Balbanovs House – zwiedzanie, atrakcje, bilety

Tagi , , , , , ,

Płowdiw to jedno z większych miast w Bułgarii, które jest najważniejszym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym. Na co dzień mieszka tam ponad 300 tysięcy osób. Do Płowdiwu zjeżdża także coraz to większa ilość turystów, gdyż bez wątpienia miasto to ma niezwykle wiele do zaoferowania. Jedną z największych atrakcji miasta jest Balbanov’s House, czyli Dom Bałbanowa. Co musisz o nim wiedzieć i jak do niego dotrzesz? Sprawdźmy razem!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Balbanov’s House- opis i historia

Dom Bałbanowa jest jednym z najważniejszych zabytków, które znajdują się na Starym Mieście w Płowdiw. Dom ten jest jednym z kilku, które dawniej należały do klasy arystokratycznej i z drobnymi zmianami zachowały się do czasów dzisiejszych. Reprezentuje on styl, który był typowy dla Bułgarskiego Odrodzenia, co z pewnością zauważysz w momencie, kiedy przyjrzysz się dokładniej architekturze.

Dodatkowo Dom Bałbanowa ma powierzchnię aż 546 metrów kwadratowych i wstęp do niego jest płatny. Dawniej jego właścicielem był jeden z najzamożniejszych, bułgarskich kupców – Luka Balbanov. Obecnie dom ten został zrekonstruowany, przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnego planu i wyznaczników architektonicznych. Mieści się w nim niewielkie muzeum, które możesz zwiedzić. Na samym parterze rozmieszczone są dodatkowo sale wystawowe prezentujące różnorodne dzieła sztuki, związane głównie z bułgarskimi artystami. Do zwiedzania udostępnione jest również pierwsze piętro. Tam z kolei możesz podziwiać elementy architektoniczne, które były wyznacznikiem Bułgarskiego Odrodzenia.

Plovdiv, Bulgaria 9 April 2018. 
Typical architecture,historical medieval houses in Bulgaria. The Ethnographic Museum of Plovdiv. Ancient Plovdiv is UNESCO's World Heritage
Widok na ulicę starego miasta z kolorowymi budynkami w Płowdiwie, Bułgaria,, licencja: shutterstock/By papadimitriou

Gdzie znajduje się Dom Bałbanowa i jak do niego dojechać?

Dom Bałbanowa znajduje się na Starym Mieście w Płowdiw, pomiędzy innymi domami, które zachowały się z tego okresu. Dokładniej mówiąc, znajdziesz go przy ulicy Konstantin Stoilov 57. Najprościej będzie się tam dostać piechotą, podczas spaceru pod Starym Mieście. Ta część starówki została wyłączona z ruchu kołowego, więc nie dojedziesz tam wypożyczonym samochodem. Jednak tuż obok znajduje się główna ulica miasta Tsara Borisa III. Przy niej zlokalizowane są liczne przystanki autobusowe i tramwajowe, przy których zatrzymują się linie: 1, 4, 7, 9 oraz 11. Przystanek zlokalizowany jest około 400 metrów od Domu Bałbanowa.

Czy warto zwiedzić Balbanov’s House w Płowdiw?

Dom Bałbanowa na Starym Mieście w Płowdiw jest jednym z najważniejszych zabytków, które możesz tam znaleźć. Co więcej, w jego wnętrzu da się odziwiać nie tylko znakomite dzieła sztuki, ale także charakterystyczne elementy architektoniczne stylu, jakim było Bułgarskie Odrodzenie. Co ciekawe, w Domu Bałbanowa obecnie odbywają się także liczne spotkania artystów i pokazy ich działalności. Z pewnością wizyta w nim będzie dla Ciebie niezapomnianym doświadczeniem.

Godziny otwarcia Balbanov’s House w Płowdiw

Dom Bałbanowa w Płowdiw otwiera się dwa razy w ciągu dnia. Możesz go odwiedzić od godziny 9:30 do godziny 12:30, a następnie od godziny 13:00 do godziny 18:00. Co więcej, obiekt jest czynny przez 6 dni w tygodniu tj. od wtorku do niedzieli. W poniedziałki pozostaje zamknięty.

Old city street view with colorful buildings in Plovdiv, Bulgaria
Widok na ulicę starego miasta z kolorowymi budynkami w Płowdiwie, Bułgaria, licencja: shutterstock/By RossHelen

Bilety wstępu do Balbanovs House- ile kosztuje wejście?

Bilety wstępu do Balbanovs House nie są drogie. Osoba dorosła za wejściówkę zapłaci około 25 złotych. Bilet możesz kupić zarówno za pośrednictwem strony internetowej, jak i na miejscu. Jeśli chcesz lepiej poznać historię arystokratycznej rezydencji, wówczas zdecyduj się na wycieczkę zorganizowaną w towarzystwie przewodnika. Koszty jest zależny od programu, a także od czasu jej trwania.

Czytaj także:

Co kupić w Płowdiw (Plovdiv) i jakie pamiątki przywieźć?

Dlaczego warto jechać do Płowdiw (Plovdiv)?

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Teatr rzymski w Płowdiwie – zwiedzanie, przewodnik, bilety

Akwarium w Warnie (Varna Aquarium) – zwiedzanie, bilety

Następny

Dodaj komentarz