Bułgaria od dawna znana jest na Bałkanach ze swojej pysznej kuchni. Dlaczego bułgarskie jedzenie smakuje tak niesamowicie? Z pewnością dzięki unikalnym przepisom przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Nie inaczej jest w Warnie. Miasto to jest popularnym nadmorskim kurortem, więc przez cały rok można spodziewać się tu świeżych owoców morza i rybnych przysmaków. Zjesz tu także nowoczesne dania oraz tradycyjne bułgarskie klasyki. Warto poznać Warnę także z jej kulinarnej strony. Sprawdźmy zatem dokładnie, co warto zjeść w Warnie!
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Co warto spróbować, będąc w Warnie?
Każdy, kto miał okazję skosztować tradycyjnej kuchni bułgarskiej, wie, że niewiele jest potraw, które mogą przebić w smaku sałatkę ze świeżych pomidorów, ogórków, cebuli i lokalnego sera owczego. To samo dotyczy glinianych garnków – nie ma nic lepszego niż intensywny smak wolno gotowanego mięsa, ryb i sezonowych warzyw przygotowywanych w tym naczyniu. Poznajmy więc popularne potrawy regionu.
Ribena chorba
Ribena chorba to tradycyjna bułgarska zupa rybna, która jest przygotowywana z różnych rodzajów ryb lub rybich głów i warzyw gotowanych w bulionie rybnym. Najczęściej są to ryby słodkowodne lub słonowodne, które gotuje się w osolonej wodzie, później kroi na kawałki, a następnie gotuje się na wolnym ogniu z kawałkami warzyw, ziołami i przyprawami w bulionie rybnym.
Do smaku dodawane są takie warzywa jak na przykład: marchew, ziemniaki, cebula, papryka, czosnek oraz pomidory. Oprócz tego w zupie znajdziesz duży wybór ziół takich jak: estragon, lubczyk, liście laurowe, ziele angielskie oraz tymianek. Zupę często wzbogaca się zasmażką z masła i papryki lub mieszanką ubitych jajek i kwaśnego mleka.
Bob chorba
Bob chorba to kolejna zupa, tym razem jednak przygotowywana z bułgarskich odmian fasoli białej i nerkowatej, cebuli, papryki, pomidorów, marchwi oraz mięty. Dodatkowymi składnikami są także ziemniaki i mięso, ale zupa może być także zrobiona z niemal każdego dostępnego w lodówce składnika. W Warnie szczególnie popularna jest bob chorba po manastirski, czyli klasztorna wersja tej zupy. Była ona gotowana w wielu bułgarskich klasztorach i jest całkowicie wegetariańska. Warto wiedzieć, że ta prosta zupa jest jednym z narodowych dań Bułgarii, a jej bezmięsna wersja została tradycyjną potrawą serwowaną w Wigilię Bożego Narodzenia.
Katuk
Katuk to tradycyjny bułgarski specjał, który powstaje z sera i jogurtu naturalnego (lub jogurtu greckiego) z dodatkiem oliwy z oliwek, czosnku, soli, ziół i przypraw. Danie to można przygotować z różnymi rodzajami sera, takimi jak sirene (biały ser solankowy) lub sera typu feta.
Niektóre wersje katuka wymagają dodania pieczonej czerwonej papryki i orzechów włoskich, podczas gdy inne wzbogacają smak dodaniem ogórków lub pikli. Katuk to uniwersalne danie, którym można się delektować jako pastą do smarowania kanapek. Sprawdzi się też jako orzeźwiający dip do chipsów lub jako danie meze z kieliszkiem rakiji.
Tarator
Tarator to bułgarska zimna zupa. Przygotowywana jest z bułgarskiego jogurtu, ogórków, czosnku, posiekanego kopru, oleju słonecznikowego, orzechów włoskich i odrobiny wody bądź lodu. Istnieje jednak wiele odmian tej orzeźwiającej zupy (popularnej zwłaszcza w Warnie i na wybrzeżu Morza Czarnego). Niektóre z wyżej wymienionych składników można pominąć, a inne dodać. Warto wiedzieć, że orzechy są czasami zastępowane chlebem, a ogórki marchewką lub sałatą. Tarator podaje się dobrze schłodzonego. To ważne szczególnie w gorące, letnie dni.
Luchnik
Luchnik to wariant bułgarskiego ciasta banica z dodatkiem cebuli lub pora. Tradycyjna banica to ciasto przygotowywane poprzez nakładanie mieszanki roztrzepanych jajek i kawałków sera na ciasto filo, a następnie pieczenie w piekarniku. Luchnik to banica wypełniona cebulą lub porem. Czasem też dodatkowymi elementami, takimi jak ryż, mięso lub inne warzywa) zamiast bardziej powszechnego nadzienia z sera i jajek.
Svinski drob selski
Svinski drob selski, czyli wątróbka gotowana w wiejskim stylu to tradycyjne bułgarskie danie. Powstaje poprzez gotowanie wątróbki z warzywami i (opcjonalnie) grzybami w glinianym garnku. W zależności od rodzaju wątróbki (drobiowej, wołowej lub wieprzowej) jest ona w pierwszej kolejności pieczona ze smażoną cebulą, marchewką, papryką, czosnkiem, pomidorami i grzybami. Następnie gotuje się ją na wolnym ogniu z dodatkiem wina, przecieru pomidorowego oraz mąki.
Na wybrzeżu Bułgarii danie to jest typowym posiłkiem obiadowym lub kolacyjnym, który jest zwykle przyozdobiony świeżo posiekaną natką pietruszki.
Snezhanka
Snezhanka to orzeźwiająca sałatka przygotowana z ogórków, jogurtu, czosnku, koperku, oliwy oraz soli. Czasami dodawane są do niej orzechy włoskie, pieczona papryka lub posiekana natka pietruszki. Snezhanka jest zawsze podawana na zimno, jako przystawka lub dip do chleba pita. Gdy jest podawana jako część meze to tradycyjnie towarzyszą jej napoje alkoholowe.
Jeśli i Ty jesteś miłośnikiem nowych smaków, to koniecznie wypróbuj propozycje dań, które przygotowaliśmy!
Czytaj także:
Gdzie zjeść w Warnie? Oto najlepsze restauracje!
autor: Magda Łydka