Ceny w Bułgarii i koszty życia

Tagi , , , , , ,

Ceny w Bułgarii i koszty życia zależą od wielu czynników, w tym od waluty, jaką jest lew. Jest on oficjalną walutą Bułgarii od 1881 roku i jeden dzieli się na sto stotinek. W kraju tym znajdziemy banknoty o różnych nominałach, w tym pięć, dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt oraz sto lewów. Dodatkowo, istnieją monety o nominałach jednej, dwóch, pięciu, dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu stotinek, a także jednego i dwóch lewów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ceny w Bułgarii – ile kosztują noclegi?

Sofia

Sofia, stolica Bułgarii, to miasto, w którym można znaleźć tanie noclegi już od dziewięćdziesięciu złotych za dobę. Przytulne hostele oferujące przestrzenne pokoje znajdziemy w centrum miasta, co jest idealną opcją dla osób, które chcą zwiedzić najważniejsze miejsca w stolicy Bułgarii, jednocześnie oszczędzając na zakwaterowaniu. Hotele o standardzie trzygwiazdkowym oferujące dobrze wyposażone pokoje, bezpłatny dostęp do Internetu oraz dodatkowe udogodnienia, takie jak restauracje czy parkingi, są dostępne już od około stu trzydziestu złotych za dobę.

Bansko

Położone w południowo-zachodniej części kraju Bansko, to popularny ośrodek narciarski w Bułgarii. Ze względu na swoje położenie i atrakcje turystyczne, ceny noclegów w Bansko są zazwyczaj nieco wyższe niż w Sofii. Przyzwoity nocleg w hotelu o standardzie trzygwiazdkowym, oferujący podstawowe udogodnienia, będzie kosztował nas co najmniej sto trzydzieści złotych. Jeśli chcemy skorzystać z bardziej luksusowych opcji, takich jak centrum spa czy basen, będziemy musieli liczyć się z wydatkami wynoszącymi około czterystu złotych za dobę. Dla bardziej wymagających turystów dostępne są również hotele o wyższym standardzie, za które zapłacimy nawet siedemset złotych za dobę.

Płowdiw

Płowdiw, położony w środkowej Bułgarii, to miasto, w którym ceny noclegów są zazwyczaj nieco niższe niż w Sofii czy Bansko. Przyjemne hostele oferujące darmowe Wi-Fi oraz śniadanie znajdziemy tutaj już od osiemdziesięciu paru złotych za dobę. Dla osób, które preferują wyższy standard zakwaterowania, dostępne są trzygwiazdkowe hotele oferujące dobrze wyposażone pokoje, za które trzeba zapłacić nieco ponad dwieście złotych za dobę. Płowdiw to drugie pod względem zaludnienia miasto w Bułgarii, które jest ważnym ośrodkiem kulturalnym w kraju. Jak widać oprócz zabytków w centrum miasta i świetnej infrastruktury (port lotniczy), Płowdiw oferuje także rozsądne ceny noclegów.

Warna

Warna to miasto położone nad Morzem Czarnym, które słynie z pięknych plaż i atrakcji turystycznych. W związku z tym, że jest to popularny ośrodek wypoczynkowy, ceny noclegów są uzależnione od sezonu. W okresie letnim, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, ceny mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie w porównaniu z cenami poza sezonem.

Jeśli chodzi o noclegi w Warnie, to mamy do wyboru zarówno hostele, jak i hotele o różnym standardzie. Jeśli szukamy tańszego zakwaterowania, to możemy zdecydować się na nocleg w hostelu, gdzie za dobry hostel zapłacimy do stu złotych za dobę. Są to zazwyczaj proste, ale schludne i wygodne miejsca z podstawowymi udogodnieniami, takimi jak bezpłatne Wi-Fi czy wspólna kuchnia.

Jeśli szukamy bardziej wyszukanych noclegów, to ceny potrafią być zaskakująco niskie, biorąc pod uwagę fakt, iż miasto jest bardzo znane ze względu na rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Hotele czterogwiazdkowe możemy znaleźć już od stu trzydziestu złotych! Są to jednak często oddalone nieco od miasta ośrodki. Jeśli zależy nam na noclegu w centrum miasta, to będziemy musieli liczyć się z wyższymi cenami. Hotele o podobnym standardzie co te oddalone od miasta, ale zlokalizowane w centrum, są zdecydowanie droższe i za nocleg tam możemy zapłacić ponad trzysta złotych.

Bułgaria – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Restauracje

Bułgaria słynie z bogatej kuchni, która łączy w sobie wpływy zarówno bałkańskie, jak i tureckie. W Sofii, stolicy kraju, ceny w restauracjach są nieco wyższe niż w innych miastach Bułgarii. Za odżywczy posiłek w tańszej restauracji będziemy musieli zapłacić do pięćdziesięciu złotych, a cena posiłku dla dwóch osób w restauracji o wyższym standardzie może wynosić już dwieście złotych. Ceny fast-foodów w Sofii są dość przystępne – danie obiadowe w tego typu miejscach można kupić już za trzydzieści złotych. Warto również zaznaczyć, że Bułgaria słynie z wyśmienitych dań mięsnych, więc w restauracjach specjalizujących się w takich potrawach ceny mogą być nieco wyższe.

Jeśli chodzi o ceny napojów, espresso kosztuje około sześciu złotych, capuccino – osiem siedemdziesiąt, a woda o pojemności 0,33 l. niecałe cztery złote. Cena coli wynosi pięć i pół złotego. Co się tyczy innych miast w Bułgarii, najtaniej wypada Płowdiw i Warna. W tych miastach ceny w restauracjach są zazwyczaj nieco niższe niż w Sofii. W popularnych kurortach takich jak Bansko ceny dań restauracyjnych mogą być nieco wyższe. Wniosek jest prosty – jeśli chodzi o jedzenie w Bułgarii, najdrożej zjemy z pewnością w stolicy kraju, Sofii. Warto jednak z pewnością spróbować tradycyjnych dań kuchni bułgarskiej, które są pyszne i stosunkowo tanie w porównaniu z cenami posiłków w innych krajach europejskich.

Produkty spożywcze

Jeśli chodzi o ceny produktów spożywczych w Sofii, należy zwrócić uwagę na to, iż ceny mogą nieco się różnić w zależności od miejsca, na którym dokonujemy zakupów. Mimo tego, możemy podać średnio wartości artykułów w stolicy Bułgarii. Napoje: Litr mleka kosztuje średnio siedem czterdzieści, a półtora litra wody można kupić za niecałe trzy złote. Bochenek chleba kosztuje około czterech złotych pięćdziesięciu groszy.

Jeśli chodzi o warzywa, kilogram cebuli kosztuje około czterech złotych, podobnie jak kilogram ziemniaków. Kilogram pomidorów jest nieco droższy i wynosi około dziesięciu złotych, natomiast ogórki można kupić za około pięć złotych sześćdziesiąt groszy. Cena jabłek i pomarańczy nie powinna przekroczyć siedmiu złotych. Za kilogram wołowiny należy zapłacić około pięćdziesięciu złotych, taką samą ilość kiełbasy około sześćdziesięciu złotych, a za ser około pięćdziesiąt złotych.

Co się tyczy papierosów, cena importowanych marek wynosi średnio około czternaście złotych za paczkę. Pamiętajmy także o tym, iż ceny różnią się w Bułgarii w zależności od tego w jakim jesteśmy miejscu. W mniejszych miejscowościach możemy spodziewać się naturalnie niższych cen, niż tych obecnych w dużych ośrodkach miejskich czy kurortach. Jeśli chodzi o porównanie cen produktów spożywczych z Sofii do tych w innych, przedstawionych już miejscowościach, różnice między miastami pozostają podobne.

Ceny w Bułgarii – ile kosztuje transport?

Za bilet jednorazowy na komunikację miejską zapłacimy w Sofii niecałe cztery złote. Jeśli chodzi o taksówki, cena za kilometr wynosi średnio około dwa osiemdziesiąt. Podobnie zapłacimy w Warnie. W Płowdiwie i Bansko cena biletu jednorazowego wynosi z kolei około dwa czterdzieści.

Ile kosztuje paliwo w Bułgarii?

Za litr benzyny zapłacimy w Bułgarii około siedem czterdzieści. Jeśli chodzi o olej napędowy, jego cena wynosi z kolei siedem sześćdziesiąt.

Ile kosztuje piwo w Bułgarii?

W supermarketach w Sofii zapłacimy średnio za piwo od czterech do siedmiu złotych. Ceny piw różnią się w dużej mierze tutaj od tego czy mamy do czynienia z piwem importowanym czy krajowym. Jeśli chodzi o ceny w restauracjach, piwo kosztuje średnio dwa razy więcej niż w sklepie. Z podobnymi cenami możemy spotkać się w innych miastach w Bułgarii.

Ceny mieszkań w Bułgarii?

W centrum Sofii za metr kwadratowy mieszkania zapłacimy pięć tysięcy lewów, a poza nim około trzy tysiące. Jeśli chodzi o wynajem, za jednoosobowy pokój w centrum zapłacimy osiemset lewów, a w innych częściach miasta o dwieście lewów mniej. Wynajem większych, trzypokojowych apartamentów kosztuje odpowiednio tysiąc dwieście lewów i niecałe dziewięćset. Ceny w innych miastach są generalnie niższe. Przykładowo za metr kwadratowy poza miastem w Warnie zapłacimy ponad siedemdziesiąt procent mniej, niż w Sofii! Porównując koszty mieszkań w Bułgarii warto jednak zwrócić uwagę również na zarobki w poszczególnych miastach. W stolicy Bułgarii zarabia się średnio około dwóch tysięcy lewów, a więc około sześćset lewów więcej niż w pozostałych, porównywanych miastach.

Poprzedni

TOP 16 najpiękniejszych plaż w Słonecznym Brzegu

Gdzie zjeść w Arkutino? Najlepsze restauracje

Następny

Dodaj komentarz