Ceny w Sofii i koszty życia

Tagi , , , , , , ,

Wybierasz się w podróż do Bułgarii? Na Twojej liście znajduje się także Sofia? Pragniesz zaplanować sobie wszystko, a przy tym także budżet? Zapewne chcesz wiedzieć, jak prezentują się ceny w Sofii. Z naszego wpisu dowiesz się wszystkiego!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jaka jest waluta w Sofii?

W Sofii podobnie jak w całej Bułgarii obowiązującą walutą jest lew bułgarski. Kraj ten nie znajduje się w strefie euro. Przelicznik waluty jest dość korzystny. Obecnie 1 lew bułgarski jest równy 0,43 złotego (stan na październik 2023). Z uwagi na to, że Sofia jest miastem wielokulturowym i turystycznym, w niektórych miejscach płatności w euro są akceptowane. Możesz także płacić kartą.

Ceny w Sofii – ile kosztują noclegi?

Noclegi w Sofii możesz znaleźć w różnych cenach. Wiele zależy od tego, jakie są Twoje preferencje. Weź pod uwagę fakt, że Sofia to stolica i największe miasto Bułgarii. Oznacza to, że ceny z natury będą tu znacznie wyższe, niż w innych miejscowościach. Finalne koszty noclegu są jednak uzależnione od standardu obiektu, a także od lokalizacji. Średni koszt zakwaterowania w Sofii wynosi około 200 złotych za noc. Uśrednione ceny poszczególnych obiektów noclegowych (za jedną noc) prezentują się w następujący sposób:

 • za jedną noc spędzoną w hostelu w Sofii będziesz musiał zapłacić około 80 – 122 złote;
 • za noc spędzoną w pensjonacie będziesz musiał zapłacić od 124 złotych i więcej;
 • za jedną noc, którą spędzisz w jednogwiazdkowym będziesz musiał zapłacić już około 130 złotych;
 • za noc spędzoną w hotelu dwugwiazdkowym zapłacisz około 140 złotych;
 • za jedną noc w obiekcie trzygwiazdkowym zapłacisz około 210 złotych;
 • za noc spędzoną w hotelu z czterogwiazdkową oceną będziesz musiał zapłacić około 264 złotych;
 • za noc w luksusowym, pięciogwiazdkowym hotelu butikowym zapłacisz już około 474 złote i więcej.

Ceny noclegów w Sofii nieznacznie wzrastają wraz z nadejściem szczytu sezonu letniego. Jeśli więc dokonasz rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem, istnieje duża szansa, że będziesz mógł na tym sporo zaoszczędzić. Oczywiście w centrum ceny są znacznie wyższe.

Zespół architektoniczny trzech budowli socjalistycznych klasycyzmu w centralnej Sofii, stolicy Bułgarii
Zespół architektoniczny trzech budowli socjalistycznych klasycyzmu w centralnej Sofii, stolicy Bułgarii, licencja: shutterstock/By RossHelen

Sofia – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Średni koszt ceny w sklepach oraz w restauracjach w Sofii jest około 4% wyższy niż w Polsce. Jednocześnie wiele zależy od typu restauracji, a także jej standardu. Średnie ceny w lokalach gastronomicznych w Sofii prezentują się w następujący sposób:

 • posiłek w jednej z tańszych restauracji w Sofii będzie Cię kosztował około 47 złotych;
 • posiłek w restauracji klasy średniej, składający się z dwóch dań i przystawek będzie Cię już kosztował około 150 złotych;
 • klasyczny zestaw w restauracji typu fast-food jak np. McDonald, będzie Cię kosztował około 28 złotych;
 • za posiłek w prestiżowej i luksusowej restauracji w Sofii zapłacisz już około 188 – 220 złotych.

Czytaj także: Gdzie zjeść w Sofii – najlepsze restauracje

Oczywiście musisz wziąć pod uwagę, że codzienne spożywanie posiłków w restauracjach będzie dość dużym obciążeniem budżetowym. Wobec tego dobrą praktyką jest samodzielne przygotowanie dań z popularnych produktów spożywczych dostępnych w sklepach. Ich ceny prezentują się w następujący sposób:

 • za litr mleka zapłacisz około 7,30 złotych;
 • za świeży chleb biały zapłacisz około 4,50 złotych;
 • za 12 sztuk jajek zapłacisz około 12 złotych;
 • za kilogram lokalnego sera będziesz musiał zapłacić około 46 złotych;
 • za litrową butelkę wody mineralnej, niegazowanej zapłacisz około 2,70 złotych;
 • za kilogram jabłek lub pomarańczy zapłacisz z kolei od 6,50 do 6,70 złotych;
 • za kilogram dobrej jakości kiełbasy będziesz musiał zapłacić już około 60 złotych.

Można powiedzieć, że ceny w marketach spożywczych w Sofii są równe lub nieco wyższe w porównaniu do tych, które obowiązują w Polsce.

Blurred woman wear face mask is buying fresh fruits and vegetables on a farmer market in Sofia, Bulgaria on july 22, 2020
świeże owoce i warzywa na rynku rolników w Sofii, Bułgaria, licencja: shutterstock/By RadilaRadilova

Ceny w Sofii – ile kosztuje transport?

W Sofii możesz korzystać z różnych metod transportu publicznego. Sieć komunikacyjna jest w mieście świetnie rozwinięta. Pamiętaj jednak, że każdy przejazd wiąże się dla Ciebie z koniecznością dokonania opłaty – zakupienia biletu. Za lokalny bilet w jedną stronę zapłacisz około 3,80 złotych. Za przejazd na tereny podmiejskie będziesz musiał zapłacić 4,20 złotych. Jeden bilet obowiązuje Cię na wszystkie środki transportu publicznego. Jeśli zamierzasz pozostać w Sofii na znacznie dłużej, wówczas możesz zdecydować się na zakup karnetu miesięcznego. Jego cena wynosi około 118 złotych. W stolicy Bułgarii możesz także korzystać z taksówek. Opłata początkowa wynosi 5,20 złotych, a za każdy, kolejny kilometr naliczana jest opłata w wysokości 2,80 złotych. Jeśli chcesz, by kierowca poczekał na Ciebie około godziny, wówczas zapłacisz mniej więcej 42 złote.

Old tram in Sofia, Bulgaria in a summer day
komunikacja miejsca w Sofii,, licencja: shutterstock/By bloodua

Czytaj także: Komunikacja miejska w Sofii – jak się poruszać?

Ile kosztuje paliwo w Sofii?

Ceny paliwa w Sofii mogą się nieznacznie różnić w zależności od konkretnej stacji benzynowej. Mimo wszystko, zgodnie z ostatnimi danymi, za jeden litr benzyny będziesz musiał zapłacić około 7,40 złotych. Z kolei za litr oleju napędowego zapłacisz już od 8,30 do nawet 9 złotych. Najtańszym rodzajem paliwa w Sofii jest gaz LPG, gdzie za jeden litr będziesz musiał zapłacić jedynie 4,80 złotych.

Czytaj także: Wynajęcie samochodu w Sofii – co warto wiedzieć?

Ile kosztuje piwo Sofii?

Bułgaria słynie w licznych zakładów piwowarskich, które znajdują się właśnie w okolicy Sofii. W restauracjach w mieście za piwo importowane zapłacisz około 12 złotych za butelkę. W przypadku lokalnego piwa beczkowego cena za kufel będzie wynosić jedynie 9,40 złotych. Jeśli zdecydujesz się na zakup piwa w markecie spożywczym, wówczas będzie to dla Ciebie znacznie mniejszy wydatek. Średnio, za butelkę lokalnego piwa będziesz musiał jedynie około 3,90 złotych. Z kolei butelka piwa importowanego jest nieco droższa i będziesz musiał za nią zapłacić już 6,80 złotych.

Ceny mieszkań w Sofii

Jeśli planujesz czasowy, dłuższy pobyt w Sofii, wówczas możesz rozważyć możliwość wynajęcia dla siebie mieszkania. Średnia cena apartamentu z jedną sypialnią, który znajduje się w ścisłym centrum Sofii, wynosi około 2 tysiące złotych miesięcznie. Co ciekawe, jeśli zdecydujesz się na ten sam apartament, jednak w nieco dalszej lokalizacji, to za miesiąc zapłacisz jedynie 1,5 tysiąca złotych. Jeśli jednak zależy Ci na nieco większej przestrzeni, wówczas możesz zdecydować się na apartament z trzema sypialniami. Jeśli wybierzesz centralną lokalizację, to będzie on dla Ciebie wydatkiem rzędu 3,6 tysięcy złotych miesięcznie. Za ten sam apartament, który jednak jest nieco oddalony od centrum, będziesz już musiał zapłacić jedynie 2,4 tysiące złotych miesięcznie. Pamiętaj jednak, że do ceny najmu dochodzą opłaty miesięczne typu: prąd, ogrzewanie, woda oraz wywóz śmieci. Nie są one wliczone w cenę wynajmu mieszkania. Średnio będą one dla Ciebie dodatkowym wydatkiem rzędu 580 złotych miesięcznie.

Skyscrapers in the business district of Sofia, Bulgaria, taken in May 2019
drapacze chmur w dzielnicy biznesowej Sofii w Bułgarii, licencja: shutterstock/By LuBiPhoto

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca w Sofii? Sprawdź!

Kiedy jechać do Sofii? Sprawdźmy różne opcje!

Następny

Dodaj komentarz