Centralna Hala Targowa w Sofii – przewodnik, zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Sofia to największe miasto w Bułgarii, a także stolica kraju. Miasto to tętni życiem o każdej porze dnia i nocy, co oznacza, że ma sporo do zaoferowania. Jednym z najciekawszych zabytków jest Centralna Hala Targowa w Sofia, która warto odwiedzić. A zatem, jak zaplanować wizytę? Przekonajmy się!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Centralnej Hali Targowej w Sofii

Centralna Hala Targowa w Sofii jest jednym z najważniejszych zabytków w mieście, a także miejscem spotkań towarzyskich wielu mieszkańców. Jej budowę rozpoczęto w roku 1909, a zakończyła się ona 3 lata później, czyli w roku 1911. W tamtym okresie było to pierwsze, duże centrum handlowe w Bułgarii.

Za projekt hali odpowiadał Naum Torbov – jeden z wybitniejszych, bułgarskich architektów. Rozplanował on budynek na kształt prostokąta o wymiarach 65 metrów długości oraz 55 metrów szerokości. W jej architekturze dominuj styl neorenesansowy. Natomiast fasada ma elementy charakterystyczne dla baroku i stylu neobizantyjskiego.

Co ciekawe, wejścia do Centralnej Hali Targowej znajdują się w każdej ścianie budynku, a nad każdym z nich umieszczono herb miasta Sofia. Zwróć także większą uwagę na niewielką wieżyczkę, która wieńczy cały budynek. Znajdują się na niej trzy tarcze zegarowe, które zostały tam umieszczone po renowacji obiektu, która odbyła się w XX wieku.

Gdzie znajduje się Centralna Hala Targowa w Sofii – adres

Centralna Hala Targowa znajduje się w ścisłym centrum miasta. Dokładniej przy ulicy Ekzarh Yosif. Dzięki tak dogodnej lokalizacji nie będziesz miał problemów z tym, by się tam dostać.

Najbliższe stacje metra przy Centralnej Hali Targowej w Sofii

Około 150 metrów od Centralnej Hali Targowej znajduje się stacja metra Serdika II. Zatrzymuje się na niej niebieska linia metra M2. Możesz dojechać nią na miejsce ze wschodniej i zachodniej części miasta. Na tej stacji metra, możesz także przesiąść się na linię żółtą i czerwoną.

Jak dojechać do Centralnej Hali Targowej w Sofii?

Do Centralnej Hali Targowej w Sofii możesz dostać się na wiele sposobów. Najprościej będzie po prostu wybrać się na spacer. Hala znajduje się w centrum miasta, blisko Katedry Świętego Józefa. Możesz także skorzystać z taksówki lub wypożyczyć samochód – bezpośrednio przy Centralnej Hali Targowej jest do dyspozycji płatny parking dla klientów.

Jeśli zdecydujesz się na komunikację miejską, to skorzystaj z niebieskiej linii metra i wysiądź na stacji Serdika II. Najbliższym przystankiem autobusowym i tramwajowym jest Tsentralni Hali. Zatrzymują się tam tramwaje oznaczone numerami: 1, 12, 18 i 27, a także autobus o numerze H2. Te przystanki znajdują się około 100 metrów od Centralnej Hali Targowej.

Ile czasu trwa zwiedzanie Centralnej Hali Targowej w Sofii?

Czas, jaki poświęcisz na zwiedzanie Centralnej Hali Targowej, jest zależny od Ciebie. Obecnie znajdują się tam różne sklepy z kosmetykami, butiki odzieżowe, sklepy jubilerskie, a także świetnie zagospodarowana strefa gastronomiczna. Jeśli skupisz się wyłącznie na zwiedzaniu, wówczas nie zajmie Ci to więcej niż godzinę. Jeśli jednak poświęcisz czas także na zakupy czy lunch, wówczas możesz śmiało spędzić tam nieco więcej czasu.

Czy warto odwiedzić Centralną Halę Targową w Sofii?

Centralna Hala Targowa w Sofii jest jednym z ważniejszych obiektów architektonicznych w mieście. Możesz podziwiać prawdziwą „perłę” stylu neorenesansowego i jej bogate zdobienia. Z drugiej strony, Centralna Hala Targowa to także popularne miejsce zakupów i spotkań towarzyskich. Znajdziesz tam wiele, różnorodnych butików i sklepów, w których możesz zrobić zakupy. W Centralnej Hali Targowej są obecne także restauracje, kawiarnie i bary. Możesz więc udać się na lunch, kawę lub po prostu na piwo. Jeśli będziesz w Sofii, to koniecznie powinieneś się tam udać. Miejsce to zawsze tętni życiem, a w najbliższej okolicy również znajduje się wiele, ciekawych zabytków.

Czytaj także:

Pałac Vrana – jak dojechać, zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

Wakacje w Sofii – z biurem podróży czy na własną rękę?

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Uniwersytet w Sofii – najważniejsze informacje o obiekcie

Cerkiew Bojańska w Sofii – zwiedzanie, bilety, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz