Co kupić w Bułgarii i jakie pamiątki przywieźć?

Tagi , , , , ,

Bułgaria oferuje starożytne miasta, unikalne zabytki, pola lawendy i róż oraz ogromną życzliwość mieszkańców. Warto podczas wakacji w Bułgarii wybrać odpowiednią pamiątkę lub prezent, który przywieziesz ze sobą do domu. Co kupić w Bułgarii? Jakie pamiątki przywieźć z tego pięknego kraju? Jeśli nie masz pomysłu i nie wiesz, co kupić w Bułgarii to podpowiadamy jakie bułgarskie pamiątki warto zabrać do Polski. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Olejek różany & woda różana

W pobliżu bułgarskiego miasta Kazanłyk, w okolicy Stara Zagora, znajduje się istniejąca od dawna Dolina Róż, zajmująca obszar ponad 2000 km2, która przyciąga co roku setki tysięcy turystów. Tutejsze róże zbiera się w odpowiednim czasie, dzięki czemu można z nich uzyskać wiele różnych produktów. Jednym z nich jest różany olejek eteryczny, który uważany jest za „esencję Bułgarii”. Bułgaria jest największym producentem olejku różanego na świecie. Olejek ten jest również znany jako „płynne złoto”, które przynosi spory dochód temu krajowi. Dlatego też, kiedy będziesz miał okazję być w bułgarskiej „krainie róż”, oprócz podziwiania tych pięknych kwiatów – polecamy zakup produktów wykonanych z płatków róż.

Olejek eteryczny wytwarza się z róży bułgarskiej. Ma bardzo przyjemny, delikatny zapach i uważa się go za jeden z najbardziej luksusowych zapachów na świecie. Jest on także wybierany przez wielu znanych perfumiarzy do produkcji swoich perfum. Olejek różany to popularna pamiątka, którą można łatwo kupić w większości sklepów z pamiątkami i na lokalnych rynkach w całej Bułgarii. Jednymi z najlepszych bułgarskich producentów olejków różanych są m.in: Edens Garden Rose, Aphrosmile Rose Essential Oil, Bulgarian Rose Otto, Hana Rose Absolute Essential Oil, Alteya Organics, Gya Labs Rose Essential Oils oraz wiele innych.

Pamiątki z lawendy

Bułgarzy wykorzystują także lawendę do produkcji swoich kosmetyków. Państwo jest również jednym z największych producentów kwiatu lawendy na świecie. Kosmetyki z tego kwiatu mają piękny kolor oraz przyjemny zapach, który gwarantuje poczucie luksusu i ukojenia. Słynne bułgarskie produkty z lawendy, takie jak mydła, torebki do aromaterapii, olejki eteryczne są wybierane przez wielu turystów. Aby kupić kosmetyki z lawendą można udać się do sklepów kosmetycznych oraz do sklepów z pamiątkami. 

Bułgarska rakija

Jednym z prezentów lub pamiątek, które warto kupić podczas wakacji w Bułgarii jest rakija – owocowa brandy. Rakija to słynny, mocny alkohol, który uważany jest za narodowy alkohol Bułgarii. Powstaje on z naturalnej destylacji sfermentowanych owoców, w tym gruszek, jabłek, brzoskwiń, śliwek i winogron. Zawartość alkoholu w tym trunku jest wysoka i wynosi ok. 40 %, dodatkowo domowa rakija może być znacznie mocniejsza. Rakija jest integralną częścią bułgarskiego i bałkańskiego stylu życia. 

Wino

Oprócz bułgarskiego olejku różanego, wody różanej, rakiji, kolejnym prezentem, który warto kupić jest bułgarskie wino. Turyści zawsze zabierają ze sobą kilka butelek do domu. Warto spróbować m.in.: Rubaiyat Red oraz Castellum Chardonnay Barrique.

Tradycyjne bułgarskie stroje i hafty

Podróżując do Bułgarii, z pewnością będziesz pod wrażeniem kobiet ubranych w tradycyjne haftowane stroje, które miejscowi nazywają Shevitza. Unikalny wygląd i wyrafinowane hafty sprawiają, że wielu turystów chce kupić takie stroje na pamiątkę wakacji w Bułgarii. Turyści mogą kupić te tradycyjne bułgarskie stroje ludowe lub misternie haftowane chusty w sklepach z pamiątkami. 

Martenica

W Bułgarii dużą popularnością cieszą się czerwono – białe, małe ozdoby, które zazwyczaj są pod postacią dwóch lalek, bransoletek lub broszki. Są one symbolem zdrowia, szczęścia i długowieczności. Martenica jest prezentem, który dają sobie nawzajem każdej wiosny Bułgarzy, aby życzyć sobie spokoju i szczęścia. Ozdoby te plecione są w bardzo prosty sposób. Czasami dodaje się do nich drewniane koraliki, kamienie, jadeity i inne dodatki, aby jeszcze bardziej przyciągały one wzrok. Nie zapomnij zabrać z Bułgarii do domu Martenicy jako prezentu dla przyjaciół i krewnych.

Duduk – tradycyjny bułgarski instrument dęty

Duduk to dęty, tradycyjny instrument muzyczny o wyjątkowym brzmieniu, który używali pasterze w Bułgarii. Zazwyczaj ma on długość od 25 do 40 cm i posiada 6 otworów. Duduk często wykonuje się z drewna drzewa szarańczynu strąkowego (karobu). Można go kupić w sklepach muzycznych lub sklepach z pamiątkami.

Gliniane naczynie – Gyuveche

Gyuveche to tradycyjne, bułgarskie ceramiczne naczynie, w którym się piecze i serwuje różne bułgarskie dania. Jest to pamiątka, która jest bardzo popularna wśród turystów lubiących gotować. Naczynie to ma różne kształty i wielkości, od małych glinianych naczyń z pokrywką po duże. Możesz bez problemu kupić takie gliniane naczynie w całej Bułgarii, w sklepach z pamiątkami oraz na lokalnych targach. Gyuveche nadaje się także do dekoracji kuchni. To tradycyjne, bułgarskie ceramiczne naczynie dostępne jest w różnych wzorach, rozmiarach i kolorach.

Tradycyjne lalki bułgarskie

Tradycyjne bułgarskie lalki odgrywają bardzo ważną rolę w kulturze tego kraju. Bardzo często pojawiają się na festiwalach i weselach. Większość bułgarskich dzieci posiada takie lalki. Są one całkowicie ręcznie wykonane i są ubrane w kolorowe tradycyjne stroje poszczególnych regionów. Mówi się, że lalki ludowe są integralną częścią bułgarskiej kultury. Bułgarskie lalki można spotkać w wielu rozmiarach i wzorach. Mogą być również używane do przyczepiania do breloczków, jako prezenty dla dzieci i dorosłych. Lalki można kupić w większości sklepów z pamiątkami i na bazarach w całej Bułgarii, więc z pewnością je znajdziesz. Cena takich lalek nie jest zbyt wygórowana. Nadają się one na prezent z wakacji dla dzieci jak i dla dorosłych. Dodatkowo taka lalka jest lekka i łatwa do transportu.

Haft bułgarski

W Bułgarii spotkasz wiele starszych kobiet, które zajmują się haftem i koronkami. Ich koronki znane są na całym świecie. Często sprzedają one koronkowe obrusy, szaliki, poduszki i ubrania w miejscach typowo turystycznych w przystępnych cenach. Warto zakupić taki przepiękny prezent, okazując przy tym wsparcie bułgarskim koronczarkom i hafciarkom. 

Ceramika z Trojan 

Górskie miasto Trojan i sąsiednia wioska Oreshak słyną z pięknych wyrobów ceramicznych, które znane są jako ceramika z Trojan. Ceramika ta jest także najbardziej znana w całej Bułgarii i w Europie. Praktykowany do dziś styl garncarski sięga początków XIX wieku. Ceramika ta posiada także elementy sztuki i wzorów trockich, rzymskich i słowiańskich. Ma ona unikalne wzory i faktury w stonowanych kolorach. Ceramika trojańska doskonale nadaje się na prezenty i pamiątki z Bułgarii. Nie można przegapić tych misternie wykonanych wyrobów ceramicznych w postaci: wazonów, talerzy, czajników, filiżanek, popielniczek, donic i wielu innych.

Inne pamiątki

Oprócz bułgarskich pamiątek i prezentów, które przedstawiamy powyżej, możesz kupić w Bułgarii inne pamiątki, takie jak: breloki, koszulki, obrazy, magnesy na lodówkę, biżuterię, torby materiałowe i wiele innych. 

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Szpitale w Słonecznym Brzegu – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Wynajęcie samochodu w Bułgarii – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz