunasty dzień świąt Bożego Narodzenia młodzi mężczyźni wskakują do lodowatych rzek, aby wydobyć krzyż, wrzucony do wody w celu jej uświęcenia.

Produkty lokalne i wyroby domowe

Spędzając wakacje w Bułgarii na lokalnych targach i bazarach znajdziesz wiele świeżych, sezonowych owoców oraz warzyw i produktów spożywczych wykonanych według lokalnych tradycji. Polecamy kupić słoik bułgarskiego miodu lub dżemu na pamiątkę wakacji w tym pięknym kraju. Jeśli odwiedzasz Bułgarię na początku lata, możesz spróbować doskonałych, niezwykle soczystych i słodkich truskawek oraz czereśni. W miesiącach takich jak sierpień i wrzesień możesz delektować się soczystymi brzoskwiniami, winogronami oraz dojrzałymi figami dostarczanymi na lokalne rynki prosto z ogrodów. Polecamy odwiedzić także sklepy mięsne, rybne, mleczarnie i piekarnie. Każdy z nich oferuje świeże specjały o znacznie wyższej jakości niż te, które znajdziesz w supermarketach. Dodatkowo kupując takie produkty wspierasz lokalnych rzemieślników i rolników.

Tanie noclegi w Bułgarii

W zależności od tego, jakim typem podróżnika jesteś, możesz znaleźć wygodne zakwaterowanie za około 25-50 euro. Za pokój w hotelu średniej klasy w stolicy Bułgarii – Sofii w szczycie sezonu zapłacisz około 30 euro za noc. Za pobyt w 5-gwiazdkowym hotelu nad brzegiem Morza Czarnego musisz zapłacić około 100 euro. Budżetowy hotel będzie Cię kosztował od 15 do 30 euro, natomiast hostel będzie jeszcze tańszy. Cena zależy również od tego, gdzie planujesz się zatrzymać w Bułgarii. Pobyt w Sofii lub w popularnych kurortach plażowych będzie znacznie droższy niż w mniejszych miastach. 

Dlaczego warto jechać do Bułgarii? Różnorodność wycieczek i atrakcji poza szlakiem turystycznym

Bułgaria oferuje dużą różnorodność atrakcji. Jeśli zastanawiasz się gdzie jechać na wycieczkę w Bułgarii to polecamy Park Narodowy Pirynu leżący w górach Piryn. Ten park narodowy zajmuje dużą część gór Piryn w południowo-zachodniej Bułgarii. Na terenie parku znajduje się siedem malowniczych miejscowości takich jak: Bansko, Gotse Delchev, Razlog, Sandanski, Strumyani, Kresna oraz Simitli. Park Narodowy Pirynu został utworzony w 1962 roku i początkowo nosił nazwę Park Narodowy Vihren (od nazwy najwyższego szczytu Pirynu). Z biegiem lat terytorium parku było wielokrotnie powiększane i obecnie Park Narodowy Pirynu rozciąga się na powierzchni 40 000 hektarów. Od 1983 roku znajduje się on na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Płowdiw

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest miasto Płowdiw. Bułgaria ma bogatą historię sięgającą czasów panowania Persów i Rzymian na tych terenach. Teatr w Płowdiwie został zbudowany w II wieku naszej ery i jest jednym z najlepiej zachowanych na świecie. Współcześnie organizowane są w nim różne wydarzenia kulturalne takie jak koncerty i przedstawienia. Amfiteatr w Płowdiwie ma 14 rzędów siedzeń z wykonanych z marmuru, które mogą pomieścić do 3500 widzów. W podziemiach znajduje się podziemne przejście, które prowadzi na ulicę. Jest to jeden z wielu zachowanych w Płowdiwie budynków z czasów starożytnego Rzymu. Starożytny stadion Filipopolis (tak pierwotnie nazywał się Płowdiw) jest kolejnym ciekawych obiektem znajdującym się w tym mieście. W 1995 roku otrzymał status narodowego dziedzictwa kulturowego.

Dom na szczycie góry Buzłudża

Bułgaria, jako były członek bloku wschodniego posiada pozostałości typowej stalinowskiej architektury. Jednym z takich przykładów może być Dom – Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii, zbudowany na szczycie góry Buzłudża. Budowa tego obiektu miała na celu zachowanie pamięci o wczesnych początkach Bułgarskiej Partii Komunistycznej, która została powołana podczas Kongresu Buzłudżańskiego w 1891 roku. Dom – Pomnik posiada kształt spodka, który ma 14,5 m wysokości oraz 42 m średnicy. Cechą charakterystyczną tego budynku jest 70-metrowa wieża. Na szczycie wieży znajdowały się dwie 12-metrowe gwiazdy, które były podświetlane po zmierzchu i w nocy. Nie zachowały się one do współczesnych czasów. Budynek jest obecnie zrujnowany.

Dlaczego warto jechać do Bułgarii? Smaczna lokalna kuchnia

Bułgarska kuchnia jest niezwykle syta i smaczna. Posiada ona wiele wpływów bałkańskich, greckich i tureckich. Polecamy spróbować m.in.: gyuveche – pikantnego gulaszu, szkembe czorba – zupę z flaków wieprzowych lub wołowych, tarator – ogórkowy chłodnik oraz kufte – klopsików, w których widać wpływy kuchni tureckiej. Mieszkańcy wybrzeża lubią również świeże ryby, które są poławiane wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego.

Życzliwi i gościnni Bułgarzy

Bułgarzy słyną na całym świecie ze swojej życzliwości i gościnności. Są oni bardzo otwarci, życzliwi i hojni. Pomimo swojego nie zawsze komfortowego życia Bułgarzy mają niezwykle pozytywne nastawienie do świata.

Bułgaria z piękną przyrodą, niesamowitą historią, wieloma zabytkami, plażami, pyszną kuchnią i uroczymi ludźmi zasługuje na to, aby znaleźć się na liście najciekawszych destynacji wakacyjnych w Europie!

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Najlepsze parki rozrywki w Słonecznym Brzegu

Ile kosztują wakacje w Bułgarii? Co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz