Sofia to stolica Bułgarii, która skrywa w sobie wiele tajemnic. Jest to także coraz częstszy cel podróży turystów z wielu krajów Europy i nie tylko. Jedną z większych atrakcji w mieście są świątynie i meczety, które stanowią ważny punkt kultu religijnego. Spędzając w Sofii swoje wakacje, koniecznie musisz udać się do obiektu, jakim jest Cerkiew Bojańska. Gdzie dokładnie się znajduje, jaka jest jej historia? Sprawdźmy to!
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Historia i opis Cerkwi Bojańskiej w Sofii
Cerkiew Bojańska w Sofii to jeden z najważniejszych ośrodków kultu prawosławnego. W 1979 roku cały obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świątynia ta wyróżnia się wyjątkowo surową architekturą z zewnątrz – dominuje czerwona cegła oraz całkowity brak zdobień. Jednak prawdziwe piękno i wyjątkowość tej świątyni odkryjesz, kiedy wejdziesz do środka. Cerkiew Bojańska słynie z perfekcyjnie zachowanych fresków. To właśnie one zaliczane są do najcenniejszych dzieł i zabytków bałkańskiej sztuki malarskiej. Zdobienia te najpewniej powstały w 1259 roku – przynajmniej na to wskazują źródła historyczne. We wnętrzu Cerkwi Bojańskiej znajdują się także obrazy donatorów oraz arystokratów.
Ile czasu trwa zwiedzanie Cerkwi Bojańskiej w Sofii?
Zwiedzanie Cerkwi Bojańskiej zwykle nie zajmuje więcej niż około 1-2 godziny. Jednocześnie czas jest uzależnione od Ciebie. Nie jesteś w żaden sposób ograniczony czasowo.
Godziny otwarcia Cerkwi Bojańskiej w Sofii
Cerkiew Bojańska w Sofii jest otwarta dla zwiedzających każdego dnia tj. od poniedziałku do niedzieli. Godziny, w których możesz ją zwiedzić, również są stałe. Obecnie świątynia otwierana jest o godzinie 9:00 i zamykana o godzinie 17:30. Ostatnie wejście zaplanowane jest na godzinę 17:00, czyli na 30 minut przed zamknięciem obiektu.
Bilety do Cerkwi Bojańskiej w Sofii – ile kosztuje wejście?
Bilet wstępu do Cerkwi Bojańskiej w Sofii kosztuje około 20-25 złotych. Możesz go zakupić bezpośrednio na miejscu, aczkolwiek lepszym rozwiązaniem jest kupno biletu online. Dzięki temu nie stracisz czasu, czekając w kolejkach. Możesz także zdecydować się na wycieczkę zorganizowaną w towarzystwie przewodnika. W ten sposób jeszcze lepiej zapoznasz się z historią świątyni i fresków, jakie znajdują się w jej wnętrzu. Koszt wycieczek zorganizowanych również nie jest wysoki.
Gdzie znajduje się Cerkiew Bojańska w Sofii?
Cerkiew Bojańska znajduje się w dzielnicy Bojan w Sofii. Co prawda są to obrzeża miasta, aczkolwiek dojazd jest wyjątkowo prosty. Dokładnie będzie to ulica Boyanska Tsurkva, w pobliżu parku miejskiego, który słynie z niewielkich wodospadów.
Najbliższe stacje metra przy Cerkwi Bojańskiej w Sofii
Niestety, ale w dzielnicy Bojan nie znajduje się żadna stacja metra. Tym samym w okolicy Cerkiew Bojańskiej zlokalizowane są wyłącznie przystanki autobusowe. Metrem możesz pokonać jedynie połowę drogi z centrum Sofii. Dalej będziesz musiał przesiąść się na autobus.
Jak dojechać do Cerkwi Bojańskiej w Sofii?
Do Cerkwi Bojańskiej możesz dojechać taksówką lub wypożyczonym samochodem. Możesz także zdecydować się na skorzystanie z komunikacji miejskiej. Z centrum Sofii, czerwoną lub żółtą linią metra, dojedziesz do przystanku Konstantin Vielitchkov. Następnie musisz przesiąść się do autobusu numer 11, którym dojedziesz do przystanku NTS PO Rehabilitatsiya. Tam z kolei wsiądź w autobus numer 107, a on zatrzymuje się na przystanku oddalonym o około 150 metrów od Cerkwi Bojańskiej.
Czy warto odwiedzić Cerkiew Bojańską w Sofii?
Cerkiew Bojańska w Sofii to jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych. Co więcej, znajdują tu freski i płaskorzeźby, które są ważnymi dziełami malarstwa bałkańskiego. Wizyta w tej świątyni to możliwość zapoznania się z oryginalną sztuką, a także surową architekturą. Dla wielu wycieczek zorganizowanych zwiedzanie tej cerkwi jest jednym z najważniejszych punktów. Jeśli więc będziesz w Sofii, to poświęć chwilę na to, by odwiedzić zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z pewnością dostarczy Ci to niesamowitych wrażeń.
Czytaj także:
Uniwersytet w Sofii – najważniejsze informacje o obiekcie
Pałac Vrana – jak dojechać, zwiedzanie, atrakcje, przewodnik
Autor: Daria Gajewska