Cerkiew Bojańska w Sofii – zwiedzanie, bilety, przewodnik

Tagi , , , , ,

Sofia to stolica Bułgarii, która skrywa w sobie wiele tajemnic. Jest to także coraz częstszy cel podróży turystów z wielu krajów Europy i nie tylko. Jedną z większych atrakcji w mieście są świątynie i meczety, które stanowią ważny punkt kultu religijnego. Spędzając w Sofii swoje wakacje, koniecznie musisz udać się do obiektu, jakim jest Cerkiew Bojańska. Gdzie dokładnie się znajduje, jaka jest jej historia? Sprawdźmy to!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Cerkwi Bojańskiej w Sofii

Cerkiew Bojańska w Sofii to jeden z najważniejszych ośrodków kultu prawosławnego. W 1979 roku cały obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świątynia ta wyróżnia się wyjątkowo surową architekturą z zewnątrz – dominuje czerwona cegła oraz całkowity brak zdobień. Jednak prawdziwe piękno i wyjątkowość tej świątyni odkryjesz, kiedy wejdziesz do środka. Cerkiew Bojańska słynie z perfekcyjnie zachowanych fresków. To właśnie one zaliczane są do najcenniejszych dzieł i zabytków bałkańskiej sztuki malarskiej. Zdobienia te najpewniej powstały w 1259 roku – przynajmniej na to wskazują źródła historyczne. We wnętrzu Cerkwi Bojańskiej znajdują się także obrazy donatorów oraz arystokratów.

Ile czasu trwa zwiedzanie Cerkwi Bojańskiej w Sofii?

Zwiedzanie Cerkwi Bojańskiej zwykle nie zajmuje więcej niż około 1-2 godziny. Jednocześnie czas jest uzależnione od Ciebie. Nie jesteś w żaden sposób ograniczony czasowo.

Godziny otwarcia Cerkwi Bojańskiej w Sofii

Cerkiew Bojańska w Sofii jest otwarta dla zwiedzających każdego dnia tj. od poniedziałku do niedzieli. Godziny, w których możesz ją zwiedzić, również są stałe. Obecnie świątynia otwierana jest o godzinie 9:00 i zamykana o godzinie 17:30. Ostatnie wejście zaplanowane jest na godzinę 17:00, czyli na 30 minut przed zamknięciem obiektu.

Bilety do Cerkwi Bojańskiej w Sofii – ile kosztuje wejście?

Bilet wstępu do Cerkwi Bojańskiej w Sofii kosztuje około 20-25 złotych. Możesz go zakupić bezpośrednio na miejscu, aczkolwiek lepszym rozwiązaniem jest kupno biletu online. Dzięki temu nie stracisz czasu, czekając w kolejkach. Możesz także zdecydować się na wycieczkę zorganizowaną w towarzystwie przewodnika. W ten sposób jeszcze lepiej zapoznasz się z historią świątyni i fresków, jakie znajdują się w jej wnętrzu. Koszt wycieczek zorganizowanych również nie jest wysoki.

Boyana Church. Medieval Bulgarian Orthodox Church. Sofia, Bulgaria,
Kościół Boyana. Średniowieczny Bułgarski Kościół Prawosławny. Sofia, Bułgaria,, licencja: shutterstock/By toniflap

Gdzie znajduje się Cerkiew Bojańska w Sofii?

Cerkiew Bojańska znajduje się w dzielnicy Bojan w Sofii. Co prawda są to obrzeża miasta, aczkolwiek dojazd jest wyjątkowo prosty. Dokładnie będzie to ulica Boyanska Tsurkva, w pobliżu parku miejskiego, który słynie z niewielkich wodospadów.

Najbliższe stacje metra przy Cerkwi Bojańskiej w Sofii

Niestety, ale w dzielnicy Bojan nie znajduje się żadna stacja metra. Tym samym w okolicy Cerkiew Bojańskiej zlokalizowane są wyłącznie przystanki autobusowe. Metrem możesz pokonać jedynie połowę drogi z centrum Sofii. Dalej będziesz musiał przesiąść się na autobus.

Jak dojechać do Cerkwi Bojańskiej w Sofii?

Do Cerkwi Bojańskiej możesz dojechać taksówką lub wypożyczonym samochodem. Możesz także zdecydować się na skorzystanie z komunikacji miejskiej. Z centrum Sofii, czerwoną lub żółtą linią metra, dojedziesz do przystanku Konstantin Vielitchkov. Następnie musisz przesiąść się do autobusu numer 11, którym dojedziesz do przystanku NTS PO Rehabilitatsiya. Tam z kolei wsiądź w autobus numer 107, a on zatrzymuje się na przystanku oddalonym o około 150 metrów od Cerkwi Bojańskiej.

Cerkiew Bojańska
Kościół Boyana, Bułgaria, licencja: shutterstock/By Dejan+Gospodarek

Czy warto odwiedzić Cerkiew Bojańską w Sofii?

Cerkiew Bojańska w Sofii to jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych. Co więcej, znajdują tu freski i płaskorzeźby, które są ważnymi dziełami malarstwa bałkańskiego. Wizyta w tej świątyni to możliwość zapoznania się z oryginalną sztuką, a także surową architekturą. Dla wielu wycieczek zorganizowanych zwiedzanie tej cerkwi jest jednym z najważniejszych punktów. Jeśli więc będziesz w Sofii, to poświęć chwilę na to, by odwiedzić zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z pewnością dostarczy Ci to niesamowitych wrażeń.

Czytaj także:

Uniwersytet w Sofii – najważniejsze informacje o obiekcie

Pałac Vrana – jak dojechać, zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Centralna Hala Targowa w Sofii – przewodnik, zwiedzanie

Most Orłów w Sofii – zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz