Czy w Sofii jest drogo? Sprawdźmy!

Tagi , , , , , , ,

Sofia to największe miasto i stolica malowniczej Bułgarii. Miesza tam ponad 1,2 miliona mieszkańców, a do tego przybywa coraz więcej turystów. Jeśli I Ty zastanawiasz się nad wyjazdem do tego miasta, to pewnie chciałabyś wiedzieć, czy w Sofii jest drogo? Sprawdźmy to!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ceny i koszty życia w Sofii – ile i na co będziesz musiał wydać?

Wycieczki do Sofii są nie tylko popularną ofertą biur podróży. Tak naprawdę, coraz więcej podróżnych decyduje się zorganizować sobie takie wakacje na własną rękę. Statystycznie, koszty życia w Sofii, dla przeciętnego mieszkańca i turysty, są około 4% wyższe niż w Polsce. Warto też zaznaczyć, że najczęściej pracownik biurowy zarabia w stolicy Bułgarii około 4,4 tysiąca złotych, co jest bardzo zbliżoną płacą do tej w Polsce.

Czytaj także: Ceny w Sofii i koszty życia

Noclegi w Sofi – ile będziesz musiał zapłacić?

Noclegi w Sofii są zróżnicowane. Weź pod uwagę, że jest to stolica kraju, co oznacza zwiększone koszty. Koszty noclegu będą zależeć także od Twoich wymagań, oczekiwań oraz lokalizacji. Przyjmuje się, że przeciętny turysta za jedną noc w Sofii zapłaci około 244 złotych. Jednak poszczególne ceny noclegów w Sofii prezentują się następująco:

  • hostel – cena za noc to około 88 złotych;
  • pensjonat – ceny zaczynają się już od 124 złotych za noc;
  • hotel jednogwiazdkowy – cena za noc to około 134 złote za noc;
  • dwugwiazdkowy hotel – to wydatek rzędu od 149 złotych za noc;
  • hotel trzygwiazdkowy – to około 200 złotych za noc (jest to rozwiązanie najczęściej wybierane przez podróżnych)
  • czterogwiazdkowy hotel – ceny rozpoczynają się już od 264 złotych za noc;
  • hotel pięciogwiazdkowy, butikowy o wysokim standardzie – to wydatek rzędu od 474 złotych za noc.

Ceny noclegów nie prezentują się więc wyjątkowo wysoko. Co więcej, jeśli zdecydujesz się nocować nieco dalej od centrum, to istnieje spora szansa, że zapłacisz za to jeszcze mniej!

Sofia at Sunset - Bulgaria
Sofia zachód słońca, licencja: shutterstock/By tichr

Jakie ceny w restauracjach w Sofii?

Podczas wycieczki do Sofii warto poznać też lokalną kuchnię. Restauracji w bułgarskiej stolicy z pewnością Ci nie zabraknie. Ile zapłacisz więc za posiłek? Otóż:

  • za posiłek w przeciętnej restauracji zapłacisz około 47 złotych;
  • jeśli chodzi o posiłek w prestiżowej restauracji zapłacisz już około 144 złotych;
  • za posiłek w restauracji typu fast-food zapłacisz około 28 złotych.

Ceny piwa w restauracjach są zróżnicowane w zależności od tego, czy zdecydujesz się na lokalny trunek, czy na piwo importowane. Wówczas zapłacisz odpowiednio 9,40 lub 12 złotych. Znów można powiedzieć, że nie są to wyjątkowo wygórowane ceny.

A jakie ceny produktów spożywczych w Sofii?

Możesz wiele zaoszczędzić, decydując się chociażby częściowo na samodzielne przygotowywanie własnych posiłków podczas pobytu w Sofii. W mieście znajdziesz wiele dyskontów spożywczych, które z reguły są świetnie zaopatrzone. Ceny produktów spożywczych w stolicy Bułgarii prezentują się następująco:

  • za świeży chleb zapłacisz około 4,50 złotych;
  • litr mleka zapłacisz około 7,30 złotych;
  • za kilogram lokalnego sera zapłacisz około 46 złotych;
  • kilogram kiełbasy zapłacisz około 66 złotych;
  • za 12 sztuk jajek zapłacisz około 13 złotych;
  • kilogram świeżych jabłek i pomarańczy zapłacisz około 6,70 złotych.

Ceny w sklepach w Sofii są więc nieco wyższe lub równe cenom z marketów w Polsce.

Widok na pomnik Hetmana Bohdana Chmielnickiego i Katedra św. Zofii na Placu Sofii, Kijów, Ukraina. Piękna jesienna sceneria.
Widok na pomnik Hetmana Bohdana Chmielnickiego i Katedra św. Zofii na Placu Sofii, Kijów, Ukraina. Piękna jesienna sceneria., licencja: shutterstock/By rbrechko

Cena transportu publicznego w Sofii

Najlepszym sposobem na zwiedzanie Sofii jest korzystanie z transportu publicznego. W mieście działają autobusy, tramwaje, a także dwie linie metra. Na wszystkie środki transportu obowiązuje ten sam bilet. Za bilet na pojedynczy przejazd w strefie miejskiej zapłacisz około 3,80 złotych. Za ten sam bilet na obszar podmiejski zapłacisz już około 4,80 złotych. Jest to więc cena mocno porównywalna do taryf w Polsce.

Czytaj także: Komunikacja miejska w Sofii – jak się poruszać?

Ceny taksówek w Sofii

Jeśli chcesz szybko dostać się z miejsca na miejsce, wówczas możesz skorzystać z taksówek, których w Sofii nie brakuje. Cena za rozpoczęcie kursu w taryfie normalnej wynosi 5,20 złotych. Następnie, za każdy, przejechany kilometr zostanie naliczona opłata zgodnie z taryfikatorem w wysokości 2,80 złotych. Za godzinę oczekiwania, kierowca taksówki policzy sobie dodatkowe 42 złote. W tym wypadku można powiedzieć, że taksówki w Sofii są droższe od taksówek w Polsce.

St. Alexander Nevsky Cathedral in the center of Sofia, capital of Bulgaria against the blue morning sky with colorful clouds
Katedra św. Aleksandra Newskiego w centrum Sofii, stolicy Bułgarii na tle błękitnego porannego nieba z kolorowymi chmurami, licencja: shutterstock/By Nataliya+Nazarova

Czy więc życie i pobyt w Sofii jest drogi?

Wycieczki do Sofii nie należą do jednych z najdroższych. Przy przyjęciu, że statystyczny mieszkaniec zarabia około 4,4 tysiąca złotych, ceny w restauracjach, sklepach spożywczych i ceny transportu są wyjątkowo rozsądnie dobrane. Oczywiście podczas wakacji z pewnością będziesz chciał skorzystać z różnorodnych atrakcji i ofert specjalnych, a być może nawet zdecydujesz się na luksusowy hotel. W tym wypadku – analogicznie – będziesz musiał zapłacić nieco więcej, jednak dokładnie taka sama sytuacja obowiązuje w każdym kraju. Ceny w Sofii są dopasowane do zarobków oraz aktualnej sytuacji ekonomicznej w całym kraju. Co więcej, jeśli porównasz ceny w Sofii z cenami w popularnych kurortach jak np. Słoneczny Brzeg, to będą one znacznie wyższe. Jednak w mniej popularnych miejscowościach jak np. Dupnica, ceny te będą znacznie niższe. Jednym słowem, Sofia nie jest miastem drogim – zarówno pod względem kosztów życia, a także pod względem codziennych wydatków przeciętnego turysty. Mądrze gospodarując swoim wakacyjnym budżetem, z pewnością Twój portfel nie odczuje większego obciążenia po takim wyjeździe.

Czytaj także: Ceny nieruchomości i koszty życia w Bułgarii

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Dlaczego warto jechać do Sofii?

Zima w Płowdiw (Plovdiv) – jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz