Co zabrać na wakacje do Słonecznego Brzegu?

Tagi , , , , , ,

Nikt nie lubi, kiedy w czasie urlopu zaskakują nas niemiłe niespodzianki. Czasami nie mamy wpływu na to, co nas spotyka na wakacjach, ale każdy wytrawny podróżnik wie, że warto się dobrze przygotowywać, aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych wspomnień. Oczywiście co innego zabierzesz, jeżeli zamierzasz dotrzeć do Bułgarii samochodem, a co innego, gdy lecisz samolotem. Natomiast są rzeczy, które bez względu na rodzaj wyjazdu przydadzą się każdemu, kto planuje swoje wakacje na wybrzeżu Morza Czarnego. Jeżeli jeszcze nie wiesz co zabrać na wakacje w Słonecznym Brzegu, ten wpis jest dla Ciebie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dokumenty i ubezpieczenie

Nie trzeba chyba przypominać, że wyjazd za granicę wymaga odpowiedniego przygotowania się pod kątem zabieranych dokumentów. Bułgaria należy do Unii Europejskiej i do przekroczenia jej granicy potrzebujemy jedynie dowodu osobistego lub paszportu. Należy pamiętać, że bez względu, jaki dokument wybierzemy, musi on być aktualny i ważny przez cały okres pobytu. Jeżeli planujemy wypożyczenie samochodu na miejscu, musimy zabrać prawo jazdy uprawniające do prowadzenia pojazdów odpowiedniej kategorii. Dobrą praktyką jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, ale podstawową opcją dla wyjazdów na terenie Unii Europejskiej jest karta EKUZ. O tym, że warto zainteresować się wyrobieniem karty, niech świadczy fakt, że jest ona darmowa, a wniosek bez problemu możemy złożyć przez Internet. Zanim wyruszymy do Bułgarii, warto również sprawdzić obecną sytuację pandemiczną w kraju, sprawdzając stronę MSZ w sekcji informacji dla podróżujących. Oprócz informacji dotyczących niezbędnych dokumentów potrzebnych do przekroczenia granicy znajdziemy tam również informacje o ewentualnych zagrożeniach.

Pieniądze

Oficjalną walutą Bułgarii jest lew, dlatego nie możemy zapomnieć przed wyjazdem o wymianie gotówki. Jeden lew bułgarski to w tym momencie około 2,4 złotego, ale warto sprawdzić kurs, zanim udamy się do kantoru. Jako że Słoneczny Brzeg odwiedza wielu zagranicznych turystów, bez problemu znajdziemy tutaj bankomaty, a coraz więcej miejsc akceptuje również karty płatnicze. Aby jednak uniknąć problemów oraz opłat za przewalutowanie wciąż najlepszą i najbezpieczniejszą opcją jest zabranie odpowiedniej ilości bułgarskiej gotówki.

Ochrona przed słońcem

Klimat nad Morzem Czarnym jest bardzo wymagający dla naszej skóry. Latem panuje tutaj gorąc, który w połączeniu z większą wilgotnością sprawia, że to tak popularne miejsce na wakacyjny odpoczynek. Aby jednak nie skończyć z poparzeniami skóry, które z pewnością uprzykrzą nam wyjazd, warto zaopatrzyć się w wodoodporny krem z wysokim (minimum SPF 50) filtrem UVA i UVB. Dodatkowo przyda się nakrycie głowy, które nie tylko ochroni delikatną skórę głowy przed prażącym słońcem, ale zapewni nam dodatkową ochronę przed udarem słonecznym. Wybierając okulary przeciwsłoneczne na wyjazd, warto zdecydować się na te, które posiadają dodatkowe filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Na szczęście są one coraz bardziej popularne i łatwo dostępne.

Innym problemem wynikającym z wysokich temperatur, z których słynie Słoneczny Brzeg, jest rozgrzany do nawet 48 stopni Celsjusza piasek. Dlatego dobrze jest zadbać o odpowiednie obuwie, jeżeli planujemy jakiekolwiek spacery po plaży. Nic jednak nie zapewni takiej ochrony jak unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Najlepszym rozwiązaniem jest przejście się do okolicznej restauracji, gdzie w zacienieniu spędzimy czas w miłym towarzystwie, popijając przy tym wodę, która nie tylko ugasi nasze pragnienie, ale też ochłodzi nas nawet podczas upału.

Co zabrać na wakacje do Słonecznego Brzegu? Odpowiednie ubranie

Skoro wiesz już, że Bułgaria słynie z upalnych temperatur, musisz zadbać o zabranie odpowiedniego ubrania. W ciągu dnia świetnie sprawdzą się delikatne i zwiewne materiały, które osłonią nas przed słońcem. Warto postawić na naturalne materiały, które dodatkowo ochronią nas przed negatywnym efektem uporczywego słońca. Jednym z niezbędnych elementów każdej wyprawy nad Słoneczny Brzeg jest strój kąpielowy. Morze Czarne nie należy do bardzo słonych, co w połączeniu z ciepłą temperaturą wody sprawia, że kąpiel w nim z pewnością można uznać za bardzo przyjemną.

Jeżeli planujemy odwiedzać nocne kluby, z których słynie okolica, musimy przygotować odpowiednie ubrania. Niektóre kluby posiadają własne baseny, dlatego warto mieć w zanadrzu dodatkowy strój również i na taką okazję. Dla zwolenników nieco spokojniejszych rozrywek, którzy wolą spędzać wieczory w eleganckich restauracjach, świetnie sprawdzą się lekkie i chroniące przed nocną bryzą ubrania. Po rozgrzanym dniu nawet odrobina przyjemnego wiaterku może nas ochłodzić, dlatego warto być przygotowanym na każdą okazję.

Tłumacz i przewodnik

Bułgarzy, których spotkamy w większości turystycznych miejscowości, świetnie porozumiewają się językiem angielskim. Lata doświadczenia w obsługiwaniu zagranicznych gości sprawia, że bardzo łatwo będzie nam się z nimi dogadać. Dlatego, jeżeli znasz angielski na poziomie komunikatywnym, nie powinieneś mieć żadnych problemów na terenie całego Słonecznego Brzegu. Jest też dobra wiadomość dla mniej zaawansowanych, coraz więcej Bułgarów rozumie podstawowe polskie zwroty. Zwłaszcza te, które podobnie brzmią do ich rosyjskich odpowiedników. Jeżeli więc znamy rosyjski, to nie powinniśmy mieć żadnych problemów z porozumieniem się.

Dla najbardziej początkujących pozostaje „język ciała”, pamiętajmy tylko, że w Bułgarii potakiwanie i kręcenie głową mają odwrotne znaczenie. Dlatego każdy gest warto potwierdzić słownie, aby mieć pewność, czy nasz rozmówca chciał powiedzieć „nie” (bułgarskie „ne”), czy tak (bułgarskie „da”). Takich ciekawostek na temat bułgarskiej kultury znajdziemy więcej w każdym przewodniku, który warto mieć, jeżeli chcemy zobaczyć więcej, niż tylko piaszczyste plaże Słonecznego Brzegu. Do tego świetnie się sprawdzi nawet telefon z dostępem do Internetu. Należy jedynie pamiętać, aby przed wyjazdem upewnić się, że nasz operator komórkowy oferuje roaming i w razie potrzeby uaktywnić go jeszcze na terenie Polski. Jeżeli o tym zapomnimy, pozostanie nam załatwienie tego w miejscach z dostępem do publicznego lub hotelowego Wi-Fi.

Co zabrać na wakacje do Słonecznego Brzegu? Podsumowanie

Lista rzeczy, które warto zabrać Słonecznego Brzegu, mogłaby się ciągnąć bez końca. Jest bowiem wiele możliwości i różnych sytuacji, na które chcemy być zawsze gotowi. Jednak pamiętając o tych paru niezbędnych elementach, które zostały opisane wyżej, jesteśmy w stanie przeżyć naprawdę udane wakacje, o których na długo nie zapomnimy i to tylko ze względu na miłe wspomnienia.

Poprzedni

Gdzie zjeść w Sveti Vlas? Najlepsze restauracje

TOP 20 najpiekniejszych plaż Słonecznego Brzegu

Następny

Dodaj komentarz